
Sledujte ŽIVĚ: Jak to jde ukrajinským dětem ve školách? Gazdík zveřejní výsledky inspekce
V osvobozené Buči sčítají mrtvé. V ulicích leží civilisté. (2. 4. 2022) Zdroj: Profimedia.cz
V osvobozené Buči sčítají mrtvé. V ulicích leží civilisté. (2. 4. 2022) Zdroj: Profimedia.cz
V osvobozené Buči sčítají mrtvé. V ulicích leží civilisté. (2. 4. 2022) Zdroj: Profimedia.cz
V osvobozené Buči sčítají mrtvé. V ulicích leží civilisté. (2. 4. 2022) Zdroj: Profimedia.cz
Město Buča, 1. března Zdroj: AP
Město Buča, 1. března Zdroj: AP
Ukrajinské síly se radují. V sobotu náměstkyně ministra obrany Hana Maljarová na sociálních sítích informovala, že se podařilo od Rusů osvobodit Kyjevskou oblast. Radost však náhle střídá hrůza. Po odsunu ruských jednotek totiž na Ukrajince čeká jen zkáza a otřesný pohled. Příkladem za všechny je město Buča, ve kterém do hromadných hrobů uložili již 280 těl. Oběti leží i v ulicích, konečný počet dosud nebyl upřesněn. Tragické snímky nyní kolují po sociálních sítích.
„Celá Kyjevská oblast byla osvobozena od vetřelce,“ uvedla Maljarová. Starosta města Brovary, které leží asi 20 kilometrů východně od Kyjeva, už předtím v televizi oznámil, že „ruští okupanti už opustili prakticky celý brovarský okres“.
Dodal, že ukrajinské síly začnou pracovat na čištění regionu od zbývajících ruských vojáků i od „vojenské výzbroje a možná i od min“. Starosta Ihor Sapožko dále řekl, že mnozí obyvatelé se už vrátili do Brovar a že obchody a firmy znovu otvírají.
V noci na sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s televizí Fox News varoval, aby se do osvobozených oblastí lidé vraceli jen opatrně. „(Rusové) položili miny na celém území, v domech, pod stroje, a dokonce i pod těla těch, které zabili,“ uvedl.
67 civilians who have died because of the Russian forces attack near Bucha (Ukraine) were buried in a mass grave. Some of them have not even been identified. Ukraine will be free paying an infinite price for that. Russia will burn in hell.#Ukrainepic.twitter.com/rVRDThkIhE 05
— TomthunkitsMind (@VippusaO) April 2, 2022
Drastickou situaci ve městě Buča popsal její starosta Anatolij Fedoruk agentuře AFP. „V Buči jsme už pohřbili 280 lidí do společných jam,“ přiznal.
This is #Bucha. The outskirt of #Kyiv. Russians were killing people with their hands tied behind their backs and left the bodies near the road. I am shaking. #StopPutinNOW pic.twitter.com/ffzUV8d5xo
— Kira Rudik (@kiraincongress) April 2, 2022
Nebylo prý možné to udělat na třech hřbitovech obce v dosahu střelby ruských vojáků. Z města se ruské jednotky stáhly v pátek. Od té doby se objevují stále tragičtější informace a snímky.
The first shots from the liberated #Bucha.
— Ukrainian Media_Truth about war in Ukraine (@truth_about_war) April 2, 2022
Dmitry Komarov entered the city in the first column of the Patrol Police.
He told that there are many corpses in the city, the orcs brutally killed men, having previously tied their hands. Looted and mined everything that can be mined. pic.twitter.com/2W6d82RE8g
Podle AFP byla v jedné ulici seřazena těla nejméně 20 mužů v civilním oblečení. Jeden z mužů měl svázané ruce a mrtvá těla byla roztroušena na několika stech metrech. Snímků lidí, kteří mají svázané ruce za zády, se následně začalo objevovat více.
First videos coming in from Bucha, just liberated from Russian occupation.
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) April 2, 2022
Devastation and bodies of killed civilians lying in the streets. Just over a month ago this was a prosperous Kyiv suburbpic.twitter.com/Q9CCZO4yW3
Příčinu jejich smrti nelze bezprostředně určit. Na sociálních sítích se nyní šíří další snímky obětí ruského počínání. Není jisté, zda se jedná pouze o civilisty nebo i ruské vojáky.
Civilians shot by russians in Bucha, their hands tied.
— Oriannalyla 🇺🇦 (@Lyla_lilas) April 2, 2022
The world has no right to be silent. This is not death by negligence, not self-defense. This is brutal, bloodthirsty MURDER.#StandWithUkraine️ pic.twitter.com/8bTxu0E9Tw
Ukrajinská armáda osvobodila také několik obcí v okolí druhého největšího ukrajinského města Charkova. Podle expertů Kreml po neúspěchu počáteční fáze svého tažení na Ukrajině musel přehodnotit své plány a zanechat neúspěšných snah na obsazení Kyjeva, Charkova, Oděsy a dalších velkých ukrajinských měst.
Zdroje z Kremlu tvrdí, že prezident Vladimir Putin je od úterý nemocný a Rusové jsou nuceni vydávat předtočené záběry z rozhovorů za aktuální. Logicky tak vyvstávají otázky, kdo by v takovém případě Rusku uprostřed války na Ukrajině vládl? Má jít o bývalého člena KGB, současného ředitele nástupnické ruské tajné služby FSB.
Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.
Česká školní inspekce navštívila téměř 70 procent základních škol, které vzdělávají deset a více dětí z Ukrajiny. Jak jim jde integrace a vzdělávání v českých školách? Sledujte tiskovou konferenci ministra školství Petra Gazdíka (STAN) a ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala živě v tomto článku. Očekávaný začátek je ve 12:30.
Sledujeme on-line
Jsou to tři týdny, co tragicky zemřel tříletý Ondrášek. Neštěstí se stalo na závodech náklaďáků v Černuci na Kladensku. Chlapečka tam srazil rozjetý závodník. Známí se teď snaží podpořit zdrcenou rodinu, a tak založili sbírku. Oba rodiče totiž nyní nedokážou pracovat a musí se ještě starat o malou dceru.
Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.
Rýpání, osobní útoky i trefné poznámky. Nedělní Partie s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a jeho předchůdkyní a současnou šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou byla opět plná hlášek a ostrých výroků. Přečtěte si ty nejzajímavější a nejzábavnější.
Pás od Vysočiny po Jeseníky v úterý zasáhnou silné bouřky, které večer přejdou v intenzivní déšť. Napršet při tom může kolem 40, lokálně až 60 milimetrů srážek. V druhé polovině noci na středu budou srážky slábnout, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dvacetiletý mladík přežil srážku s osobním vlakem, když usnul v noci na neděli po cestě z taneční zábavy na kolejích ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Mladík utrpěl těžké zranění, srážku s vlakem ale přežil, sdělila v pondělí v tiskové zprávě policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Strážník městské policie Artur Tereščenko vezl před časem pomoc svým ukrajinským kolegům. Teď zase společně s plzeňskými strážníky daroval krev.
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.