reklama

Zdravotní sestra se léčí s covidem už podruhé za tři měsíce. Kde je slibovaná imunita?

Imunologové hlásí, že po prodělání onemocnění COVID-19 by měl být člověk imunní vůči další nákaze po dobu alespoň tří měsíců. Epidemiolog Roman Prymula se dokonce nechal slyšet, že lidé, kteří nemoc prodělali, by následující měsíce nemuseli nosit roušku. Přesto ale opakovaná nákaza v rozmezí několika týdnů možná je. Osmatřicetiletá Jana z Hradce Králové, která pracuje jako zdravotní sestra, se nakazila od září už podruhé. Co na to odborníci?

reklama

Jako zdravotní sestra v ordinaci patří Jana mezi lidi v první linii. I přes veškerá hygienická doporučení se na konci září letošního roku nakazila covidem. „Tak trochu jsem očekávala, že to dříve nebo později přijde. Pracuji s dětmi a ty si často kvůli vyšetření musí sundat roušku,“ vypráví svůj příběh Jana, která si přála zůstat v anonymitě. Když se necítila dobře, ihned se nechala otestovat. A výsledek zněl: pozitivní.

I přes mírnější průběh nemoci jsem byla dva týdny úplně vyčerpaná a pořád  jsem jen spala. Podruhé to není o moc lepší.

„Průběh nemoci byl u mě relativně mírný, i když do zpěvu mi tedy nebylo. Nejhorší byla ta nekonečná únava. Běžné činnosti jako mytí nádobí nebo uvaření rychlého oběda mě naprosto vyčerpaly. Také jsem ztratila čich a měla týden teplotu a kašel. Po dvou týdnech mi bylo lépe, ale s únavou jsem se potýkala ještě dlouho,“ popisuje průběh nemoci zdravotní sestra, která byla ráda, že má covid za sebou.

O to větší překvapení bylo, když se jí ve druhé půlce listopadu udělalo opět špatně. „Myslela jsem, že mám tentokrát opravdovou chřipku. Příznaky ale byly podobné a jako zdravotník jsem se rovnou nechala otestovat pro jistotu znova. Test byl zase pozitivní,“ říká Jana, která se v současné době léčí s covidem už podruhé.

Průběh je o něco mírnější, než tomu bylo poprvé, ze všeho nejvíc ji opět trápí nekonečná únava a také nepříjemný kašel. Příběh Jany popírá teorie některých odborníků, kteří se domnívají, že po prodělané nemoci člověk získá alespoň dočasnou imunitu na tři měsíce.

Odborníci: Zatím přesně nevíme, jak dlouho imunita vydrží

Existují oficiální statistiky, které poukazují na počty lidí, kteří covidem prošli vícekrát v relativně krátké době? Podle imunologa Václava Hořejšího bylo prozatím pozorováno jen málo takových případů. „U několika z nich bylo opakované onemocnění kupodivu dokonce vážnější než to první. Opětovná nákaza může být způsobena tím, že u některých jedinců se po prodělání prvního onemocnění s lehkým průběhem nevytvořila dostatečná imunita, takže po několika měsících mohlo dojít k opakování, a to zvláště pokud onen člověk podruhé dostal vysokou dávku viru,“ upřesňuje imunolog.

Nevylučuje také, že časem to může být dokonce běžné tak, jako je tomu v případě předchozích čtyř typů koronaviru, které se v populaci běžně vyskytují a způsobují tak asi 20 procent „nachlazení“. „Zatím přesně nevíme, jak dlouho a u jakých pacientů imunita vydrží,“ vysvětluje Hořejší.

Obecně řečeno, opakovaná infekce je možná. Jak je četná a jak dlouhé intervaly následné infekce oddělují, je předmětem intenzivního výzkumu. Je to významný problém.

Viroložka Ruth Tachezy přidává, že není jednoduché prokázat, zda se u daného člověka jedná o reinfekci. Je třeba znát všechny okolnosti. Tedy jaké byly symptomy při první i druhé infekci. Důležité je také znát, kdy byl provedený test, a zda byly testované protilátky. „Tyto informace alespoň částečně napoví, zda se skutečně jednalo o infekci tímtéž virem, případně jeho mutantou. I kdyby to tak bylo, existuje možnost, že po prodělané infekci si člověk nevytvoří protilátky a buněčnou imunitu, i když se zdá, že v případě infekce SARS-CoV-2 tomu tak většinou bývá,“ vysvětluje viroložka.

Poukazuje také na existenci tzv. neodpovídačů, kteří si nevybudují dostatečnou imunitu ani po vakcinaci. „Mimo to se může jednat o reaktivaci infekce, která přetrvávala, ale dávka viru byla malá pod prahem detekčního limitu metody. Obecně řečeno, opakovaná infekce je možná. Jak je četná a jak dlouhé intervaly následné infekce oddělují, je předmětem intenzivního výzkumu. Je to významný problém,“ dodává viroložka.

Václav Hořejší ale věří, že imunita získaná očkováním bude podstatně trvalejší než ta po prodělané mírné nebo zcela bezpříznakové formě infekce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Záhadná smrt šampiona. Hřebec zkolaboval na tréninku, komise řeší dopingový nález

Tříletý hřebec Medina Spirit zkolaboval a uhynul po pondělním tréninku na dostihovém závodišti v americké Santa Anitě. Přesnou příčinu smrti vítěze letošního Kentucky Derby určí až pitva. Svěřenec trenéra Boba Bafferta měl ovšem po květnovém triumfu v prvním dostihu americké Trojkoruny pozitivní dopingový test a vyšetřování případu stále nebylo uzavřeno.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama