Do přijímacích zkoušek na střední školy a gymnázia zbývá pár dní. Většinu žáků čekají testy už v pátek. Podle odborníků je nejlepší zaměřit se na strategie, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku, být odpočatý a nestresovat se.
Strach a stres dokážou zmařit i tu nejlepší přípravu na zkoušku, a proto je potřeba být v den přijímacích zkoušek v co největším klidu. „Pokud potřebujete, opakujte si na poslední chvíli hlavně základní věci, které v testech určitě budou. Neznervózňujte se, že najdete nějakou těžkou úlohu, která byla loni nebo předloni, protože tam určitě nebude,“ řekl pro CNN Prima NEWS zakladatel projektu Zkoušky nanečisto Petr Husar.
ČTĚTE TAKÉ: Po covidu řada Čechů očkování zcela neguje, upozornili epidemiologové. Vázne i jeho vymáhání
Klíčovou roli v duševní pohodě hrají i rodiče. „Posilování úzkosti a strachu ze strany dospělých je cesta do pekel,“ sdělil psycholog Václav Mertin.
Někteří rodiče to řeší třeba omluvenkou ve škole. „Zvolili jsme strategii jít do toho s chladnou hlavou, dcera má před pátečním termínem volno. Bereme to jako životní událost deváťáka,“ uvedla maminka a odborná garantka sociální práce Melanie Zajacová. „Rozdělila jsem si to tak, abych se v pondělí, úterý a středu ještě učila a ve čtvrtek si udělala den pro sebe a vyklidnila se,“ řekla žákyně deváté třídy Melanie Zajacová.
Konec s přípravou, a to i včetně opakování, by měl nastat 24 hodin před zkouškou. Poslední den odborníci radí věnovat se lehčí sportovní aktivitě nebo delší procházce, které pomohou lépe usnout.
Přihlašování na střední školy má od letoška nová pravidla. Největší změnou byla možnost podat přihlášku namísto dvou škol hned na tři. Ministerstvo školství eviduje 160 tisíc přihlášek. Nejvíce jich tradičně přišlo do Prahy, a to více než 30 tisíc. Kapacity v hlavním městě přitom činí něco málo přes 22 tisíc.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ministerstvo si došlápne na odklady do prvních tříd. Některým dětem škodí, popsal expert