Vakcína od společností Pfizer/BioNTech podle nejnovější studie zveřejněné v časopise England Journal of Medicine neutralizuje mutaci koronaviru pocházející z Brazílie. Stejně účinná má být i další očkovací látka, která v jihoamerické zemi vzniká. Informaci přinesl německý týdeník Spiegel.
Brazílie patří od začátku pandemie COVID-19 k nejpostiženějším zemím světa. Není to však jen vakcína americko-německého výrobce Pfizer/BioNTech, která vyvolává naději na její brzké zvládnutí.
Vakcína jako tekuté zlato. Které společnosti mohou na pandemii vydělávat nejvíc?
Zatímco mnoho firem pandemie sráží na kolena, některé biofarmaceutické, věnující se výrobě vakcín proti onemocnění COVID-19, si výrazně polepší. Britský list Guardian zmapoval prosperitu jednotlivých hráčů. Čí akcie rostou a jak se daří společnostem, jejichž jména v poslední době média skloňují ve všech pádech?
Výzkumné pracoviště Fundaçao Oswaldo Cruz (Fiocruz) v Riu de Janeiru totiž v pondělí zahájilo výrobu další očkovací látky, tentokrát od britsko-švédského konsorcia AstraZeneca. Informují o tom tamní média. Podle jejich zpráv vakcína z léků dovážených z Číny prošla testy a už do konce března by měl ústav předat 3,8 milionu dávek brazilskému ministerstvu zdravotnictví.
Společnost Fiocruz umožňuje výrobu v jedné z největších továren v Latinské Americe. V první vlně má dodat celkem 12,2 milionů dávek.
Do poloviny roku pak chce Fiocruz z dovezených surovin vyrobit až 110 milionů ampulí vakcíny. Ve zbývajících šesti měsících roku 2021 prý budou ústav a továrna schopny díky technologickým převodům dodat dalších 110 milionů dávek již zcela nezávisle na čínských dodavatelích.