Zdravotní sestra z Londýna se odmítá očkovat proti covidu, přestože ji zaměstnavatel upozornil, že v opačném případě by mohla být propuštěna. Žena však tvrdí, že bojuje za svá práva, i když to znamená, že přijde o práci a zřejmě nebude mít z čeho platit hypotéku.
Zaměstnanci Národní zdravotní služby (NHS) v Anglii dostali ultimátům. Pokud nebudou do 1. dubna plně očkovaní, hrozí jim výpověď. Pro neočkované zdravotníky to znamená jediné – do 3. února si musí zajít na první dávku očkování proti covidu. Jenže ne všichni s tímto nařízením souhlasí.
Zdravotní sestra afrického původu z Londýna se nehodlá podřídit a raději prý přijde o práci. „Jak mě můžete nutit, abych si do těla dávala něco, s čím nesouhlasím? A když se nepodřídím, hrozí mi, že přijdu o práci a možná i o domov?“ ptala se rozhořčená žena v rozhovoru pro web My London. Podmínku pro výkon práce, kterou jí zaměstnavatel zaslal v dopise, označila za porušování lidských práv, píše web Mirror.
„Nevím, jak budu platit hypotéku nebo platit účty, ale je to riziko, které jsem ochotna kvůli svým právům podstoupit,“ zdůraznila. Žena pracuje ve východolondýnské čtvrti Newham, kde se ještě 38 procent obyvatel nenechalo očkovat ani první dávkou očkování. „Měla bych mít možnost rozhodovat o věcech, které se týkají mého těla,“ pokračovala. Vyjádřila víru, že „někdo dostane rozum a nařízení změní“.
„Myslím, že pokud tuto podmínku přijmeme, otevřeme dveře dalším věcem, které nám může vláda a jiné korporace začít nutit,“ zdůraznila. Žena afrického původu dodala, že v černošských komunitách a u dalších etnických menšin obecně panuje větší váhavost, pokud jde o očkování.
Doktorka Raheelah Ahmadová, která analyzuje používaní vakcín v Británii, její domněnky potvrzuje. „Zjistili jsme, že u Asiatů a černochů v Anglii je 3,2krát menší pravděpodobnost, že se nechají proti covidu očkovat než u bělochů,“ uvedla.