Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zvažuje v rámci boje proti únikům dat z kriminálních kauz úpravu zákona tak, aby mohli být vedle orgánů činných v trestním řízení stíháni i novináři. Proti tomuto kroku se však postavil prezident Petr Pavel i Blažkův stranický kolega a šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
„Mám za to, že zde existuje naléhavá potřeba otevřít odbornou diskuzi nad otázkou možnosti definování úniků informací z trestních řízení za trestný čin, a to bez ohledu na to, kdo se jich dopustil. Trestný čin by platil bez výjimky pro všechny, ať už by se jednalo o orgány činné v trestním řízení, třetí osoby, nebo novináře,“ reagoval Blažek na interpelaci poslance Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL).
Ministrova odpověď odstartovala různorodé reakce politiků ve veřejném prostoru. „Za úniky informací z policejních spisů by měli být trestáni ti, kteří umožnili únik, nikoliv ti, kteří s informacemi pracují. Novinář pouze pracuje s informacemi, k nimž se dostane,“ řekl během návštěvy Senátu prezident Petr Pavel.
Podobného názoru je i předseda horní komory Parlamentu a Blažkův spolustraník Miloš Vystrčil: „Novinář by mohl být trestaný pouze tehdy, pokud by informaci ukradl, tedy ji získal způsobem, který je nezákonný. Je na policii a orgánech trestního řízení, aby takové informace neunikaly.“
Vůči postoji Blažka se vymezili i koaliční Piráti. „Za zveřejnění informací z běžících kauz ve veřejném zájmu nesmí stát novináře trestat. Nemluvím o kompromitaci dětí, obětí a soukromí lidí. Za porušení mlčenlivosti má přece nést odpovědnost ten, kdo informace pouští, nikoliv novináři, kteří jen dělají svou práci a informují veřejnost,“ sdělil na Twitteru šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavel hledá ústavní soudce, oslovil jich desítky. Urazíte nevybrané, kritizuje postup Blažek
Obzvlášť ostře se pak do Blažka pustil lídr uskupení Praha sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. „Problém by nejlépe vyřešil trestný čin ‚hanobení ministra Blažka‘ s patřičnou sazbou,“ uvedl opoziční pražský zastupitel ironicky. Zřejmě tím narážel na spory, které ministr spravedlnosti vede s některými novináři.
Například novináře z webu Seznam Zprávy Blažek viní z toho, že lžou a uvádí nepřesné či zkreslené informace v případě brněnské bytové kauzy, v níž figurují Blažkovi spolustraníci z ODS.
Vondráček: Řešení problému v podstatě neexistuje
Redakce CNN Prima NEWS požádala některé členy sněmovního ústavně-právního výboru, aby se k Blažkovým výrokům ohledně možného stíhání novinářů za zveřejnění úniků ze spisů vyjádřili. Odpověděl například místopředseda ANO Radek Vondráček.
„Jako někdejší člen komise pro vyšetřování úniků ze spisů říkám, že řešení v podstatě neexistuje. Jde o dodržování zákonů, které už máme, i určitých základních etických pravidel. A to stejně zákonem nevynutíte,“ uvedl bývalý šéf Sněmovny.
Blažek je podle svých slov každý měsíc zavalen stížnostmi lidí včetně zákonodárců na některé nezákonné praktiky orgánů činných v trestním řízení.
„Pokud jde o problém nepřesně označovaný jako ‚úniky ze spisů‘, které můžeme číst takřka denně zcela nezákonně v médiích, uvedl jsem, že se zamýšlíme nad případnou změnou právní úpravy, jako je to například v Německu či ve Francii. Tam za jistých okolností může dojít i ke stíhání těch, kteří informaci zveřejní – ať už jde o soukromou osobu nebo novináře – pokud se prokáží určité okolnosti. Nic víc nezaznělo,“ vysvětloval později ve svém projevu před senátory s tím, že vzápětí „nastala mediální masáž“.
„Byl bych proto rád, aby zaznělo, že diskuse o trestnosti takzvaných úniků ze spisů nesměřují proti novinářům, ale proti komukoliv, kdo se podílí na nezákonném nakládání s dokumenty, které mají být neveřejné,“ reagoval Blažek na kritiku.
Pravdou je, že k únikům informací z mediálně známých kauz a jejich zveřejňování ve veřejném prostorů dochází v České republice velmi často. O jednom z největších úniků informací z policejního spisu se mluví například v souvislosti s kauzou Dozimetr. S trochou nadsázky lze tvrdit, že je zmíněný problém součástí každé větší politické kauzy. Za zmínku stojí také kauza Čapí hnízdo, kauza Nagyová či kauza Rath.