reklama

Bulharský cestovní ruch hlásí miliardové ztráty. Dovolenou si ale užijete bez turistů

Bulharsko je pro Čechy velmi oblíbenou prázdninovou destinací. Mezi evropskými zeměmi je dokonce druhým nejnavštěvovanějším místem. Ale stejně jako v jiných mořských letoviscích, i zde má zásadní vliv na turismus koronavirus a dochází k prudkému propadu zejména v zájmu zahraničních návštěvníků.

reklama

Obsazenost v hotelích se pohybuje kolem 25 % a promenády nebo přístavy proto nejsou přeplněny lidmi. Pro turisty, kteří se nebojí vycestovat, to znamená velkou výhodu v podobě nepřeplněných pláží a volných promenád. Na turistický ruch to má ale negativní dopad.

Miliardové ztráty

Podle ekonoma Lukáše Kovandy bulharský turistický ruch představuje zhruba třináct procent hrubého domácího produktu země. V loňském roce tedy generoval v přepočtu lehce přes 200 miliard korun. „Letos však v důsledku koronavirové pandemie dochází k prudkému propadu zejména v zájmu zahraničních návštěvníků. Celkem se počet turistů v zemi, dohromady jak zahraničních, tak domácích, během prvních šesti měsíců roku snížil o více než třetinu,“ dodává ekonom.

K tématu

„Do země zamířila pouze zhruba třetina návštěvníků ze zahraničí v porovnání se situací loni. To v důsledku značí citelný propad v tržbách v bulharském turistickém ruchu, který bude v menší míře patrný i v celém zbytku letošního roku,“ komentuje Kovanda s tím, že tržby v turistickém ruchu se tak letos propadnou v přepočtu až o zhruba 125 miliard korun, takže bulharský turistický ruch letos vygeneruje jen zhruba 80 až 90 miliard korun.

V letadle i autobusu s rouškou

Už při transportu z České republiky do cílové destinace musí mít turisté po celou dobu letu roušky. „Stejně tak během dopravy z letiště do hotelu, v autobuse je povinná rouška,“ dodává tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok Eva Němečková. I na místě dovolené jsou dodržována přísná hygienická opatření. V prostorách hotelů a restaurací je navíc povinné, aby zaměstnanci nosili roušky a rukavice. „Hosté mají k dispozici bezdotykové dávkovače na dezinfekce rukou. Stále vidíte personál, jak myje, čistí, dezinfikuje zábradlí nebo schody,“ míní Němečková.

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musí občané České republiky splňovat podmínky, které stanovuje příslušný zastupitelský úřad daného státu. Do Bulharska je cestování podle aktuálních informací Ministerstva zdravotnictví stále možné a při návratu není nutný test na COVID-19 a karanténa.

Více se dozvíte v úvodní reportáži.

K tématu

Tagy: moře Bulharsko pláže miliardy cestování dovolená ztráty Varna

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama