Dopady koronaviru na Bulharsko
Bulharsko je pro Čechy velmi oblíbenou prázdninovou destinací. Mezi evropskými zeměmi je dokonce druhým nejnavštěvovanějším místem. Ale stejně jako v jiných mořských letoviscích, i zde má zásadní vliv na turismus koronavirus a dochází k prudkému propadu zejména v zájmu zahraničních návštěvníků.
Obsazenost v hotelích se pohybuje kolem 25 % a promenády nebo přístavy proto nejsou přeplněny lidmi. Pro turisty, kteří se nebojí vycestovat, to znamená velkou výhodu v podobě nepřeplněných pláží a volných promenád. Na turistický ruch to má ale negativní dopad.
Miliardové ztráty
Podle ekonoma Lukáše Kovandy bulharský turistický ruch představuje zhruba třináct procent hrubého domácího produktu země. V loňském roce tedy generoval v přepočtu lehce přes 200 miliard korun. „Letos však v důsledku koronavirové pandemie dochází k prudkému propadu zejména v zájmu zahraničních návštěvníků. Celkem se počet turistů v zemi, dohromady jak zahraničních, tak domácích, během prvních šesti měsíců roku snížil o více než třetinu,“ dodává ekonom.
Češi si přivážejí koronavirus z Chorvatska, Bulharska a Řecka, prozradil Vojtěch
Už v sobotu ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že někteří Češi, kteří se vrací z prázdninové dovolené, přenáší koronavirus. V neděli tuto informaci potvrdil pro Seznam Zprávy také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle něj se turisté vrací s nákazou převážně z Chorvatska, Bulharska a Řecka.
„Do země zamířila pouze zhruba třetina návštěvníků ze zahraničí v porovnání se situací loni. To v důsledku značí citelný propad v tržbách v bulharském turistickém ruchu, který bude v menší míře patrný i v celém zbytku letošního roku,“ komentuje Kovanda s tím, že tržby v turistickém ruchu se tak letos propadnou v přepočtu až o zhruba 125 miliard korun, takže bulharský turistický ruch letos vygeneruje jen zhruba 80 až 90 miliard korun.
V letadle i autobusu s rouškou
Už při transportu z České republiky do cílové destinace musí mít turisté po celou dobu letu roušky. „Stejně tak během dopravy z letiště do hotelu, v autobuse je povinná rouška,“ dodává tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok Eva Němečková. I na místě dovolené jsou dodržována přísná hygienická opatření. V prostorách hotelů a restaurací je navíc povinné, aby zaměstnanci nosili roušky a rukavice. „Hosté mají k dispozici bezdotykové dávkovače na dezinfekce rukou. Stále vidíte personál, jak myje, čistí, dezinfikuje zábradlí nebo schody,“ míní Němečková.
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musí občané České republiky splňovat podmínky, které stanovuje příslušný zastupitelský úřad daného státu. Do Bulharska je cestování podle aktuálních informací Ministerstva zdravotnictví stále možné a při návratu není nutný test na COVID-19 a karanténa.
Více se dozvíte v úvodní reportáži.