Heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) je podle českého prezidenta Miloše Zemana rasistické. Zeman dodal, že záleží na všech životech. Kritizoval také názorové vůdce spojené s protesty. Mezi politiky vzbudil jeho výrok rozporuplné reakce.
Zeman svůj názor na slogan sdělil při úterní návštěvě v rezidenci amerického velvyslance Stephena Kinga při příležitosti oslav 244. výročí Dne nezávislosti USA. Uvedl také, že nepotřebuje žádné nové velké bratry, kteří mu budou říkat, jaké hodnoty by měl zastávat.
Black Lives Matter je rasistický slogan, řekl Zeman americkému velvyslanci
Heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) je podle českého prezidenta Miloše Zemana rasistické. Zeman to uvedl při své dnešní návštěvě v rezidenci amerického velvyslance při příležitosti oslav 244. výročí Dne nezávislosti USA. Zeman dodal, že záleží na všech životech. Kritizoval také názorové vůdce spojené s protesty. Uvedl, že nepotřebuje žádné nové velké bratry, kteří mu budou říkat, jaké hodnoty by měl zastávat.
Redakce CNN Prima NEWS zjišťovala reakce politiků. Zemanova slova přivítala opoziční SPD, která má k prezidentovi tradičně blízko. „To samé jsem řekl jménem SPD již včera na tiskové konferenci SPD ze Sněmovny. Jsem rád, že to pan prezident vidí stejně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda SPD Tomio Okamura.
Opačně to vidí část opozice, která sice vůbec nezpochybňuje tezi, že na všech životech záleží, Zemana ale viní z populismu nebo z pokusu o bonmot, „který není vůbec vtipný“.
Z TOP 09, která je k Hradu naopak dlouhodobě kritická, zaznívá, že prezident předvedl ukázkovou manipulaci. „Zcela jistě záleží na všech životech, ale prezident tím zároveň zpochybňuje obrovský problém v americké společnosti – rasismus,“ uvedla pro CNN Prima NEWS předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Nedá se než souhlasit, že záleží na všech životech, ale je nutné nezakrývat, že rasismus je i současný obrovský problém s nebezpečnými dopady. Zpochybněním hesla Black Lives Matter a prohlášením jej za rasistické se přesně toho Zeman dopouští, což u něj nemůže překvapit, protože se nezřídka už i v minulosti dopouštěl řady xenofobních výroků a rozdmýchávání nenávisti mezi různými skupinami lidi. Včerejším výrokem v tom jen pokračuje,“ dodala.
Kritický byl i šéf STAN Vít Rakušan. „Souhlasím s tím, že na každém lidském životě záleží, bez ohledu na barvu pleti či náboženské vyznání. Pan prezident se nejspíše pokusil o další bonmot, který ale v kontextu současné doby není vůbec vtipný,“ uvedl.
Střelba při demonstraci v Kentucky: Jeden člověk zemřel, další byl zraněn
Jeden člověk zemřel a další utrpěl zranění po střelbě na demonstraci ve městě Louisville v americkém státě Kentucky. Vyšetřovatelé zatím neuvedli, kdo za incidentem stojí, ani zda někoho zatkli, nezveřejnili ani identitu oběti. Informovala o tom agentura AP.
Neutrálněji se k výroku Zemana postavila zástupkyně Pirátů, jejich místopředsedkyně a poslankyně Olga Richterová. „Samozřejmě že záleží na každém životě. Je proto smutnou skutečností, že v souvislosti s přetrvávajícími předsudky je potřeba zdůraznit, že každý život zahrnuje i životy příslušníku různých menšin. A to je z mého pohledu smysl toho hesla,“ uvedla.
Na svém Facebooku se k Zemanovým slovům vyjádřil i jeho někdejší prezidentský protikandidát a dnes čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Se Zemanem nesouhlasí, že je heslo rasistické. „To heslo zásadně není namířeno proti bílým, rudým nebo Asiatům. Je to zoufalý výkřik Američanů, kteří ani více než sto padesát let po zrušení otroctví nejsou vždy a všude nazíráni jako rovnoprávní občané. Pane prezidente, opět jste šlápl důkladně vedle,“ napsal Schwarzenberg.
Náš pan prezident si vždy připraví nějaké překvapení. Na včerejší každoroční recepci v rezidenci amerického velvyslance...
Posted by Karel Schwarzenberg on Wednesday, July 1, 2020
Protesty, ale i vandalismus
Hnutí Black Lives Matter se podílí na organizování protestů proti rasismu a policejní brutalitě, které vyvolala květnová smrt George Floyda po nepřiměřeném policejním zákroku. Policista mu klečel téměř devět minut na krku, přestože si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Protesty se po Spojených státech konaly i v řadě dalších zemí, v USA protesty někde provázelo rabování a vandalismus.