Blíží se Mezinárodní den dětí. Jak se vyhnout nebezpečným hračkám?

Gumova kacenka

Letošní mezinárodní den dětí vychází na pondělí. První červen je tak už tradičně pro mnohé rodiče důvodem pořídit svým ratolestem nějaký dárek. Na trhu se ovšem stále nachází velké množství výrobků, kterým bychom se měli raději při takových nákupech vyhnout. Nejčastějšími riziky u nebezpečných hraček bývají překročené limity obsahu nežádoucích chemických látek nebo riziko udušení špatně držícími malými částmi.

Ftaláty v pískacích gumových hračkách nebo malé oddělitelné části chrastítka pro děti. To jsou evergreeny nebezpečnosti u hraček a dalšího zboží pro děti, na které si rodiče musí dávat nejčastěji pozor. Jenže v poslední době se k nim přidávají také škodlivé chemické látky v kosmetice nebo například sněhový prášek, který dokáže zvětšit svůj objem až o polovinu. „Při spolknutí může dojít k zablokování dýchacích cest a trávicího traktu,“ uvedl spotřebitelský časopis dTest, který také provozuje databázi Nebezpečnévýrobky.cz.

Ta obsahuje více než 22 tisíc produktů, které byly vyhodnoceny jako rizikové pro naše zdraví či majetek. Rozděleny jsou do 23 kategorií, kdy „Hračky a zábavní předměty“ obsahují více než 6 100 položek, což představuje skoro 27% podíl. U hraček se pak nejčastěji vyskytuje riziko udušení (40 procent výrobků) a chemické riziko (39 procent). Obecně platí, že jde především o předměty, které při hře přicházejí do kontaktu s ústy či pokožkou dětí.

Sledujte ČOI, dTest a RAPEX

Z hlediska materiálu, z něhož jsou hračky vyrobené, patří mezi nejrizikovější ty plastové. A to právě kvůli obsahu ftalátů, které slouží jako změkčovadlo. Druhou nejrizikovější skupinu tvoří podle statistiky České obchodní inspekce hračky plyšové. Nejčastěji pak nebezpečné hračky pocházejí z Asie, zejména pak z Číny. Setkat se s nimi můžete teoreticky v kterémkoli obchodě, nejvyšší riziko ale hrozí při nákupu na tržnicích, případně na neprověřených e-shopech.

Abyste měli jistotu, je vhodné sledovat databáze nebezpečných výrobků, kde lze vámi vyhlédnuté zboží prověřit. Vedle dTestu je evidují rovněž Česká obchodní inspekce, Ministerstvo zdravotnictví, ale například také nezisková organizace Arnika. Na stránkách uvedených institucí zpravidla naleznete i varování, pokud se nějaká nová hračka (či jiný druh zboží) mezi rizikovými objeví.

Na úrovni Evropské unie existuje nástroj s označením RAPEX (Rapid Alert System for Non-Food Products), který se používá jako rychlý výstražný informační systém o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru. Ten umožňuje shromažďování informací od spotřebitelů a dozorových orgánů. Každý členský stát Evropské unie tak má včasnou informaci o výskytu nebezpečného zboží na jednotném trhu.

Tagy: