Blažek: Soud v Brně udělal v kauze znásilněné dívky tolik chyb, že se to nedá ospravedlnit

CO NA TO MINISTR, Pavel Blažek - 26.3. v 21:00

Krajský soud v Brně udělal v případu znásilněné dívky tolik chyb, že se to nedá ospravedlnit. V pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS to řekl šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Reagoval tím na středeční rozsudek Ústavního soudu, podle kterého bylo udělení podmíněného trestu agresorovi, který dívku roky znásilňoval, porušením práv oběti.

Případ dívky, kterou roky znásilňoval její nevlastní otec, loni v lednu rozhořčil velkou část společnosti. Násilník totiž od krajského soudu v Brně odešel jen s podmínkou. „To rozhodnutí bylo na první pohled vadné,“ komentoval to stručně Blažek.

ČTĚTE TAKÉ: Volební kampaň bude škaredá a hysterická, říká Stoniš. Spolu narazilo na svůj strop

Chyb se ale podle něj brněnští soudci dopustili i po vyhlášení rozsudku. „Nekomunikovali, odmítali to rozhodnutí vysvětlit. Bohužel se někteří soudci spoléhají na to, že když učiní nějaké rozhodnutí, chodí se za ministrem a ten to má komentovat. To je naprosto špatně,“ řekl.

„Krajský soud v Brně udělal v tomto případu tolik chyb, že se to nedá ospravedlnit,“ prohlásil Blažek. Ve středu Ústavní soud uznal, že byl rozsudek z roku 2024 v rozporu s právy oběti, nezrušil ho však.

„Jsem ministr spravedlnosti, a lidská spravedlnost v tomto případě rozhodně dodržena nebyla. Velmi těžko se mi obhajuje, zda byla dodržena spravedlnost právní. Ale Ústavní soud dnes řekl, že rozsudek byl v rozporu s právem, takže ani ta dodržena nebyla,“ dodal.

Hlasování soudců už nebude tajné, slibuje ministr

Co se ale od případu, který pohnul Českem, změnilo? „Hlasování soudních senátů bývalo tajné, takže nikdo nevěděl, jak který soudce hlasoval. To se ale od prvního ledna příštího roku bude měnit, což znamená, že se dozvím, jak kdo hlasoval, pokud to rozhodnutí bylo nezákonné,“ popsal první úpravu.

Další důležitou změnou je podle Blažka redefinice znásilnění. „Ta už je schválena, do Sněmovny jsem ji předložil já. Ale jedna věc je tvorba zákonů a druhá to, jak jsou aplikovány jednotlivými soudci,“ nastínil možný problém. „Tvrdím, že v naprosté většině dobře. Bohužel existují případy, jako je ten, o kterém se bavíme, kdy to dobře neudělají,“ doplnil.

„Zároveň už také nebude možné, aby pachatel či jeho advokát komunikoval přímo s obětí. Půjde to přes orgány činné v trestním řízení. Je to mimořádně podstatná věc. Představme si ženu, která jde na policii a tam se jí pachatel na něco vyptává. To nám odpadá, nebude tam přímý kontakt. To jsou postupné a drobné, ale velice významné změny,“ dodal Blažek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ostrá slova expertů ke kampani Spolu. Vybydlený cholerový barák, lidé připomínají figurky

Tagy:
Brno znásilnění soud právo Pavel Blažek Krajský soud v Brně soudní proces soudnictví ústavní soud trestná činnost Ústavní soud České republiky Ministerstvo spravedlnosti České republiky trestná činnost, právo a spravedlnost sexuální trestné činy