Roušky a respirátory jako nový ekologická katastrofa (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pokud je lidé odhodí někde v lese, za stovky let je najdou jejich potomci. Roušky ani respirátory se totiž nerozkládají. Mohly by tak způsobit novou ekologickou katastrofu. Jen za měsíc se jich na celém světě spotřebuje 129 miliard kusů. A na rozdíl od PET lahví se nedají recyklovat.
„Standardní roušky a respirátory nejsou rozložitelné. Gumičky jsou z nerozložitelného polymeru, část kolem nosního drátku také není plně rozložitelná. Nejtypičtější složení respirátoru FFP2 je povrchová netkaná textilie doplněná filtrační membránou. Celá prostřední část respirátoru je vyrobená z polypropylenu, který není plně rozložitelný,“ popsal materiály respirátoru televizi CNN Prima NEWS ředitel technologické společnosti Inocure Matěj Buzgo.
Na rozdíl od plastových lahví, z nichž lze přibližně čtvrtinu recyklovat, pro roušky žádné pokyny k recyklaci neexistují. Někteří lidé s nimi navíc zacházejí ledabyle, nechávají je pohozené na zemi, a to i v přírodě.
Podle Radima Many, mluvčího Pražských služeb, by se ochranné pomůcky měly dávat do směsného odpadu. „Ještě předtím, než je vložíme do klasického černého pytle, je vhodné tyto jednorázové pomůcky umístit do mikrotenového sáčku. Nemusí být nově kupovaný, ale například od pečiva, který zavážete a dáte do pytle,“ vysvětlil Mana.
Podle ekologů se plasty ve volné přírodě rozkládají velmi dlouho. Respirátorům to může trvat i stovky let.
Někteří lidé odhazují jednorázové ochranné pomůcky v přírodě. (Ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz