reklama

Blatný zvažuje přesun Česka do pátého stupně PES. Poradí se, zda to navrhnout vládě

Expertní skupina ministerstva zdravotnictví bude muset řešit, zda resort při setrvale vysokém skóre PES vládě navrhne přesun do pátého stupně pohotovosti. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Na tiskové konferenci apeloval na to, aby Češi, kteří se nechají otestovat v plošném testování, akceptovali výsledek testu, a všichni dodržovali vládní opatření.

reklama

Pokud vám výsledek antigenního testu vyjde pozitivní, měli byste odejít domů do karantény a dodržovat její pravidla, dokud se nevyléčíte. Ani lidé s negativním výsledkem by ale podle Blatného neměli „usínat na vavřínech“ a při jakýchkoliv příznacích by se měli nechat znovu otestovat, klidně i několikrát. „To je způsob, jak otevřít hospody a restaurace dříve, než bude k dispozici vakcína,“ mínil Blatný. Prioritou teď ale je udržet sociální zařízení bez koronavirové infekce a chodit na testování.

„Pokud se nezvládneme chovat podle vládních pravidel a budeme hledat výjimky, skončíme zpět v pátém stupni PSA,“ varoval Blatný s tím, že by Češi neměli srovnávat situaci v jiných zemích s tou naší, protože každý stát je specifický – stejně jako jeho řešení koronavirové krize. „Rozhodně na tom nejsme z Evropy nejhůř,“ prohlásil ministr.

Opakované testování má šanci vymýtit nákazu, míní Blatný

Lidé by podle něj neměli zpochybňovat důležitost testů na COVID-19. Opakované testování je podle něj nejlepší šancí, jak pandemii umírnit. „Nyní zde máme alarmující příznaky jako narůstající obsazenost kapacit v nemocnicích, v některých krajích se zvyšuje i množství nakažených zdravotníků,“ připomněl ministr.

Aktuálně je Česká republika se 76 rizikovými body podle tabulky PES v pátém stupni rizika, od pátku platí pravidla pro čtvrtou úroveň. Pokud se situace nezlepší, je možné, že oficiálně přejdeme až do nejhorší fáze. Expertní skupina proto bude jednat o tom, zda vládě ministerstvo zdravotnictví navrhne přesun do nejvyššího stupně.

„Bude záležet nejen na skóre, ale i na zatížení nemocnic. Už dříve jsme avizovali, že chceme být schopni kvalifikovat rizika různých aktivit, abychom mohli uvést, která je například rizikovější,“ nastínil další plán Blatný. Protiepidemický systém a jednotlivá opatření pro ten který stupeň by se pak mohly na základě tohoto „rizikového indexu“ měnit.

Roste podíl nakažených seniorů

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek na tiskové konferenci zdůraznil, že Česká republika nabrala nebezpečně rostoucí tempo. „Ve většině zemí Evropy přijímají různá opatření, nejsme výjimka. Z průměrných hodnot, kdy jsme měli čtyři tisíce nakažených denně, jsme přešli na 5,5 tisíc nově nakažených a očekáváme do Vánoc šest tisíc,“ uvedl Dušek.

Dále také informoval, že se zvyšuje podíl nakažených seniorů. U 30 procent z nich hrozí těžký průběh nemoci. „Statistiky se navyšují, nákaza nabírá na rychlosti i dynamice. Žádný region už není v přijatelné podobě. Buď jsou ve stadiu stagnace, nebo mají prvky rizikového vývoje,“ dodal biostatik.

Tagy:
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Karolína Plíšková přesvědčivě porazila svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Později do boje nastoupí i Petra Kvitová či debl Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, ve dvouhře pak znovu Kvitová a Tomáš Macháč.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama