Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal žalobu na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Podle webu Česká justice, který s informací přišel, si chce vyjasnit kompetence. Ke kroku šéfa resortu měl vést případ přechodu člena Vězeňské služby k policejnímu sboru, kterým se měsíce zaobírali funkcionáři. Žalobou se bude zabývat Nejvyšší správní soud (NSS). Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka sdělil, že se nejedná o spor mezi resorty spravedlnosti a vnitra, cílem je vyjasnění zákona.
Podle Blažka není ze zákona zřejmé, kdo má kompetenci rozhodovat o záležitostech služebního poměru v případech, kdy příslušníci bezpečnostních složek přecházejí mezi sbory, uvádí web Česká justice.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ani kdyby padaly trakaře, k Nejedlému bych si nesedl. Rakušan odsoudil Blažkovu schůzku
K rozhodnutí ministra spravedlnosti měl vést případ člena Vězeňského sboru, který přešel k policii. „V tomto konkrétním případě, který vyústil v kompetenční žalobu mezi resorty, se jedná o příslušníka policejního sboru, který k policii před třemi lety přešel z pozice strážného Vězeňské služby,“ píše web. Muž nyní žádá o doplatek mzdy za dobu, kterou musel strávit v pohotovosti. Ta přitom měla být určena pro pauzu na stravování.
Alibistické vyjádření Fialy. Blažka se zbavit nemůže a ten se vysmívá veřejnosti, říká expert
Vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) ke kauze ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) je nedostatečné a působí až alibisticky. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Lukáš Jelínek. Fiala se nechal slyšet, že není důvod k Blažkově konci ve vládě, protože kontroverzní setkání s lobbistou Martinem Nejedlým bylo neplánované. Na tom, že ke schůzce došlo zcela náhodně a kvůli bouřce, trvá i sám ministr. Podle Jelínka se Blažek svým zdůvodněním vysmívá veřejnému mínění.
Návrh na zahájení řízení ovšem nesměřoval k příslušnému policejnímu funkcionáři, ale ke svému bývalému nadřízenému ve Vězeňské službě. Ten ovšem konstatoval svoji nepříslušnost a návrh postoupil krajskému policejnímu ředitelství. Věc měsíce putovala mezi funkcionáři, až skončila sporem mezi ministry vnitra a spravedlnosti a kompetenční žalobou, připomíná web.
„Nejedná se o spor mezi resorty spravedlnosti a vnitra, otázku jsme před podáním žaloby s ministerstvem vnitra probírali. Cílem je vyjasnění zákona v případech, kdy příslušníci bezpečnostních složek přecházejí mezi bezpečnostními sbory,“ reagovalo ministerstvo spravedlnosti.
Podle právního názoru ministerstva vnitra a policie jde v případě nároků bývalých příslušníků Vězeňské služby jednoznačně o záležitosti, které nesouvisí s výkonem služby u stávajícího bezpečnostního sboru a řešit tuto otázku má sbor původní.
Není jasné, kdo má rozhodovat
„Zákon tuto problematiku skutečně neřeší dostatečně jasným způsobem. Závěry ministerstva vnitra vycházejí z platné legislativy, ministerstvo spravedlnosti je ale s ohledem na možné další soudní spory s příslušníky nepovažuje z hlediska právní jistoty za dostačující. Kompetenční žaloba je tak zcela legitimním právním krokem k vyjasnění aplikační praxe. Není to nic neobvyklého,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Dodal, že nevyhovující právní úpravu se chystá jeho úřad změnit chystanou novelizací zákona o služebním poměru.
Ostrá hádka ve Sněmovně: Můžu tady říkat, co chci, pustil se Babiš do Pekarové
Během úterní schůze Sněmovny od samého počátku stoupá napětí mezi pětikoalicí a opozicí. Jako první k řečnickému pultíku přišel předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Když jej zhruba po hodině šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) upozornila, aby se držel jednacího řádu a mluvil k věci, Babiš se ostře ohradil s tím, že může mluvit, o čem chce, a ať mu kolegyně neskáče do řeči. Slovní přestřelka trvala asi dvě minuty.
Blažek konstatoval, že předmětný kompetenční spor je první věcí, v níž podává kompetenční žalobu. Výše popsaná nejistota podle něj ale představuje systémový problém.
Blažek v odůvodnění žaloby odkazuje na znění zákona o služebním poměru, ve kterém je podle něj uvedeno, že o záležitostech služebního poměru rozhoduje vždy příslušný funkcionář bezpečnostního sboru, jehož je příslušník členem. Zákon podle Blažka neumožňuje, aby rozhodovalo více služebních funkcionářů, ani neupravuje speciálně tuto kompetenci v případě přechodu mezi sbory. Problém se podle ministerstva spravedlnosti dotýká všech typů řízení, jejichž účastníci se přesunuli mezi jednotlivými bezpečnostními sbory, a to bez ohledu na jejich povahu. Počet takto vzniklých případů do budoucna nelze podle Řepky předvídat, už nyní se tyto případy napříč systémem objevují a přibývá jich.
Žalobu nyní posoudí kompetenční senát NSS, který posuzuje kompetenční spory uvnitř veřejné správy. „V případě, že by NSS měl za to, že žalobu nelze projednat, požádal Blažek alespoň o vyslovení názoru nad rámec řešeného, tedy o tzv. obiter dictum,“ uzavřel web.
VIDEO: Ostrá hádka ve Sněmovně. Můžu tady říkat, co chci, pustil se Babiš do Pekarové