reklama

Boříme mýty o elektromobilech. S Kiou e-Soul z Prahy do Brna a zpět na jedno nabití

Elektromobily, vozy poháněné výhradně elektrickou energií, byly ještě donedávna brány za jakési černé ovce automobilového světa. Mnozí jim nevěřili, jiní si zase přáli jejich definitivní zkázu. Jenže v posledních letech začala zcela „bezemisní“ auta nabírat na oblibě. Důvodem je nejen snižující se pořizovací cena, ale také jejich rostoucí dojezd na jedno nabití. V současnosti se bavíme o hodnotách převyšujících dokonce až 500 kilometrů.

reklama

Jenže ne každé prostředí elektrickému pohonu svědčí. Jinou vzdálenost ujede ve městě, kde se pohybuje pomalu a hodně při brzdění rekuperuje, a jinou na dálnici, kde se musí vypořádat s mnohem větším aerodynamickým odporem. Rozhodli jsme se proto zjistit, jaká bude cesta běžným elektromobilem jako Kia e-Soul z Prahy do Brna a zpět na jedno nabití. Samozřejmě po obávané „dé jedničce“.

Na začátek si však elektrického křížence malého hatchbacku, SUV a MPV podrobně představme. Kia e-Soul se v České republice prodává od roku 2019 a sdílí obdobnou techniku jako větší sourozenec Kia e-Niro nebo třeba Hyundai Kona Electric. Srdcem zkoušeného exempláře byl elektromotor naladěný na 150 kW a 395 Nm.

Potřebnou energii čerpá z akumulátoru o kapacitě 64 kWh a následně ji prostřednictvím jednostupňové redukční převodovky posílá na přední nápravu. Zásoby elektřiny v bateriích pak dle výrobce vystačí na 452 kilometrů dojezdu. Ceny modelu Kia e-Soul začínají na částce 1 099 980 Kč. Kompletní ceník i další technické parametry naleznete zde.

Chladno a déšť

A teď už k samotné trase Praha → Brno → Praha. Naší startovní destinací byla nabíjecí stanice u budovy obchodního řetězce v Průhonicích. Vyráželi jsme ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách, kdy na silnicích ještě nebyl příliš hustý provoz. Nutno dodat, že bylo deštivé počasí a rtuť teploměru ukazovala 12 stupňů Celsia.

Vytáhli jsme dobíjecí kabel ze zásuvky, přičemž nám palubní počítač hlásil 99 % kapacity baterie a dojezd 444 kilometrů. Aktivovali jsme režim Eco Plus, vypnuli klimatizaci a jas přístrojů snížili na minimum, abychom ušetřili co nejvíce energie. Plni očekávání i obav jsme vyjeli směr Brno – Starý Lískovec, kde nás čekala otočka zpět do Prahy.

Méně je někdy více

Je zcela pochopitelné, že kdybychom jeli maximální povolenou rychlostí 130 km/h, rozhodně bychom požadovanou trasu na jedno nabití nezdolali. Většinu času jsme proto drželi ručičku tachometru na cifrách 80 až 100 km/h. Na druhou stranu na D1 opět začaly stavební práce a téměř třicet procent trasy tak vedlo skrze zúžení, ve kterých se stejně rychleji jet nedalo.

Za 2 hodiny a 43 minut jsme dorazili do Brna, přesněji do městské části Starý Lískovec, odkud jsme se vraceli zpět do Prahy. V polovině trasy jsme zaznamenali spotřebu 12,4 kWh / 100 km. Dojezd v tu chvíli činil 290 kilometrů. Bylo tedy víc než jasné, že pokud nenastanou větší komplikace, měli bychom cestu s rezervou zvládnout.

V klidu ještě do obchodu

Jízda zpátky už zabrala času méně, konkrétně 2 hodiny a 21 minut. Důvodem byla samozřejmě řidší doprava. Příjemně překvapeni jsme byli z výsledného dojezdu, který opět v Průhonicích na konci našeho výletu po necelých 400 ujetých kilometrech činil rovných sto kilometrů. Elektromobil si řekl jen o 13,8 kWh na sto kilometrů.

Zbylá elektrická energie nám ještě vystačila na dlouhé hodiny brouzdání po hlavním městě, takže jsme mohli klidně topit a jet rychleji a Brno na otočku bychom dali stejně. Při podmínkách mírného diskomfortu bychom tedy s Kiou e-Soul ujeli téměř 500 kilometrů na jedno nabití, což je pěkné. Navíc jsme se pohybovali převážně po dálnici.

Elektřina je cesta

I náš test ukazuje, že elektromobily už pomalu začínají dávat smysl i na delší cesty a většina kompromisů s nimi spjatých pomalu mizí. Jízda v elektrickém voze byla navíc velmi zábavná, v případě potřeby dynamická, ale zároveň komfortní a tichá.

Pokud se tedy zlepší infrastruktura veřejného dobíjení a to bude za příznivější ceny, sníží se pořizovací ceny nových elektromobilů, vyřeší se neekologická výroba a likvidace baterií, dává elektromobilita smysl pro poměrně široké spektrum řidičů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama