Boj o karlovarskou dominantu: Město chce dotace po Kulhánkovi. Závan populismu, míní ministr

O budoucnosti Alžbětiných lázní v Karlových Varech se v posledních týdnech vede ožehavá diskuze. Město nejdříve navrhovalo objekt prodat dvěma zájemcům, ale poté od záměru upustilo s tím, že zůstane v majetku samosprávy. Historická budova však vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. O možné státní dotace hodlá magistrát v čele s primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou a hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou (obě ANO) zažádat u ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN). Ten však pro CNN Prima NEWS uvedl, že s ním nikdo nic nekonzultoval. V představenstvu řešícím osud lázní zasedne nově právě také Ferklová a její náměstek Miroslav Vaněk (Karlovaráci).

Mezi karlovarskými obyvateli vyvolala zpráva o možném prodeji objektu značné pobouření. Město jednalo ještě v září tohoto roku s dvěma firmami – zájem projevily místní hotel Pupp a řetězec hotelů Hilton.

ČTĚTE TAKÉ: V Karlovicích nefunguje po povodni kanalizace. Mobilní toalety stojí v ulicích

O budoucnosti historických lázní jednalo vedení města i s občany. V sále Národního domu si od místních na začátku října vyslechlo ostrou kritiku. V polovině měsíce poté magistrát oznámil, že od jednání o prodeji ustoupí. Vedení následně jednalo s novým zastupitelstvem kraje a našlo řešení v podobě podpory ze strany státu a participace Institutu lázeňství a balneologie (ILAB), který by se mohl přestěhovat do prostor lázní.

Hejtmanka Mračková Vildumetzová pro ČTK uvedla, že ILAB získal z programu Spravedlivé transformace více než 230 milionů korun, které může využít k zvelebení budovy. Ministr Kulhánek však tuto možnost odmítl. „Upozorňuji na zřejmou neznalost věcného obsahu strategického projektu Centrum lázeňského výzkumu institutu, kdy je iluzorní využít schválené projektové finance na investici do rekonstrukce Alžbětiných lázní,“ sdělil CNN Prima NEWS.

Primátorka Karlových Varů potvrdila, že se k záchraně lázní spojila s hejtmankou Vildumetzovou. „Myslíme si, že umístění balneologického institutu do Alžbětiných lázní dává smysl, a pevně věříme, že se nám celý projekt podaří zrealizovat co nejrychleji,“ uvedla.

Obě političky podle svých slov měly vyzvat Kulhánka, aby se pokusil zajistit prostředky na opravu ze státního rozpočtu, popřípadě jinou variantou dotací. Ministr krok magistrátu vítá, tvrdí však, že s ním záležitost nikdo neřešil.

„Je smutné, že stejní lidé, kteří shodili ze stolu v mašlích připravenou koncesi v roce 2018, díky níž jsme dnes mohli mít Alžbětiny lázně rekonstruované s balneologickou náplní v majetku města, po šesti letech bezradnosti nyní přicházejí s myšlenkou ‚hodíme to na Kulhánka a stát‘,“ reagoval ministr pro redakci CNN Prima NEWS s tím, že šlo pouze o výzvy k jeho úřadu přes média.

Kulhánek označil jednání primátorky za populistické

V souvislosti se získáváním financí ze státní kasy pro tyto účely zdůraznil princip proporcionality mezi kraji. „V rámci toho můžeme řešit formy podpory na základě precizně zpracovaných podkladů a projednání možností. Mediální výzvu ‚ať Kulhánek zajistí peníze ze státního rozpočtu‘ bych čekal možná od neznalého nespokojeného občana, nikoliv od vrcholných představitelů města a kraje,“ ohradil se ministr pro místní rozvoj a rovněž bývalý karlovarský hejtman s tím, že podobná prohlášení jsou „silně cítit laciným populismem a zbavování se odpovědnosti“.

VIDEO: Pirátská proměna v opozici? Po zvolení Hřiba předsedou ještě přitvrdí, míní politolog

Ferklová ale v reakci pro CNN Prima NEWS uvedla, že s Kulhánkem komunikovala: „Požádala jsem pana ministra krátce po jeho jmenování, aby zvážil možnou podporu lázeňství jako jednoho z fenoménů jeho rodného kraje, který také významně prosazoval.“

Vedení podle ní jedná s ILAB a krajem jakožto jeho zakladatelem. Reagovala i na kritiku ministra ohledně nemožnosti využít přisouzené peníze pro rekonstrukci objektu. „Víme, že investice za nás institut asi neprovede. Hledáme však impuls pro ekonomické nastartování objektu, kterým nebudou pronájmy malých prostor, ale pronájem významné části objektu,“ napsala s tím, že nadále budou hledat všechny dostupné zdroje.

Ohledně zaplnění dalších prostor se rovněž jedná. „Zájem o budoucí pobočku v Alžbětiných lázních má také Česká zemědělská univerzita, která na území kraje realizuje strategický projekt Chytrá krajina. Rozšíření nabídky procedur nutně v delším plánu bude, ale je pro něj potřeba jednak prostory připravit a jednak najít dostatek zákazníků pro nové procedury,“ sdělila.

Budoucnost lázní bude řešit nově Ferklová s náměstkem

V představenstvu Alžbětiných lázní nově zasedne Ferklová se svým náměstkem Vaňkem. Na postech nahradí dosavadní předsedkyni představenstva Hanu Žákovou (ANO) a Viktora Linharta (Spolu), kteří podali rezignaci. „Ve středu ráno už jsme zasedali a zvolili jsme předsedou představenstva pana doktora Petra Myšáka, který v představenstvu zůstal z jeho původního složení. Dále jsme rozhodli o tom, že ve čtvrtek zveřejníme výběrové řízení na krizového manažera,“ uvedl Vaněk.

Po krizovém manažerovi volali v poslední době jak zástupci opozice, veřejnosti, tak i zaměstnanců lázní. Jeho úkolem by mělo být zejména snížit provozní ztrátu městských lázních. Činí zhruba 20 milionů korun ročně, které musí na provoz doplňovat město. Krizový manažer by se měl také snažit získat dotace na potřebnou rekonstrukci Alžbětiných lázních, které jsou chráněnou památkou v centru města.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Omylem zapálil supermarket v Chodově, do vězení ale nepůjde. Musí zaplatit desítky milionů

Tagy:
prodej lázně Karlovy Vary dotace Grandhotel Pupp státní rozpočet Andrea Pfeffer Ferklová Karlovarský kraj představenstvo Petr Kulhánek Miroslav Vaněk Jana Mračková Vildumetzová Jana Vildumetzová Česká zemědělská univerzita v Praze procedura Alžbětiny lázně Institut lázeňství a balneologie