reklama

Bobři se stále častěji stahují do měst. Vadí vodohospodářům i zemědělcům

Po dvojím vyhubení se bobři vždy na břehy českých řek vrátili. Ochránci přírody je vítají, jiní je považují za škodnou zvěř. Čím dál častěji se nyní bobři objevují kromě volné krajiny i ve městech.

reklama

Bobr je velmi plaché zvíře, hlavně ve dne. Přesto si v posledních měsících nachází cestu do měst. Stopy jeho činnosti se vyskytují například u slepého ramene Labe v Hradci Králové. „Naučili jsme se s nimi žít. Pozorujeme je tady již několik let, šíří se směrem od Polska od Orlických hor,“ popsala televizi CNN Prima NEWS mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Nešťastní jsou z bobrů vodohospodáři, kterým komplikují život na dolním Labi – mezi Ústím a Hřenskem. A vadí i zemědělcům. Zvířata si totiž staví přehrady a provrtávají břehy řek, což zapříčiňuje, že se voda rozlévá do polí. Má to však i pozitivní dopady: snižuje se riziko ničivých povodní a voda se navrací do vysušené krajiny.

„Povodňová vlna potom postupuje daleko pomaleji a rozlévá se v přírodě, a ne ve městech,“ dodal ochránce přírody David Číp.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda Sněmovny Radek Vondráček nebo předseda senátní komise pro ústavu Zdeněk Hraba.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama