Pokud vláda Petra Fialy (ODS) zvýší u některých služeb DPH, můžeme očekávat další zdražování. Myslí si to ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Podle nich ve výjimečných případech cena poroste i nad rámec zvýšení daně z přidané hodnoty.
Od začátku roku ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury (ODS) řeší možné úpravy v sazbách DPH. Místo tří by mohly být jen dvě hladiny. A to na úrovni 13 nebo 14 procent, beze změny by pak zůstala zachována základní sazba na 21 procentech. V případě změny by došlo ke zrušení DPH na 10 procentech a na 15 procentech. Ekonomové upozorňují, že pokud by se výrobky nebo služby z desetiprocentní sazby přesunuly do nově vzniklé hranice na 13 nebo 14 procentech, tak by přišlo ze strany obchodníků k patřičnému zdražení.
Nejčastěji by se jednalo o nárůst právě o tři nebo čtyři procentní body. „Ve chvíli, kdy se zvyšuje DPH, tak cena roste okamžitě. Lehkou brzdu můžeme vidět u tzv. Baťovských cen. Pokud bude výrobek stát 199 korun a DPH skočí o tři procentní body, tak obchodníci nezačnou prodávat za 205 korun. V zásadě ale zvýšení daní povede k růstu cen,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Roklen Pavel Peterka.
Stanjurův plán by rozjel zdražování. DPH na knihy nebo ubytování by byly nejvyšší v Evropě
Pokud by prošla vize ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) na úpravy sazeb daně z přidané hodnoty, patrně by vyvolala další zdražování. Tvrdí to ekonom Lukáš Kovanda i zástupci oborů, jejichž produkty jsou nyní ve snížené sazbě deseti procent. Vytvořením nové sazby kolem 13 procent by Česká republika měla rázem nejvyšší sníženou sazbu DPH. Změna by padla negativně na knihy, léky, kojeneckou výživu, ubytování i gastronomii. Stanjura se hájí snahou o zjednodušení systému, své argumenty vysvětloval i v Partii na CNN Prima NEWS.
Jinak by tomu bylo v případě snižování DPH z 15 procent na 14 či 13 procent. „Když se daně kosmeticky snižují dolů, tak se cena hned nepromítne. Často se čeká na konkurenční tlak,“ pronesl dále Peterka. Jinak je tomu podle něj u léků. V České republice je velký počet lékáren a léčivé přípravky se dají objednat i online. Vlivem silné konkurence se nemusí zdražování tolik projevit.
Peterka také upozorňuje, že může dojít i k mnohem většímu zdražování. Obchodníci například chtěli zvyšovat ceny už před změnou DPH. V takovém případě by se cena zvyšovala i o 3 až 4 procentní body. „Mluví se o tom v ekonomii jako o nákladu jídelníčku (menu costs, pozn. red.). V zásadě jde o to, že přeceňování výrobků má své náklady. Proto se ceny nehýbají tak často. Pokud přijde plošné zvýšení DPH, tak obchodníci musí zboží přecenit. Je tak dost možné, že se zdraží i o trochu víc,“ dodal.
Do snížené sazby 10 procent spadají kromě léků i například knihy, tiskoviny, časopisy, kojenecká výživa nebo ubytování. Před zvyšováním DPH proto varuje Česká unie cestovního ruchu, podle které se bude zdražovat o tři až čtyři procentní body. Unie také kritizuje, že změna přichází v době vysokých cen energií.
Podobné zdražení očekávají i ubytovací služby. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se budou vyšší ceny pohybovat nejčastěji v těchto hranicích. „Očekával bych zdražení v rámci zvýšení DPH. Konkurence nemusí dovolit obchodníkům zdražit nad výši daně. V některých sektorech, kde není silná konkurence, ale může dojít i k mnohem větší změně ceny,“ varoval ve vyjádření pro CNN Prima NEWS Kovanda.