reklama

Bulharský cestovní ruch hlásí miliardové ztráty. Dovolenou si ale užijete bez turistů

Bulharsko je pro Čechy velmi oblíbenou prázdninovou destinací. Mezi evropskými zeměmi je dokonce druhým nejnavštěvovanějším místem. Ale stejně jako v jiných mořských letoviscích, i zde má zásadní vliv na turismus koronavirus a dochází k prudkému propadu zejména v zájmu zahraničních návštěvníků.

reklama

Obsazenost v hotelích se pohybuje kolem 25 % a promenády nebo přístavy proto nejsou přeplněny lidmi. Pro turisty, kteří se nebojí vycestovat, to znamená velkou výhodu v podobě nepřeplněných pláží a volných promenád. Na turistický ruch to má ale negativní dopad.

Miliardové ztráty

Podle ekonoma Lukáše Kovandy bulharský turistický ruch představuje zhruba třináct procent hrubého domácího produktu země. V loňském roce tedy generoval v přepočtu lehce přes 200 miliard korun. „Letos však v důsledku koronavirové pandemie dochází k prudkému propadu zejména v zájmu zahraničních návštěvníků. Celkem se počet turistů v zemi, dohromady jak zahraničních, tak domácích, během prvních šesti měsíců roku snížil o více než třetinu,“ dodává ekonom.

K tématu

„Do země zamířila pouze zhruba třetina návštěvníků ze zahraničí v porovnání se situací loni. To v důsledku značí citelný propad v tržbách v bulharském turistickém ruchu, který bude v menší míře patrný i v celém zbytku letošního roku,“ komentuje Kovanda s tím, že tržby v turistickém ruchu se tak letos propadnou v přepočtu až o zhruba 125 miliard korun, takže bulharský turistický ruch letos vygeneruje jen zhruba 80 až 90 miliard korun.

V letadle i autobusu s rouškou

Už při transportu z České republiky do cílové destinace musí mít turisté po celou dobu letu roušky. „Stejně tak během dopravy z letiště do hotelu, v autobuse je povinná rouška,“ dodává tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok Eva Němečková. I na místě dovolené jsou dodržována přísná hygienická opatření. V prostorách hotelů a restaurací je navíc povinné, aby zaměstnanci nosili roušky a rukavice. „Hosté mají k dispozici bezdotykové dávkovače na dezinfekce rukou. Stále vidíte personál, jak myje, čistí, dezinfikuje zábradlí nebo schody,“ míní Němečková.

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musí občané České republiky splňovat podmínky, které stanovuje příslušný zastupitelský úřad daného státu. Do Bulharska je cestování podle aktuálních informací Ministerstva zdravotnictví stále možné a při návratu není nutný test na COVID-19 a karanténa.

Více se dozvíte v úvodní reportáži.

K tématu

Tagy: moře Bulharsko pláže miliardy cestování dovolená ztráty Varna

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama