reklama

Sociální distanc: Tak se chrání mravenci nebo třeba humři před nákazou od svých blízkých

Mravenci jsou velmi inteligentní tvorové.

Některá zvířat jsou chytřejší než jiná a dá se říct, že v některých případech předčí lidskou populaci. Třeba právě sociální distanc v případě nemocného jedince v okolí dodržují někteří živočichové automaticky, aby sami sebe udrželi zdravé.

reklama

Právě během koronavirové pandemie a zákazu scházení se a vycházení se ukázalo, jak moc slabí v sociálním distancu jsme. Zato takový pulec skokana volského se drží stranou, jakmile cítí nemocného jedince. Vědce tak zajímalo, zda se zdravý jedinec tímto distancem opravdu cíleně brání nákaze.

Pulci si drží odstup od infekčních jedinců
Pulci si drží odstup od infekčních jedinců

Joseph Kiesecker, vedoucí vědecký pracovník týmu The Nature Conservanc (nezisková charitativní organizace zaměřená na ekologii), během svého výzkumu zjistil, že pulci skokana volského v případě, kdy mohou být v kontaktu s infikovanými jedinci svého druhu, volí raději distanc. Podle výzkumu míra přenosu nákazy v blízkosti infikovaného stoupá. A není jediným živočichem. Stejně tak fungují i mravenci zahradní nebo humři.

Humři indentifikují nakaženého jedince podle látek v moči
Humři indentifikují nakaženého jedince podle látek v moči

Nejpropracovanější to však mají mravenci. Pro mravence obecné je smrtelnou hrozbou cizopasná houba paličkovice Metarhizium brunneum. Když byli mravenci s plísňovým onemocněním zavedeni do kolonie zdravých jedinců, zdraví si drželi odstup nejen od nakažené kolonie, ale i sami od sebe. Nemocní dokonce z kolonie sami odcházeli a zdraví mezi sebou snižovali kontakt na minimum a trávili co nejvíce času mimo mraveniště. Trošku to připomíná náš letošní rok – s tím, že my lidé jsem museli mít distanc nařízený, a nechovali jsme se tak podle své přirozenosti.

Mravenci jsou velmi disciplinovaní a vědí, jak se zachovat při epidemii
Mravenci jsou velmi disciplinovaní a vědí, jak se zachovat při epidemii

Podobné vzorce chování najdeme i u humrů. Donald Behringer, profesor mořských a ekologických nemocí z Floridské univerzity, zjistil, že humři detekují nemocné jedince díky látkám z moči. Na rozdíl od mravenců je ale nemocný humr schopný následovat zdravého a sám odstup nedodržuje.

Je velmi důležité sledovat chování i jiných živočich. Je totiž možné, že se přiučíme něco, co nám pomůže. Obdivuhodné je, že si zvířata nepřečtou o epidemii v novinách jako my, ale sami to zjistí a umí se bránit.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji
Volby vyhrajeme a zavřeme Babiše, hlásá Chcípl PES. Hnutí představilo program
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
Kdykoliv mohou začít krvácet. Život hemofilikům usnadňuje moderní léčba
Další články
reklama
reklama