Řadu lidí čeká letos neoblíbené odevzdání daňového přiznání. Každoroční boj s formuláři je často doprovázen změnami. Jednou z hlavních je, že od 1. ledna 2023 budou podávat osoby samostatně výdělečně činné daňové přiznání elektronicky přes datovou schránku. S jakými dalšími změnami se počítá a kdy jsou ty nejdůležitější lhůty pro odevzdání?
Pro velkou část lidí je odevzdání daňového přiznání spojené s velkou nechutí a neustálým odkládáním vyplňování kolonek. Tato povinnost se přitom netýká jen živnostníků nebo podnikatelů. S formulářem se setkávají také někteří zaměstnanci, důchodci nebo studenti. Obecně platí pro všechny OSVČ, které v minulém roce samostatně vykonávaly výdělečnou činnost. To však neplatí pro ty, kteří jsou přihlášeni k paušální dani. Výjimka platí i pro jedince, jejichž příjmy z výdělečné činnosti nepřesáhly 15 tisíc korun.
Důležité je vědět, kdy se blíží konečná lhůta. Pro odevzdání přiznání k dani z příjmů fyzických osob ve vytištěné formě je letos lhůta nastavená na 3. duben 2023. Pro elektronické podání je to 2. května a při využití daňového poradce je nejzazší datum 3. července. V termínu podání je nezbytné i doplatit dluh na dani z příjmů nebo naopak zažádat o vrácení daňového přeplatku nebo bonusu.
Způsob podání | Lhůta podání |
---|---|
Vytištěná forma | 3. dubna (pondělí) |
Elektronický formulář | 2. května (úterý) |
Využití daňového poradce | 3. července (pondělí) |
V případě elektronického formuláře by měly zbystřit osoby samostatně výdělečně činné. Od 1. ledna 2023 totiž platí, že OSVČ jsou povinny odevzdat daňové přiznání v elektronické podobě. A to v případě, pokud jim je zřízena datová schránka. Ta se bude vytvářet všem OSVČ ve třech vlnách. Tedy od ledna až do března letošního roku.
Obchodníci změny DPH využijí. Ceny mohou růst i nad rámec zvýšení daně, varují ekonomové
Pokud vláda Petra Fialy (ODS) zvýší u některých služeb DPH, můžeme očekávat další zdražování. Myslí si to ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Podle nich ve výjimečných případech cena poroste i nad rámec zvýšení daně z přidané hodnoty.
Pokud ale některý z živnostníků či podnikatelů nechce na automatické zřízení čekat, může daňové přiznání podat ve vytištěné formě.
Během vyplňování daňového přiznání se lidé velmi často dostanou ke slevám na daních, které snižují částku z vypočítané daně z příjmu. Odečitatelná položka pak snižuje základ daně.
Velký přehled daňových slev a odečitatelných položek pro rok 2023 přinášíme zde.
Novinky pro letošní a příští rok
S letošním a příštím rokem přichází v souvislosti s daňovým přiznáním hned několik novinek. Všechny OSVČ budou už povinny odevzdávat formulář jen v elektronické podobě. Kromě toho budou daňové přiznání odevzdávat až ti lidé, jejichž roční zdanitelné příjmy přesáhnou 50 tisíc korun. Dosud je limit na 15 tisících korun. I když změna platí od letošního ledna, tak se projeví až v daňových přiznáních odevzdávaných v příštím roce.
Letos bude také možnost využití mimořádných odpisů. Tato úleva se osvědčila během pandemie covidu. Podnikatelé tak mohou mimořádné odpisy využívat na hmotný majetek, který byl pořízen od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2021.
Pro letošní rok došlo také k úpravě paušální daně. Nově vznikla tři pásma. Velký přehled daňových změn na letošní rok přinášíme zde.