reklama

Blatný zvažuje přesun Česka do pátého stupně PES. Poradí se, zda to navrhnout vládě

Expertní skupina ministerstva zdravotnictví bude muset řešit, zda resort při setrvale vysokém skóre PES vládě navrhne přesun do pátého stupně pohotovosti. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Na tiskové konferenci apeloval na to, aby Češi, kteří se nechají otestovat v plošném testování, akceptovali výsledek testu, a všichni dodržovali vládní opatření.

reklama

Pokud vám výsledek antigenního testu vyjde pozitivní, měli byste odejít domů do karantény a dodržovat její pravidla, dokud se nevyléčíte. Ani lidé s negativním výsledkem by ale podle Blatného neměli „usínat na vavřínech“ a při jakýchkoliv příznacích by se měli nechat znovu otestovat, klidně i několikrát. „To je způsob, jak otevřít hospody a restaurace dříve, než bude k dispozici vakcína,“ mínil Blatný. Prioritou teď ale je udržet sociální zařízení bez koronavirové infekce a chodit na testování.

K tématu

„Pokud se nezvládneme chovat podle vládních pravidel a budeme hledat výjimky, skončíme zpět v pátém stupni PSA,“ varoval Blatný s tím, že by Češi neměli srovnávat situaci v jiných zemích s tou naší, protože každý stát je specifický – stejně jako jeho řešení koronavirové krize. „Rozhodně na tom nejsme z Evropy nejhůř,“ prohlásil ministr.

Opakované testování má šanci vymýtit nákazu, míní Blatný

Lidé by podle něj neměli zpochybňovat důležitost testů na COVID-19. Opakované testování je podle něj nejlepší šancí, jak pandemii umírnit. „Nyní zde máme alarmující příznaky jako narůstající obsazenost kapacit v nemocnicích, v některých krajích se zvyšuje i množství nakažených zdravotníků,“ připomněl ministr.

Aktuálně je Česká republika se 76 rizikovými body podle tabulky PES v pátém stupni rizika, od pátku platí pravidla pro čtvrtou úroveň. Pokud se situace nezlepší, je možné, že oficiálně přejdeme až do nejhorší fáze. Expertní skupina proto bude jednat o tom, zda vládě ministerstvo zdravotnictví navrhne přesun do nejvyššího stupně.

K tématu

„Bude záležet nejen na skóre, ale i na zatížení nemocnic. Už dříve jsme avizovali, že chceme být schopni kvalifikovat rizika různých aktivit, abychom mohli uvést, která je například rizikovější,“ nastínil další plán Blatný. Protiepidemický systém a jednotlivá opatření pro ten který stupeň by se pak mohly na základě tohoto „rizikového indexu“ měnit.

Roste podíl nakažených seniorů

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek na tiskové konferenci zdůraznil, že Česká republika nabrala nebezpečně rostoucí tempo. „Ve většině zemí Evropy přijímají různá opatření, nejsme výjimka. Z průměrných hodnot, kdy jsme měli čtyři tisíce nakažených denně, jsme přešli na 5,5 tisíc nově nakažených a očekáváme do Vánoc šest tisíc,“ uvedl Dušek.

Dále také informoval, že se zvyšuje podíl nakažených seniorů. U 30 procent z nich hrozí těžký průběh nemoci. „Statistiky se navyšují, nákaza nabírá na rychlosti i dynamice. Žádný region už není v přijatelné podobě. Buď jsou ve stadiu stagnace, nebo mají prvky rizikového vývoje,“ dodal biostatik.

Tagy: ministr zdravotnictví přechod koronavirus COVID-19 Jan Blatný protiepidemický systém systém PES pátý stupeň

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Donald Trump

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Americký exprezident Donald Trump se po čase opět zjevil na veřejnosti a tradičně při tom létaly vzduchem „verbální šrapnely“. Při jeho projevu ke sponzorům Republikánské strany na Floridě Trump například vulgárně zkritizoval senátora Mitche McConnella a připsal si rovněž zásluhy za vývoj koronavirového očkování. Vakcína by se proto podle něj měla jmenovat spíše „trumpcína“.

Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama