360° Pavlíny Wolfové 29. 3. 2021
K Twitteru jsem velmi kritický, přiznal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj se tato sociální síť podobá malé hospodě na vesnici, do které si on nesedne. Okomentoval tak kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO), který prostřednictvím sociálních sítí rád vyjadřuje své názory.
„K Twitteru jsem velmi kritický. To je, jako kdyby byla v malé vesnici hospoda, kde každý něco plácne, a za normálních okolností by se to vůbec nedostalo za brod, který je za vesnicí. Ale teď to ví celá země,“ okomentoval ministr zdravotnictví kritiku, kterou mu premiér občasně adresuje právě prostřednictvím Twitteru.
Blatný si dle svých slov do takové putyky nesedne. A to i přesto, že tam rádi přispívají i jeho kolegové z vlády. „Respektive když jo, bude mi úplně stačit, že to, co tam ti lidé povídají, zůstane mezi zdmi hospody, a vůbec tím nebudu obtěžovat zbytek světa,“ uvedl Blatný.
„Protože když se na to podíváte jinak – kdyby se všichni ti lidé, kteří tam jsou teď za odborníky, všemu rozumí, dávají dobré rady a často proti sobě štvou ostatní, ocitli před 200 lety, co by mohli té době přinést? Zjistíte, že pravděpodobně skoro nic, protože většina z nich by potřebovala počítač a Google, které by tam neměli. Takže z tohoto pohledu mě takové věci opravdu nezajímají,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.
Spekulace o výměně ministra jsou politické tanečky
I když se v poslední době spekuluje o jeho výměně na postu ministra a premiér Babiš mu podle médií poslal vytýkací dopis, Blatný prohlásil, že ho takové fámy nezajímají. Svou práci v čele resortu totiž vykonává jako odborník, ne jako politik.
„Tuto dočasnou misi jsem přijal jako někdo, kdo šel do vlády jako lékař, někdo se zkušeností, chcete-li odborník. Cítím se být více odborníkem než politikem, považuji to za přednost v současné době. A tak to také beru, že jsem dostal úkol, pro který něco dělám a budu to dělat, dokud budu moct. A toto jsou politické tanečky, které mě nezajímají,“ upřesnil Blatný v pořadu.
On sám je prý docela dobrý šéf, ale strašně špatný podřízený. „A je to proto, že musím mít pocit, že člověk, kterého mám poslouchat, má přirozenou autoritu,“ podotkl s tím, že za život měl mnoho různých šéfů a snaží se s každým vyjít, tedy i s premiérem Babišem.
„Ve chvíli, kdy velmi intenzivně pracujete, je potřeba jasně vyslat i ven, že tohle je tým, který teď musí fungovat. Někdy je to složitější, někdy je to lehčí, ale snažím se pracovat s čistým svědomím. Nemám pocit, že bych musel dělat něco, co nechci,“ řekl ke své práci ve funkci ministra.
Manželka mi práci nejprve zakázala
Když nastupoval do čela ministerstva zdravotnictví, manželka mu to prý nejprve zakázala. „Řekla, že ani náhodou. Tak jsem si řekl, že tedy ne. A za deset minut mi psala, že jestli si myslím, že to mám udělat, ať to udělám, a že bude při mně stát. A stojí, nevyčítá mi to. Ale určitě je to pro ni nesmírně složité,“ uznal Blatný.
Dodal, že měl málo informací, proto se mohl tak rychle rozhodnout, že místo ministra vezme. „Kdybych věděl vše, co vím teď, asi bych to zvažoval déle. Ale nelituji toho, co jsem udělal. Je rychlejší a jednodušší rozhodovat se, když máte méně informací,“ podotkl.
Podle něj má ale resort zdravotnictví dobré zaměstnance a práce tam není tak špatná, jak si někteří lidé mohou myslet. „I když se teď zažilo, že ministerstvo zdravotnictví je nejhorší dům ve městě, že je tam vše špatně a nic nefunguje, musím říct, že když jsem tam přišel, viděl jsem, že je tam spoustu lidí, kteří dělají svou práci dobře, a já jim za to děkuji,“ zdůraznil ministr v pořadu.
Odkázal například na politického náměstka a koordinátora kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimíra Černého, na ředitele ÚZIS Ladislava Duška a dobrou práci podle Blatného odváděla také bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová.