reklama

Blatný zvažuje přesun Česka do pátého stupně PES. Poradí se, zda to navrhnout vládě

Expertní skupina ministerstva zdravotnictví bude muset řešit, zda resort při setrvale vysokém skóre PES vládě navrhne přesun do pátého stupně pohotovosti. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Na tiskové konferenci apeloval na to, aby Češi, kteří se nechají otestovat v plošném testování, akceptovali výsledek testu, a všichni dodržovali vládní opatření.

reklama

Pokud vám výsledek antigenního testu vyjde pozitivní, měli byste odejít domů do karantény a dodržovat její pravidla, dokud se nevyléčíte. Ani lidé s negativním výsledkem by ale podle Blatného neměli „usínat na vavřínech“ a při jakýchkoliv příznacích by se měli nechat znovu otestovat, klidně i několikrát. „To je způsob, jak otevřít hospody a restaurace dříve, než bude k dispozici vakcína,“ mínil Blatný. Prioritou teď ale je udržet sociální zařízení bez koronavirové infekce a chodit na testování.

K tématu

„Pokud se nezvládneme chovat podle vládních pravidel a budeme hledat výjimky, skončíme zpět v pátém stupni PSA,“ varoval Blatný s tím, že by Češi neměli srovnávat situaci v jiných zemích s tou naší, protože každý stát je specifický – stejně jako jeho řešení koronavirové krize. „Rozhodně na tom nejsme z Evropy nejhůř,“ prohlásil ministr.

Opakované testování má šanci vymýtit nákazu, míní Blatný

Lidé by podle něj neměli zpochybňovat důležitost testů na COVID-19. Opakované testování je podle něj nejlepší šancí, jak pandemii umírnit. „Nyní zde máme alarmující příznaky jako narůstající obsazenost kapacit v nemocnicích, v některých krajích se zvyšuje i množství nakažených zdravotníků,“ připomněl ministr.

Aktuálně je Česká republika se 76 rizikovými body podle tabulky PES v pátém stupni rizika, od pátku platí pravidla pro čtvrtou úroveň. Pokud se situace nezlepší, je možné, že oficiálně přejdeme až do nejhorší fáze. Expertní skupina proto bude jednat o tom, zda vládě ministerstvo zdravotnictví navrhne přesun do nejvyššího stupně.

K tématu

„Bude záležet nejen na skóre, ale i na zatížení nemocnic. Už dříve jsme avizovali, že chceme být schopni kvalifikovat rizika různých aktivit, abychom mohli uvést, která je například rizikovější,“ nastínil další plán Blatný. Protiepidemický systém a jednotlivá opatření pro ten který stupeň by se pak mohly na základě tohoto „rizikového indexu“ měnit.

Roste podíl nakažených seniorů

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek na tiskové konferenci zdůraznil, že Česká republika nabrala nebezpečně rostoucí tempo. „Ve většině zemí Evropy přijímají různá opatření, nejsme výjimka. Z průměrných hodnot, kdy jsme měli čtyři tisíce nakažených denně, jsme přešli na 5,5 tisíc nově nakažených a očekáváme do Vánoc šest tisíc,“ uvedl Dušek.

Dále také informoval, že se zvyšuje podíl nakažených seniorů. U 30 procent z nich hrozí těžký průběh nemoci. „Statistiky se navyšují, nákaza nabírá na rychlosti i dynamice. Žádný region už není v přijatelné podobě. Buď jsou ve stadiu stagnace, nebo mají prvky rizikového vývoje,“ dodal biostatik.

Tagy: ministr zdravotnictví přechod koronavirus COVID-19 Jan Blatný protiepidemický systém systém PES pátý stupeň

Další hlavní zprávy

Politika

Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha

Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha

Obhajoba svobody a snaha vyvést národ z nesvobody byl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila bezprecedentní čin studenta Jana Palacha, který se před 52 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Počátkem roku 1969 tak učinil v pokusu o vyburcování lidí z letargie, do níž společnost upadala po srpnové okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V den 52. výročí jeho činu Vystrčil s dalšími třemi senátory položil květiny a svíčky v místě, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku pod Národním muzeem.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Německo

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

  • Aktualizováno

Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který ve druhém kole volby porazil bývalého šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze. Díky zvolení do čela strany se může před zářijovými parlamentními volbami ucházet o kancléřskou kandidaturu.

Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama