Do města Manaus, které je metropolí brazilského státu Amazonas, dorazil konvoj nákladních vozů s kyslíkem z Venezuely, informovala agentura Reuters. Ve dvoumilionovém městě kolabuje zdravotnický systém kvůli nárůstu počtu nákaz koronavirem. Lékaři z přetížených nemocnic popisují, že pacienti musejí sdílet kyslíkové nádoby a někteří se udusili, když kyslík došel.
Kvůli přeplněnosti nemocnic se lidé rozhodli pečovat o členy rodiny doma a kupovat si i vlastní zdravotnický materiál. Bojí se, že by jejich příbuzní nemuseli dostat potřebnou léčbu v nemocnici.
Aby naplnili kyslíkové cisterny pro své blízké, strávili v úterý 12 hodin čekáním ve frontě. „Každý tady má doma někoho, kdo je léčen,“ řekl jeden z čekajících, Fernando Marcelino. „Radši se o ně staráme sami, než abychom je nechali zemřít v nemocnicích,“ řekl deníku Metro.
Neloučil se jenom Trump, ale také jeho dcera Ivanka. Co s ní teď bude?
Bylo pro mne životní poctou moci sloužit naší zemi jakožto poradkyně prezidenta. Jsem velice hrdá na to, co jsme dokázali, a těším se na budoucnost. Tak se rozloučila Ivanka Trumpová s Bílým domem, s funkcí poradkyně svého otce Donalda, 45. prezidenta USA, který ve středu skončil v úřadu.
Venezuelské nákladní vozy přivezly do Brazílie 107 tisíc kubických metrů kyslíku, což je podle agentury AP v současné době množství, které nemocní ve městě spotřebují za zhruba den a půl. Zásoby kyslíku však do města dopravují mimo jiné i brazilská armádní letadla, v průměru denně přistanou v Manausu čtyři letouny. Další naději místním obyvatelům přineslo úterý, kdy ve státě začalo očkování proti COVID-19.
Konvoj nákladních aut s kyslíkem vyslal v pondělí venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro navzdory nedostatku nemocničních zásob ve své zemi a také navzdory mrazivým vztahům mezi jeho vládou a kabinetem krajně pravicového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Krizi ve městě Manaus přitom označil za „Bolsonarovu zdravotnickou katastrofu.“
Brazilská vláda pomoc neokomentovala
Agentura Reuters ve středu Madurovo gesto označila jako políček Bolsonarovi, jenž čelí kritice za to, že pandemii stále zlehčuje, a také za to, jak jeho vláda proti šíření koronaviru zasahuje. Brazílie, která má na 210 milionů obyvatel, je podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) třetí nejvíce postiženou zemí světa v počtu dosud zaznamenaných nákaz (přes 8,5 milionu) a druhou v počtu evidovaných úmrtí s COVID-19 (přes 211 tisíc).
Brazilská vláda venezuelskou pomoc neokomentovala, konvoj však v pondělí mohl překročit hranice. Bolsonaro svým příznivcům ve stejný den řekl, že venezuelský kyslík je vítán a zároveň prohlásil, že by se Maduro měl soustředit na pomoc obyvatelům Venezuely. Brazílie je jednou z 50 zemí světa, která jako hlavu státu uznává Madurova politického oponenta Juana Guaidóa.
Venezuelu sužuje prohlubující se ekonomická krize, kterou kritici připisují na účet Madurovy socialistické politiky. Venezuelští zdravotníci si stěžují na nedostatek lékařů a sester, základních léků, ale i tekoucí vody. Zhruba devětadvacetimilionová země první případ nákazy koronavirem oznámila v polovině března a okamžitě zavedla karanténní opatření. Úřady od vypuknutí pandemie informovaly o přibližně 119 tisících případech infekce a více než tisíci úmrtích. Někteří odborníci tento relativně nízký počet v porovnání s okolními zeměmi připisují izolaci, ve které se země ocitla kvůli politické a ekonomické krizi, podotkla agentura AP.