reklama

Zdravotní sestra se léčí s covidem už podruhé za tři měsíce. Kde je slibovaná imunita?

Imunologové hlásí, že po prodělání onemocnění COVID-19 by měl být člověk imunní vůči další nákaze po dobu alespoň tří měsíců. Epidemiolog Roman Prymula se dokonce nechal slyšet, že lidé, kteří nemoc prodělali, by následující měsíce nemuseli nosit roušku. Přesto ale opakovaná nákaza v rozmezí několika týdnů možná je. Osmatřicetiletá Jana z Hradce Králové, která pracuje jako zdravotní sestra, se nakazila od září už podruhé. Co na to odborníci?

reklama

Jako zdravotní sestra v ordinaci patří Jana mezi lidi v první linii. I přes veškerá hygienická doporučení se na konci září letošního roku nakazila covidem. „Tak trochu jsem očekávala, že to dříve nebo později přijde. Pracuji s dětmi a ty si často kvůli vyšetření musí sundat roušku,“ vypráví svůj příběh Jana, která si přála zůstat v anonymitě. Když se necítila dobře, ihned se nechala otestovat. A výsledek zněl: pozitivní.

I přes mírnější průběh nemoci jsem byla dva týdny úplně vyčerpaná a pořád  jsem jen spala. Podruhé to není o moc lepší.

„Průběh nemoci byl u mě relativně mírný, i když do zpěvu mi tedy nebylo. Nejhorší byla ta nekonečná únava. Běžné činnosti jako mytí nádobí nebo uvaření rychlého oběda mě naprosto vyčerpaly. Také jsem ztratila čich a měla týden teplotu a kašel. Po dvou týdnech mi bylo lépe, ale s únavou jsem se potýkala ještě dlouho,“ popisuje průběh nemoci zdravotní sestra, která byla ráda, že má covid za sebou.

O to větší překvapení bylo, když se jí ve druhé půlce listopadu udělalo opět špatně. „Myslela jsem, že mám tentokrát opravdovou chřipku. Příznaky ale byly podobné a jako zdravotník jsem se rovnou nechala otestovat pro jistotu znova. Test byl zase pozitivní,“ říká Jana, která se v současné době léčí s covidem už podruhé.

Průběh je o něco mírnější, než tomu bylo poprvé, ze všeho nejvíc ji opět trápí nekonečná únava a také nepříjemný kašel. Příběh Jany popírá teorie některých odborníků, kteří se domnívají, že po prodělané nemoci člověk získá alespoň dočasnou imunitu na tři měsíce.

Odborníci: Zatím přesně nevíme, jak dlouho imunita vydrží

Existují oficiální statistiky, které poukazují na počty lidí, kteří covidem prošli vícekrát v relativně krátké době? Podle imunologa Václava Hořejšího bylo prozatím pozorováno jen málo takových případů. „U několika z nich bylo opakované onemocnění kupodivu dokonce vážnější než to první. Opětovná nákaza může být způsobena tím, že u některých jedinců se po prodělání prvního onemocnění s lehkým průběhem nevytvořila dostatečná imunita, takže po několika měsících mohlo dojít k opakování, a to zvláště pokud onen člověk podruhé dostal vysokou dávku viru,“ upřesňuje imunolog.

Nevylučuje také, že časem to může být dokonce běžné tak, jako je tomu v případě předchozích čtyř typů koronaviru, které se v populaci běžně vyskytují a způsobují tak asi 20 procent „nachlazení“. „Zatím přesně nevíme, jak dlouho a u jakých pacientů imunita vydrží,“ vysvětluje Hořejší.

Obecně řečeno, opakovaná infekce je možná. Jak je četná a jak dlouhé intervaly následné infekce oddělují, je předmětem intenzivního výzkumu. Je to významný problém.

Viroložka Ruth Tachezy přidává, že není jednoduché prokázat, zda se u daného člověka jedná o reinfekci. Je třeba znát všechny okolnosti. Tedy jaké byly symptomy při první i druhé infekci. Důležité je také znát, kdy byl provedený test, a zda byly testované protilátky. „Tyto informace alespoň částečně napoví, zda se skutečně jednalo o infekci tímtéž virem, případně jeho mutantou. I kdyby to tak bylo, existuje možnost, že po prodělané infekci si člověk nevytvoří protilátky a buněčnou imunitu, i když se zdá, že v případě infekce SARS-CoV-2 tomu tak většinou bývá,“ vysvětluje viroložka.

Poukazuje také na existenci tzv. neodpovídačů, kteří si nevybudují dostatečnou imunitu ani po vakcinaci. „Mimo to se může jednat o reaktivaci infekce, která přetrvávala, ale dávka viru byla malá pod prahem detekčního limitu metody. Obecně řečeno, opakovaná infekce je možná. Jak je četná a jak dlouhé intervaly následné infekce oddělují, je předmětem intenzivního výzkumu. Je to významný problém,“ dodává viroložka.

Václav Hořejší ale věří, že imunita získaná očkováním bude podstatně trvalejší než ta po prodělané mírné nebo zcela bezpříznakové formě infekce.

Tagy:
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama