Jak hodnotí epidemiologickou situaci prezidentův poradce? (zdroj: CNN Prima NEWS)
„Nová mutace koronaviru, kterou objevila brněnská laboratoř, je jen jednou z mnoha dalších,“ uvedl epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. „Nezdá se, že by zrychlovala proces epidemie,“ dodal.
„Nechtěl bych přehánět různé zprávy, které tady přicházejí o řadě mutací, protože jenom na spike proteinu, o kterém tady hovoříme nejvíce, jich je více než několik tisíc. Naprostá většina je nevýznamná, nehrají roli ve vlastním šíření. Zatím se nejeví, že by tato mutace měla nějaké klinické nebo epidemiologické dopady a zrychlovala proces epidemie. Myslím si, že je to jeden z nálezů, které se samozřejmě budou opakovaně objevovat, ale nebudou mít nějaký velký význam,“ vysvětlil Prymula.
Vláda v pondělí jednala o častějším testování ve firmách. To by mělo nastat nejdříve 12. dubna. Podle bývalého ministra zdravotnictví je testování nedostatečné. „Když se podíváme na výhody antigenních testů, tak jsou levné a dají se udělat rychle, nicméně kvůli jejich přesnosti je potřeba je opakovat. Jakési optimum, byť vzdálené optimu technickému, je skutečně testovat jednou za tři dny s tím, že by si každá firma mohla určit, kdy to bude, aby se kapacita nevysaturovala třeba na úterý a pátek, ale aby se rozložila v týdnu. Myslím, že je to cesta, jak se může dařit snižovat nákazovou nálož v populaci a antigenní testování přispívá k tomu, že se epidemii podaří zkrotit,“ řekl.
Datum 12. dubna bývá často zmiňováno v souvislosti s částečným návratem žáků do škol. Prezident Miloš Zeman by prý ale byl po konzultaci se svým expertním týmem, kam patří i Prymula, opatrnější. „Jsme v situaci, kdy vidíme naprosto reálný pokles. Hranice je ale ještě velmi křehká a prudký návrat a zrušení plošných opatření by mohlo vést k návratu a zvyšování čísel. Nicméně je jasné, že se budou otevírat s nástupem teplejšího počasí, ale musí to být rozumně a postupně. Proces může začít někdy v polovině dubna, s tím asi problém nemám,“ sdělil Prymula s tím, že důležité bude testování ve školách.
Během rozhovoru padla také otázka ohledně případného otevření obchodů na Velikonoce. „Vliv takového krátkého opatření není nijak dramatický. Lidé už podle mě pochopili, že skutečně není dobré se shlukovat. Jestli má význam zavřít v pátek, nechci hodnotit. Statisticky je velmi těžké vyhodnotit vliv jednoho dne,“ uvedl epidemiolog.
Experiment v Barceloně
V Barceloně o víkendu proběhl zajímavý experiment, kde se pořádal koncert pro pět tisíc lidí. Každý z návštěvníků byl předtím otestován antigenním testem. Na akci pak každý měl respirátor. „Jistě je to cesta, o které tady hovoříme dlouho – snaha otestovat lidi, chránit je tím, že budou mít respirátory, sedět od sebe a ne v plné kapacitě. Myslím, že to budou opatření, která budou nabíhat a určitě se jich dočkáme v horizontu měsíce a dále, kdy se budou postupně zavádět. Neříkám, že se tady otevřou dvacetitisícové koncerty, ale pokud to budou jednotky tisíc, tak v takovém režimu to asi možné je,“ dodal Prymula.