Po dvojím vyhubení se bobři vždy na břehy českých řek vrátili. Ochránci přírody je vítají, jiní je považují za škodnou zvěř. Čím dál častěji se nyní bobři objevují kromě volné krajiny i ve městech.
Bobr je velmi plaché zvíře, hlavně ve dne. Přesto si v posledních měsících nachází cestu do měst. Stopy jeho činnosti se vyskytují například u slepého ramene Labe v Hradci Králové. „Naučili jsme se s nimi žít. Pozorujeme je tady již několik let, šíří se směrem od Polska od Orlických hor,“ popsala televizi CNN Prima NEWS mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
Nešťastní jsou z bobrů vodohospodáři, kterým komplikují život na dolním Labi – mezi Ústím a Hřenskem. A vadí i zemědělcům. Zvířata si totiž staví přehrady a provrtávají břehy řek, což zapříčiňuje, že se voda rozlévá do polí. Má to však i pozitivní dopady: snižuje se riziko ničivých povodní a voda se navrací do vysušené krajiny.
„Povodňová vlna potom postupuje daleko pomaleji a rozlévá se v přírodě, a ne ve městech,“ dodal ochránce přírody David Číp.
Bobři jsou velmi plachá zvířata. Zdroj: Pixabay