Vstup na některé akce a do zařízení by mohl být podmíněn negativním testem na onemocnění COVID-19. V pondělí to na tiskové konferenci připustil vicepremiér Karel Havlíček. Již nyní ministerstvo zdravotnictví plánuje systém, kdy by například restaurace mohly samy ověřit, zda jsou jejich hosté očkovaní proti koronaviru. Ti by poté nemuseli na testy. Informaci zveřejnil web Aktuálně.cz.
Celý systém by vypadal tak, že by před restaurací či stadionem stál člověk, který by na telefonu či tabletu zjišťoval, zda je host očkovaný proti nemoci COVID-19. K tomu by stačilo číslo očkovacího průkazu, občanského průkazu nebo cestovního pasu. Pokud by byl host očkovaný, mohl by do zařízení vstoupit bez potvrzení o negativním testu, popisuje web Aktuálně.cz. Výhodou by bylo, že by ověření mohl dělat kdokoliv, ať už číšník nebo celník.
K ověření o očkování je zapotřebí, aby jak ověřovatel, tak host spolupracovali. Bez souhlasu návštěvníka se totiž nebude dát zjistit, zda očkováním prošel či ne. Návštěvníkovi po nahlášení čísla dorazí SMS zpráva s dočasným jednorázovým kódem, který nadiktuje příslušnému pracovníkovi. Po vložení kódu se v systému objeví informace, zda má osoba v daný okamžik platné očkování. „Sdělení neobsahuje medicinská data, zároveň musí s ověřením a jeho účelem návštěvník souhlasit,“ píše se v pracovním dokumentu.
Systém, který by evidoval, kdo vše již očkováním prošel, počítá s funkcí, že by se s potvrzením očkovaného o jeho vakcinaci dozvěděli také organizátoři různých akcí nebo celníci. Podle pracovního dokumentu ministerstva zdravotnictví však není jasné, zda k zavedení takového zvýhodnění očkovaných dojde. Ministerstvo nyní vymýšlí, jak by celý proces fungoval v praxi.
Havlíček: Je to cesta, která nás nemine
V průběhu ledna začne fungovat systém, který bude monitorovat proočkovanost populace a zavede elektronický průkaz o provedení vakcinace. Nápad vychází z návrhu jiných evropských zemí, které plánují, že by na některé události bylo možné dorazit pouze po absolvování testu na covid. Že o podobném řešení uvažuje i Česká republika, potvrdil v pondělí na tiskové konferenci vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
„Jednotlivé země přicházejí s tím, že pouze ti, kteří budou mít negativní test, se budou smět zúčastnit nějaké akce. Je to cesta, o níž se domnívám, že v nějaké překlenovací době, během které se budeme postupně proočkovávat, nemine ani nás,“ uvedl vicepremiér a dodal, že se sice nesmí jednat o dělení společnosti do dvou kategorií, ale je to jedna z cest, jak udržet obchod a služby při životě.
Potvrzení o testování na COVID-19, které bude negativní, však nesmí být starší několika hodin. Z toho důvodu by měli výhodu ti, kteří by byli proti nemoci očkovaní, testování by se totiž vyhnuli. O této možnosti hovořila již koncem listopadu hlavní hygienička Jarmila Rážová v rozhovoru pro web iDnes: „Kdo bude očkovaný, bude moci bez absolvování testů využívat služeb, které by jinak mohl využívat pouze při pravidelném testování.“
Zmiňovaný ověřovací portál o provedení očkování by měl být součástí čtvrté fáze projektu, která by dle dokumentu měla být hotova do 21. ledna. Časem se počítá i se zavedením aplikace, která by ověřování vakcinace usnadnila. „Kontrolující také může použít mobilní aplikaci, stejně jako u portálu je však potřeba zadat identifikátory a jednorázový kód. Navíc zde bude možnost QR kódu,“ uvádí dokument.
Potvrzení o očkování by mohli lidé kromě ověřovacího portálu získat i u svého lékaře. „Je vytvořen dokument ve formátu PDF s QR kódem a pečetí Ústavu zdravotnických informací a statistik. Lékař může pacientovi dokument vytisknout nebo předat v elektronické podobě,“ stojí v pracovním dokumentu. Dále by byla možnost, aby lidé potvrzení o očkování mohli získat prostřednictvím datové schránky na stránkách Portálu občana.