Franz Gamper, věhlasný lyžařský trenér ze severoitalského Ultenu, se po boku české vítězky Super-G a paralelního slalomu na snowboardu Ester Ledecké na olympijských hrách 2018 v Koreji objevil sice nečekaně, ale ne náhodně. Stojí za tím jeho přátelství s Robertem Trenkwalderem, bývalým závodníkem a dlouholetým šéfem speciálních projektů Red Bullu, sponzora Ledecké.
A co má Ester Ledecká společného s Italkou Deborah Compagniniovou či norskými sjezdaři Akselem Lundem Svindalem a Kjetilem Jansrudem? Franze Gampera. A také všichni mají olympijské zlato. Právě se Svindalem a Jansrudem Gamper pětadvacetiletou českou reprezentantku hodně srovnává. „Vidím u nich mnoho společného. Všichni jsou a byli zapálení, chtěli se zlepšovat a dokázali lyžování hodně obětovat, třeba se vzdát přátel. V tom se Ester oběma hodně podobá, protože stejně jako oni vše podřizuje sportu a úspěchu,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS Franz Gamper.
Olympijská vítězka Ester Ledecká poprvé vyhrála super-G ve Světovém poháru lyžařek
Olympijská vítězka Ester Ledecká poprvé vyhrála superobří slalom ve Světovém poháru. Ve francouzském Val d'Isere zvítězila s náskokem tří setin před královnou rychlostních disciplín z minulé sezony Corinne Suterovou ze Švýcarska.
Předpovídá, že by Ledecká jednou mohla vyhrát celkové pořadí Světového poháru ve sjezdu nebo v superobřím slalomu. Teď se však orientují na mistrovství světa v italské Cortině d’Ampezzo, které začíná v pondělí. „Samozřejmě, v každém případě řadím Ester mezi favoritky na medaili. Vždyť v této sezoně vyhrála Super-G a byla druhá ve sjezdu. Tím je všechno dané a může se stát cokoliv,“ doplňuje jeden z nejuznávanějších koučů světa. Osmašedesátiletý Gamper se na svahy vrátil po tříleté odmlce, kdy pomáhal synovi Manuelovi s přípravou kanadských sjezdařek a budoval čínský lyžařský tým pro olympijské hry 2022 v Pekingu. Zda na nich ještě povede Ester Ledeckou, se rozhodne po této sezoně. „Uvidíme, jestli bude mít Ester zájem,“ poznamenává s klidem.
Vzpomenete si, kdy jste jméno Ester Ledecká zachytil poprvé? Případně kdy jste ji poprvé viděl?
Při olympijských hrách v Pchjongčchangu v Koreji. Při jejím vítězství v superobřím slalomu.
Byl jste z toho vítězství stejně překvapený jako ona sama?
(smích) To určitě. Myslím, že všichni byli překvapení. I ona. Nevěděl jsem, že existuje děvče, které tak dobře jezdí na lyžích a k tomu ještě na snowboardu. To pro mě bylo velké překvapení, když jsem to poprvé slyšel. O to větší, že Ester vyhrála o setinu sekundy Super-G. A ještě k tomu dělá snowboard. Oje oje. (smích)
Nevěděl jsem, že existuje děvče, které tak dobře jezdí na lyžích a k tomu ještě na snowboardu. To pro mě bylo velké překvapení, když jsem to poprvé slyšel. O to větší, že Ester vyhrála o setinu sekundy Super-G. A ještě k tomu dělá snowboard. Oje oje.
Co jste si tehdy myslel? Že je to náhoda?
Asi jako všichni. Neviděl jsem přímý přenos, takže jsem si to pak musel pustit ze záznamu. A to už jsem se na to díval jako trenér. Co se vlastně stalo, že takto jela, že byla tak rychlá. Přiznám, že jela „brutal gut“. Tak odvážně. Ale jenom takto se dá vyhrát velký závod, když člověk útočí. Uznávám, že to byla „Klasse“ a přitom krásné.
Jak jste se vlastně stal trenérem Ester Ledecké?
Kontaktoval mě Robert Trenkwalder, starý známý, bývalý závodník a trenér, už roky pracuje u firmy Red Bull, kde dělá šéfa speciálních projektů pro jejich sportovce. Seděli jsme u mě doma a trochu si povídali. Zeptal se mě, jestli bych nechtěl trénovat, vrátit se. Tak jsem mu odpověděl: A proč ne? Takže z toho vzešlo, že to zkusíme. A není čeho litovat.
Co jste té nabídce říkal? Měla pro vás určitý „rajc“, kouzlo?
Tak jsem to nebral. Prostě mi přišlo zajímavé spolupracovat s děvčetem, které jezdí na lyžích i na snowboardu. Nebylo to o tom, že bych nechtěl.
A jak dlouho jste nad spoluprací s Ester Ledeckou přemýšlel? Hodiny nebo dny?
(smích) Ne dlouho. Ale nějaký den to přece jen bylo. Něco jsem si poslechl od Tomáše a protože už jsem nikde neměl žádné povinnosti, tak jsem řekl: „Pojďme do toho, to je zajímavé.“
Ledecká po pádu žertuje: Počechrala jsem sítě, nepodařilo se mi je překousnout
Pokud by se rozdávaly ceny za černý humor, měla by Ester Ledecká podle všeho stejné šance jako na lyžařských svazích. Při sobotním sjezdu Světového poháru v Crans Montaně hodně ošklivě bourala, v rychlosti přes 109 km/h skončila v ochranné síti. Místo zoufání hned začala o hrozném karambolu vtipkovat.
Jak se díváte na dosavadní trenérskou práci Tomáše Banka a jeho bratra Ondřeje, který však před touto sezonou u Ledecké skončil?
Tomáš je super organizátor. Přestože se toho často hodně nahromadí, on to má vždy pod kontrolou. Je fakt tvrdě pracující dělník, vždy připravený vše udělat a dotáhnout do konce. Jsem už dlouho v tom lyžařském cirkusu, ale takových lidí tam moc není, kteří takto dřou. Proto jsem si spolupráci s ním a také úspěchy Ester uměl představit. Dělá to duší až na hranici obětování. Má také skvělého servismana i fyzioterapeuta. Celá ta konstelace týmu je dobrá, také s mámou a tátou. Seznámil jsem se i s rodinou, což je dobře.
Máte ještě v hlavě, kde a kdy jste se poprvé potkali s Ester osobně?
To přece není tak dávno. Na ledovci Kaunertal. Ještě před tím jsem se podíval na nějaká videa, abych byl více připravený a znal její styl jízdy. Bylo to velmi srdečné setkání. Přijala mě velmi dobře. A já se v jejím týmu cítím příjemně. Jinak bych to nedělal. Nepotřebuji nic dělat a kdyby mi něco nevyhovovalo, tak u toho nebudu.
Tomáš Bank je super organizátor. Je fakt tvrdě pracující dělník. Jsem už dlouho v lyžařském cirkusu, ale takových lidí tam moc není.
Co jste o Ester Ledecké zjistil na prvním tréninku?
Po nich jsme se s Tomášem Bankem podívali na videa, analyzovali je a nějaké malé chyby jsem tam našel. Ale bylo vidět, že má za sebou dobrou přípravu už od jara loňského roku. Já jsem naskočil až na podzim. Naše práce se teď odvíjí u videa. Přiznám, že tolik práce tam není, protože Ester je skutečně dobrá. Mojí výhodou a přínosem má být to, že mám dost zkušeností. V posledních letech jsem pracoval s mnoha dobrými závodníky a od nich bych mohl ještě něco načerpat a předat Ester.
Jak máte práci či tréninky podělené s Tomášem Bankem?
Já se věnuji technickému rozvoji. Ale není to úplně tak, že každý máme zodpovědnost za něco jiného. Spolupracujeme, hodně věcí vymýšlíme společně, sedíme u videa, rozebíráme techniku. Tomáš je šéf a já pomocník.
Ledecká triumfovala v Cortině d'Ampezzo. Závodila po jedenácti měsících
Ester Ledecká ve svém prvním závodu na snowboardu po téměř jedenácti měsících vyhrála v Cortině d'Ampezzo paralelní obří slalom a získala devatenáctý triumf ve Světovém poháru. Dohromady s jedním lyžařským triumfem si připsala jubilejní dvacátý pohárový vavřín. Ve finále porazila Němku Seline Jörgovou.
Pomocník s vysokými cíli?
Ano, jako vždy. (smích) Jsem rád, jak to celé funguje. Skutečně jde o krásnou týmovou práci.
Jaké jsou přednosti Ester Ledecké?
Že je neuvěřitelně ctižádostivá, až brutálně ambiciózní. Skvěle trénuje a vždy s plnou koncentrací, což je základ.
A na lyžích?
Má dobrou techniku. A kuráž. Při rychlostních disciplínách je nutné přidat k technice také odvahu. Díky tomu může hodně dosáhnout.
Kde má nedostatky? Co jí chybí k absolutní špičce?
V posledních závodech trochu štěstí. Poslední dva týdny nebyly úplně úspěšné a šťastné. První polovinu jela Ester dobře, ale pak měla problémy. Jednou vyhrála, jednou byla druhá. Až na jednu výjimku byla vždy v první desítce. Jednou také upadla, protože byla příliš rychlá. Už jen podle těch výsledků patří ke špičce. Teď ještě přidat trochu toho štěstí při závodech. Pak si umím představit, že by dokázala vyhrávat více závodů.
Má dobrou techniku. A kuráž. Při rychlostních disciplínách je nutné přidat k technice také odvahu.
A kromě štěstí? Které činnosti ještě nemá stoprocentní?
Ve sportu a speciálně ve sjezdovém lyžování člověk nikdy nebude dokonalý. Vždy se dá něco změnit, zlepšit. Přestože budeš tři týdny tvrdě trénovat, přesto se pak dopustíš nějaké chyby. Když si jí někdo všimne, je možné ji odstranit. Když si to vybavím, tak to tak bylo i u všech skvělých lyžařů, se kterými jsem pracoval, ať to byl Jansrud nebo Kilde. Ne vždy jede závodník tak dobře, jak umí. Je to takový nikdy nekončící koloběh. Ale my vždy myslíme na první nebo druhé místo. Skoro vždy jsme byli v top 10. Už to ukazuje, jak to všechno do sebe zapadá.
Jak snadné, nebo naopak obtížné je trénovat Ester Ledeckou?
Jak už jsem řekl, pokud je někdo ctižádostivý a k tomu má chuť, tak to jde snadno. Zvlášť u Ester, která skutečně chce. Někdy jí musíme brzdit, protože ona by ráda jela ještě další a další jízdu, aby se zlepšovala. Zcela přesně ví, co chce a co potřebuje. To je důležité. Navíc u ní k tomu přispívá i kvalita. Jinak by přece nebyla výkonnostně tak vysoko. A k tomu ještě ve dvou sportech.
Ledecká: Výsledek této sezony je pro mě silnější než dvě vítězství na olympiádě
Nezahálí. Protože nemůže naplno trénovat na lyžích ani venku, využívá doma boxovací pytel nebo cyklistický trenažér. Ester Ledecká, dvojnásobná olympijská vítězka v alpském lyžování a na snowboardu z Pchjongčchangu 2018, přímo ve studiu CNN Prima NEWS v pořadu Nový den přiznala, že celkový výsledek předčasně ukončené sezony 2019–2020 pro ni byl silnější než právě dva triumfy na olympiádě.
Překvapilo vás něco při práci s Ester?
Ale ano. Ta síla, to odhodlání. Jak se k tomu všemu staví.
Našel byste nějaké rozdíly v přístupu Ester Ledecké třeba s norskými šampiony Akselem Lundem Svindalem či Kjetilem Jansrudem?
Spíš u nich vidím mnoho společného. Všichni jsou a byli zapálení, chtěli se zlepšovat a dokázali lyžování hodně obětovat, třeba se vzdát přátel. V tom se Ester oběma hodně podobá, protože stejně jako oni vše podřizuje sportu a úspěchu.
Jak komunikujete s Ester a jejím týmem? Anglicky nebo německy?
Jedno slovo německy, jedno slovo anglicky. (smích) Moje angličtina není úplně dobrá. Oni nejsou tak dobří v němčině. Tomáš se chce učit německy, já zase anglicky, takže to tak skládáme a je to takový „mišmaš“. Ale rozumíme si a na všem se domluvíme. V komunikaci skutečně není problém.
Už jste pochytil nějaká česká slova?
Na zdraví. (smích) To už mě naučili.
Jedno slovo německy, jedno slovo anglicky. Je to takový „mišmaš“. Ale rozumíme si a na všem se domluvíme.
Řadíte sám Ester Ledeckou k favoritkám nadcházejícího mistrovství světa v Cortině d’Ampezzo?
Samozřejmě, v každém případě. Vždyť v této sezoně vyhrála Super-G a byla druhá ve sjezdu. Tím je všechno dané a může se stát cokoliv. Mistrovství světa a olympijské hry jsou vždy zcela jinými závody než ty ve Světových pohárech. Přestože můžete v sezoně vyhrát i několik závodů ve Světovém poháru, tak při olympiádě nebo na MS to nemusí platit, ani stačit. Viděli jsme, že Ester jela téměř v každém závodě o stupně vítězů. Jasně, v Super-G se zdá být nyní velkou favoritkou Švýcarka Lara Gutová-Behramiová, která vyhrála poslední čtyři závody. Pro Itálii jako pořadatele je smutné, že kvůli zranění vypadla Sofia Goggiaová.
Kde u Ledecké vidíte větší šance na lepší umístění? V Super-G, nebo ve sjezdu?
Podle mě je to padesát na padesát. Potvrzují to i výsledky z průběhu sezony.
A co kombinace?
To nemohu příliš předpovídat, protože jsem ji při slalomu tak často neviděl. Bude záležet, jak jí vyjdou první závody v Cortině a v jakém bude rozpoložení. A pak ještě také jak potrénujeme slalom. Pokud se jí při kombinaci podaří rychlostní disciplína, pak může útočit i na…
Pastrňák se stal poprvé Sportovcem roku. Vyhrál před Ledeckou a Sáblíkovou
Hokejista David Pastrňák se poprvé stal českým Sportovcem roku. Čtyřiadvacetiletý útočník Bostonu získal v 62. ročníku ankety Klubu sportovních novinářů 1253 bodů a o 144 bodů porazil lyžařku a snowboardistku Ester Ledeckou. Třetí skončila rychlobruslařka Martina Sáblíková. Mezi kolektivy zvítězila díky bronzu na světovém šampionátu smíšená štafeta biatlonistů.
Mohla by Ester Ledecká napodobit Slovenku Petru Vlhovou? Ta se specializovala na slalom a obří slalom, ale druhou sezonu jezdí i rychlostní disciplíny. Naposledy byla v pondělí druhá v Super-G v Garmisch-Partenkirchenu.
Úplně si to nemyslím. Větší šance bych dával Ester v obřím slalomu, kde by se mohla dostávat i do první dvacítky. Pokud bude dál střídat lyže se snowboardem, nepůjde to tak rychle. Je to především otázka času na trénink. Tím se to celé ztěžuje.
Doporučil byste jí jako lyžařský trenér, aby odešla od snowboardu?
Ne, ne, to bych neudělal. To si musí rozhodnout sama. Bez ohledu na moji pozici považuji za úžasné, jak dokáže výborně jezdit na lyžích i na snowboardu. To je jedinečné. Jasně, že jako lyžařský trenér bych si logicky přál, aby… Ale přišel jsem k ní, protože mi ten její mix přijde zajímavý. Uvidíme, co přinese budoucnost. Myslím, že jednou by Ester mohla vyhrát celkové hodnocení Světového poháru ve sjezdu nebo v Super-G. To pro ni může být motivace, protože ve snowboardu už dosáhla všeho.
Dokážete být otevřený? Pomáhá Ester Ledecké v něčem, že jezdí také na snowboardu? Nebo jí to spíš škodí?
Škodí bych neřekl. Problém je snad jen v čase. Vidíme, že přechod z lyží na snowboard a opačně s ní nic nedělá. V obou disciplínách pak dokáže být skvělá.
Jak na vás Ester Ledecká zapůsobila lidsky?
Teď, co už ji více znám, tak je velmi přátelská, příjemná a do party. Vycházíme spolu skvěle. Doteď šlo všechno hladce a doufám, že to tak bude pokračovat.
S Jankem Ledeckým k sobě máme blízko, protože i já se také zajímám o hudbu. Zpívám ve dvou sborech. Samozřejmě jsem již slyšel jeho písně a líbily se mi. Celá ta rodina je velmi zajímavá.
A jak se vám podařilo zapadnout do lyžařského klanu Ledeckých kolem mámy Zuzany?
Úplně bez problémů. Všichni mě velmi srdečně přijali, fungujeme jako tým. Seznámil jsem se s celou rodinou, i paní Ledecká na mě působí přátelsky.
Takže jste se rychle dověděl, že otec Ester je známý zpěvák?
Ano, ano. Máme k sobě blízko, protože i já se zajímám o hudbu. Zpívám ve dvou sborech. Ale ano, samozřejmě jsem již slyšel jeho písně a líbily se mi. Celá ta rodina je velmi zajímavá. Vždyť to není jen otec, ale i děda, bývalý skvělý hokejista (Jan Klapáč – pozn.) a také bratr, který je umělecky nadaný.
Na jak dlouhé spolupráci jste se domluvili? Až do olympijských her 2022?
Ne, tak to zatím není v plánu. Řekl jsem, že uděláme tuto sezonu a pak uvidíme. Jestli bude mít Ester dále zájem. Teď to pro nás není téma. Soustředíme se na práci, aby Ester před mistrovstvím světa kvalitně trénovala. Mým úkolem je ji dobře připravit. A na jaře, po sezoně, se domluvíme.
Kdo platí vaše služby? Red Bull, nebo tým Ester Ledecké?
(smích) Tu otázku nechme bez odpovědi.