Zatímco mnoho firem pandemie sráží na kolena, některé biofarmaceutické, věnující se výrobě vakcín proti onemocnění COVID-19, si výrazně polepší. Britský list Guardian zmapoval prosperitu jednotlivých hráčů. Čí akcie rostou a jak se daří společnostem, jejichž jména v poslední době média skloňují ve všech pádech?
Napřed se svět učil jména Pfizer a BioNTech. První firma má sídlo ve Spojených státech amerických, dlouhodobě se věnuje výrobě léků a zaměstnává kolem 80 000 lidí. I přesto, že Pfizer v souvislosti s očkováním patří mezi nejskloňovanější subjekty, za loňský rok jeho akcie vzrostly jen o 1,8 procenta. Daleko lépe je na tom BioNTech, který se pro vývoj vakcíny právě s Pfizerem spojil. Akcie německé společnosti stouply o 156 procent a zakladatel Ugura Sahina si v těžké době může mnout ruce.
Pfizer s BioNTechem si dělí zisky napůl. Očekává se, že v roce 2021 prodají vakcíny za 15 až 30 miliard dolarů. Za každou naočkovanou osobu (dvěma dávkami) si tak de facto v Evropě účtují 30 dolarů, v zámoří pak 40 dolarů.
Podobnou částku za jednoho vakcinovaného chce také americká firma Moderna – 36 dolarů v Evropě, 30 dolarů v USA. I ona staví úspěch na průlomové technologii výroby vakcíny, označované jako mRNA, která využívá při očkování jen část genetického kódu koronaviru a učí tělo příjemce reagovat na část viru (s-protein), kterou se vir napojuje na napadenou buňku.
Moderna, kterou v září roku 2010 založil Stéphane Bancel, zaznamenala skutečně raketový nárůst. Akcie během 12 měsíců vystřelily o 372 procent a za rok 2021 by měla prodat vakcíny za 18 až 22 miliard dolarů. Přitom doposud během své existence nikdy neměla zisk. Teď ji zjevně čekají obří příjmy.
To společnosti AstraZeneca a Johnson & Johnson si za jednu „dvojdávku“ účtují maximálně 10 dolarů. Druhá firma vznikla stejně jako Pfizer už v 19. století, a i díky své velké tradici má téměř 129 000 zaměstnanců. Johnson & Johnson by měl v tomto roce prodat vakcíny až za 10 miliard dolarů. Akcie firmy narostly za poslední rok o 7,7 procenta.
Britsko-švédská AstraZeneca by za rok 2021 mohla do světa dohromady poslat očkovací látku v hodnotě 2 až 3 miliardy dolarů. Z tohoto prodeje však nezíská takové sumy, jako dříve jmenovaní výrobci, protože si za dvě dávky účtuje 4,3 až 10 dolarů, připomíná Guardian. Záležet bude i na ekonomické situaci v konkrétní zemi.
Na rozdíl od všech předchozích společností si z hlediska ceny akcií AstraZeneca za uplynulých 12 měsíců pohoršila, a to o 8,6 procenta.
Na pátém místě v pořadí očekávaného prodeje se podle Guardianu nachází čínský Sinovac, i když u něj lze konkrétní částku za poskytnutí vakcíny těžko předložit. Britský list pouze předpokládá, že by mělo jít o částku v řádech miliard dolarů. Podle vedení společnosti je v jejích silách letos vyrobit miliardu dávek. Dohody Sinovac uzavřel například s Brazílií, Singapurem, Malajsií či Indonésií. V Číně se za dvě dávky platí 60 dolarů, například ve zmíněné Indonésii by mělo jít o 27,2 dolaru. Akcie Sinovacu za posledních 12 měsíců klesly o 21,6 procenta.
Velkým tématem posledních týdnů je vakcína Sputnik V, jejíž vývoj financoval Ruský fond přímých investic (RDIF). Stejně jako u Sinovacu není možné říct, jaká bude přesná celková cena za ruské vakcíny. RDIF tvrdí, že uzavřel smlouvy na 1,4 miliardy dávek. V Rusku je k dostání zdarma, mimo něj by měla být k mání za méně než 20 dolarů.