reklama

Sociální distanc: Tak se chrání mravenci nebo třeba humři před nákazou od svých blízkých

Některá zvířat jsou chytřejší než jiná a dá se říct, že v některých případech předčí lidskou populaci. Třeba právě sociální distanc v případě nemocného jedince v okolí dodržují někteří živočichové automaticky, aby sami sebe udrželi zdravé.

reklama

Právě během koronavirové pandemie a zákazu scházení se a vycházení se ukázalo, jak moc slabí v sociálním distancu jsme. Zato takový pulec skokana volského se drží stranou, jakmile cítí nemocného jedince. Vědce tak zajímalo, zda se zdravý jedinec tímto distancem opravdu cíleně brání nákaze.

Joseph Kiesecker, vedoucí vědecký pracovník týmu The Nature Conservanc (nezisková charitativní organizace zaměřená na ekologii), během svého výzkumu zjistil, že pulci skokana volského v případě, kdy mohou být v kontaktu s infikovanými jedinci svého druhu, volí raději distanc. Podle výzkumu míra přenosu nákazy v blízkosti infikovaného stoupá. A není jediným živočichem. Stejně tak fungují i mravenci zahradní nebo humři.

Nejpropracovanější to však mají mravenci. Pro mravence obecné je smrtelnou hrozbou cizopasná houba paličkovice Metarhizium brunneum. Když byli mravenci s plísňovým onemocněním zavedeni do kolonie zdravých jedinců, zdraví si drželi odstup nejen od nakažené kolonie, ale i sami od sebe. Nemocní dokonce z kolonie sami odcházeli a zdraví mezi sebou snižovali kontakt na minimum a trávili co nejvíce času mimo mraveniště. Trošku to připomíná náš letošní rok – s tím, že my lidé jsem museli mít distanc nařízený, a nechovali jsme se tak podle své přirozenosti.

Podobné vzorce chování najdeme i u humrů. Donald Behringer, profesor mořských a ekologických nemocí z Floridské univerzity, zjistil, že humři detekují nemocné jedince díky látkám z moči. Na rozdíl od mravenců je ale nemocný humr schopný následovat zdravého a sám odstup nedodržuje.

Je velmi důležité sledovat chování i jiných živočich. Je totiž možné, že se přiučíme něco, co nám pomůže. Obdivuhodné je, že si zvířata nepřečtou o epidemii v novinách jako my, ale sami to zjistí a umí se bránit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Přeočkování proti covidu bude zřejmě nutné každý rok, připouští výrobci vakcíny

Je stále pravděpodobnější, že se lidé budou muset proti onemocnění COVID-19 přeoočkovávat každý rok. Shodli se na tom šéfové společností Pfizer a BioNTech. Ti u výroby vakcíny s déletrvajícím účinkem poukazují na podobný problém, se kterým se medicína setkává v případě chřipky. Mutování viru je totiž rychlejší než výroba vakcinační látky.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

reklama