USA dál pokračují v boji proti čínské aplikaci TikTok. Rozhodnutí soudu, které úřadům znemožnilo zablokovat aplikaci, se americké vládě nelíbí. Rozhodla se proti němu odvolat, uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Prezident Donald Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech.
Podle ministerstva spravedlnosti USA se americké úřady odvolaly proti rozhodnutí soudu, které jim zapříčinilo provést blokaci aplikace TikTok. Čínská aplikace podle prezidenta Donalda Trumpa představuje pro USA riziko. Zachování aktivit aplikace podmínil Trump pouze jejich přesunem do amerických rukou.
Trump v USA blokuje aplikace TikTok a WeChat, čínské ministerstvo hrozí odvetou
Čína hrozí odvetou za rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve Spojených státech zablokuje aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v pátek vyjádřilo svůj „rezolutní odpor“ a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.
Majitelem TikToku je čínská společnost ByteDance. Ta minulý měsíc uzavřela předběžnou smlouvu s americkými podniky Oracle a Walmart, které mají umožnit, aby aplikace v USA dál fungovala. Nyní pokračují jednání, která mají stanovit konečnou podobu dohody, připomíná agentura Reuters.
Ujednání mezi americkými podniky a čínskou firmou počítá s vytvořením nové společnosti nazvané TikTok Global, pod kterou by spadaly aktivity aplikace TikTok v USA. Panují však neshody ohledně klíčových podmínek dohody, včetně například toho, kdo bude většinovým vlastníkem firmy TikTok Global.
Majitelem aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok je čínská společnost ByteDance, zatímco komunikační aplikaci WeChat vlastní čínská firma Tencent. TikTok má v USA zhruba 100 milionů uživatelů a je populární zejména mezi mladými Američany. Firma sama tvrdí, že denních uživatelů má v USA kolem 50 milionů.