Evropu zasáhne tsunami, varují experti. Přímořské státy připravují krizové scénáře

Evropu v příštích třiceti letech zasáhne tsunami. Mezivládní oceánografická komise (IOC) při UNESCO varovala, že oblast Středozemního moře může masivní vlny očekávat se stoprocentní jistotou. Přímořské státy, jako Francie nebo Španělsko, připravují krizové scénáře. Informovala o tom zahraniční média.

Vlny, jejichž název je odvozen z japonského cunami („cu“ – přístav a „nami“ – dlouhá vlna), se obvykle šíří rychlostí až 800 kilometrů za hodinu. Na mělčině mohou dosahovat výšky několika desítek metrů.

ČTĚTE TAKÉ: Když zabíjí obří vlna… Tsunami děsí brutální nepředvídatelností, jaká byla nejhorší?

Tsunami je většinou důsledkem silného zemětřesení. To, které by do roku 2055 mělo přijít ve Španělsku, může podle expertů vyvolat vlny vysoké až šest metrů. Na španělské pobřeží by se dostaly během pouhých 21 minut. Podle nejoptimističtějších scénářů budou mít tamní obyvatelé zhruba půl hodiny na evakuaci, informoval už dříve web Euronews. Na přírodní katastrofu se připravují i ve Francii, napsal list Le Figaro.

Tsunami může způsobit rozsáhlé škody, zničit přístavy, pláže, ale i ulice pobřežních obcí. „Pokud půjde o malý přístav, kde je nábřeží velmi nízko, tsunami může být zrádnější,“ sdělila pro Euronews Hélène Hébertová, národní koordinátorka francouzské organizace CENtre d'Alerte aux Tsunamis (CENALT).

Navíc i menší vlny mohou ohrožovat lidské životy, upozornil Pascal Roudil, technický koordinátor CENALT. „Pro plavce může být nebezpečná i padesáticentimetrová vlna,“ zmínil pro Euronews.

Potenciál vyvolat zemětřesení má podle studie IOC zlom v Alboránském moři, které se nachází mezi severovýchodním pobřežím Maroka a jihovýchodním pobřežím Španělska. Napsal o tom španělský zpravodajský server La Razón. Odborníci však nepředpokládají vznik několikametrových masivních vln, jaké bývají běžné například v Asii, uvedla Hébertová.

Tsunami v Evropě neudeří poprvé

V severovýchodním Atlantiku jsou tsunami méně časté. Přímo ve Středozemním moři jich bylo od počátku dvacátého století zaznamenáno přibližně sto, což představuje jen asi deset procent z celosvětového počtu, informuje Euronews. Přestože evropská tsunami nedosahují intenzity těch asijských, historie ukazuje, že mohou i být i ničivá. Například zemětřesení v roce 1755 vyvolalo tsunami, které zdevastovalo přístavní města Lisabon v Portugalsku a Cádiz ve Španělsku, části Maroka a zasáhlo i anglický Cornwall.

Experti na základě škod odhadli sílu tehdejších otřesů na 8,7 až devět stupňů Richterovy stupnice. Pro srovnání – jedno z nejničivějších tsunami v historii, které před dvaceti lety smetlo vyhledávané turistické destinace v oblasti Indického oceánu, vyvolalo zemětřesení o síle 9,15 stupně.

Evropská unie přípravy na případné hrozby nepodceňuje. Plánuje instalaci nových senzorů, které budou schopné tsunami včas detekovat. Jeden z nových systémů bude umístěn u  Portugalska. Vyplývá to z nejnovější zprávy IOC.

Riziko tsunami neberou na lehkou váhu ani evropské přímořské státy. Španělsko i Francie mají připravené krizové plány. Ve španělském městě Chipiona nedaleko Cádizu, které bylo zasaženo ničivou tsunami právě i v osmnáctém století, proběhla simulace evakuace. Představitelé UNESCO navštívili před Vánoci také Francii, aby posoudili rostoucí riziko tsunami v regionu. Jejich cesta zahrnovala i návštěvu ohroženého města Cannes, píše Le Figaro.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dvacet let od katastrofy. Ničivé vlny tsunami pohřbily v Asii 226 tisíc lidí

Tagy: