reklama

Bulharský cestovní ruch hlásí miliardové ztráty. Dovolenou si ale užijete bez turistů

Bulharsko je pro Čechy velmi oblíbenou prázdninovou destinací. Mezi evropskými zeměmi je dokonce druhým nejnavštěvovanějším místem. Ale stejně jako v jiných mořských letoviscích, i zde má zásadní vliv na turismus koronavirus a dochází k prudkému propadu zejména v zájmu zahraničních návštěvníků.

reklama

Obsazenost v hotelích se pohybuje kolem 25 % a promenády nebo přístavy proto nejsou přeplněny lidmi. Pro turisty, kteří se nebojí vycestovat, to znamená velkou výhodu v podobě nepřeplněných pláží a volných promenád. Na turistický ruch to má ale negativní dopad.

Miliardové ztráty

Podle ekonoma Lukáše Kovandy bulharský turistický ruch představuje zhruba třináct procent hrubého domácího produktu země. V loňském roce tedy generoval v přepočtu lehce přes 200 miliard korun. „Letos však v důsledku koronavirové pandemie dochází k prudkému propadu zejména v zájmu zahraničních návštěvníků. Celkem se počet turistů v zemi, dohromady jak zahraničních, tak domácích, během prvních šesti měsíců roku snížil o více než třetinu,“ dodává ekonom.

K tématu

„Do země zamířila pouze zhruba třetina návštěvníků ze zahraničí v porovnání se situací loni. To v důsledku značí citelný propad v tržbách v bulharském turistickém ruchu, který bude v menší míře patrný i v celém zbytku letošního roku,“ komentuje Kovanda s tím, že tržby v turistickém ruchu se tak letos propadnou v přepočtu až o zhruba 125 miliard korun, takže bulharský turistický ruch letos vygeneruje jen zhruba 80 až 90 miliard korun.

V letadle i autobusu s rouškou

Už při transportu z České republiky do cílové destinace musí mít turisté po celou dobu letu roušky. „Stejně tak během dopravy z letiště do hotelu, v autobuse je povinná rouška,“ dodává tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok Eva Němečková. I na místě dovolené jsou dodržována přísná hygienická opatření. V prostorách hotelů a restaurací je navíc povinné, aby zaměstnanci nosili roušky a rukavice. „Hosté mají k dispozici bezdotykové dávkovače na dezinfekce rukou. Stále vidíte personál, jak myje, čistí, dezinfikuje zábradlí nebo schody,“ míní Němečková.

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musí občané České republiky splňovat podmínky, které stanovuje příslušný zastupitelský úřad daného státu. Do Bulharska je cestování podle aktuálních informací Ministerstva zdravotnictví stále možné a při návratu není nutný test na COVID-19 a karanténa.

Více se dozvíte v úvodní reportáži.

K tématu

Tagy: moře Bulharsko pláže miliardy cestování dovolená ztráty Varna

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
ANKETA: Dodržují Češi zákaz nočního vycházení? Ptali jsme se lidí v centru Prahy
Další články
reklama
reklama