Velká Británie oznámila první část sankcí proti desítkám úředníků z Ruska a Saúdské Arábie, kteří jsou obviněni z porušování lidských práv, informovala německé agentura DPA. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že se obvinění podíleli na „některých z nejhorších porušování lidských práv v nedávné paměti“.
Dominic Raab v rámci oznámení jmenoval 49 osob, na které se vztahují sankce, jejichž součástí je zmrazení jejich majetku a zákaz vstupu do Velké Británie. „Je to demonstrace globálního britského závazku jednat pro dobro na světě,“ zmínil Raab. „Budeme hájit svobodu sdělovacích prostředků, chránit svobodu náboženského vyznání a pomocí opatření, která dnes oznamujeme a přijímáme, odpovídat pachatelům nejhoršího porušování lidských práv,“ řekl dále ministr v parlamentu.
Ostrovní země navrhla své sankce nezávisle na Evropské unii, kterou formálně opustila v lednu, vláda však sdělila, že bude pokračovat ve spolupráci s OSN a EU na multilaterálních sankčních režimech. Redaktoři německého deníku Süddeutsche Zeitung uvádějí, že mezi osoby, na něž se sankce vztahují, patří pětadvacet ruských občanů a dále obyvatelé ze Saúdské Arábie, Myanmaru a komunistické Severní Koreje.
Kdo a proč je nažádoucí?
„První ustanovení se bude týkat lidí zapojených do mučení a vraždy Sergeje Magnitského, právníka, který odhalil největší známé daňové podvody v ruské historii,“ řekl Raab. Sergej Magnitskij zemřel po roční vazbě v Rusku za nevyjasněných okolností, měla mu být třeba odpírána lékařská péče. Paradoxem je, že sám měl být ve vězení právě kvůli podezření z daňových úniků.
Dvacet sankcionovaných saúdských občanů je podle Raaba „zodpovědných za brutální vraždu spisovatele a novináře Džamála Chášukdžího v Turecku v roce 2018.“
Jedinými „organizacemi“, které britská vláda uvedla na seznam sankcí, jsou severokorejská ministerstva veřejné a státní bezpečnosti. Podle Raaba jsou dvě uvedená ministerstva zodpovědná za „zotročení, mučení a vraždy, ke kterým dochází v severokorejských gulazích, v nichž podle odhadů za posledních padesát let zahynuly stovky tisíců vězňů.“ V následujících měsících by pak měly být oznámeny další sankce na další subjekty.
Süddeutsche Zeitung zmiňuje také dva generály z Myanmaru, kteří se podíleli na vysídlení Rohingů a dalších menšin v této asijské zemi.