Burzy po celém světě se postupně probouzejí do kalného rána, kdy budou obchodníci do svých obchodů zohledňovat situaci na Ukrajině. Invaze poslala dolů například ruský rubl, který je vůči koruně nejslabší v historii. Riziko otevřené války naopak žene vzhůru cenu ropy.
Ruská armáda vtrhla na Ukrajinu. Informace, která zřejmě bude určovat dění na trzích dlouhé týdny dopředu. Vojska Moskvy se drží zatím „jen“ v Donbasu a nedošlo k žádnému otevřenému střetu s ukrajinskou armádou.
Zelenskyj povolá do služby rezervisty, všeobecnou mobilizaci zatím odmítá
Rusko spustilo invazi na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin uznal nezávislost samozvaných republik Doněck a Luhansk. Do oblasti poté vyslal ruské vojáky, kteří zde mají „udržovat mír“. Při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli za posledních 24 hodin dva vojáci, informovala agentura Reuters. Putin v úterý odpoledne dostal souhlas horní komory ruského parlamentu k užití ruských vojsk v zahraničí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba mezitím požádal Západ o další zbraně a prezident Volodymyr Zelenskyj povolal do služby vojáky v záloze. Americký prezident Joe Biden oznámil nové sankce.
Burzy jsou přesto v šoku, že k něčemu takovému ruská vláda vůbec přistoupila. „Ruské akcie i rubl se v reakci na zásadní vystupňování konfliktu na Ukrajině mohutně propadly. Krok ruského prezidenta Vladimira Putina, který uznal dvě povstalecké republiky na východě Ukrajiny, citelně zvyšuje riziko v celé oblasti. To stahuje dolů jak ruská, tak ukrajinská aktiva,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
Ruské akcie začaly padat už během šokujícího vystoupení Vladimira Putina, který v televizním projevu hovořil o potřebě dekomunizace Ukrajiny. Aktiva ruských firem propadla až o 18 procent.
Investoři také vyhodnotili rubl jako rizikovou měnu. „Rubl se vůči dolaru propadl o více než tři procenta, na nejslabší úroveň od listopadu 2020. Citelně oslabil také vůči české koruně. Vůbec poprvé v historii se koruna prodává za 3,7 a více rublu. V roce 2002 mezi oběma měnami panoval kurs 1:1, od té doby ruská měna trendově vůči koruně oslabuje, až právě na nynější historicky nejslabší úroveň,“ uvedl Kovanda.
Ekonom také upozornil na celkovou neutěšenou ekonomickou situaci Ruska, která podle některých teorií mohla být i jedním z důvodů invaze. „Pravděpodobnost bankrotu Ruska během příštích pěti let stoupla na přibližně dvacet procent, nejvýše od roku 2016, vyplývá z cenových pohybů na trhu s pojištěním proti platební neschopnosti,“ sdělil ekonom CNN Prima NEWS s tím, že Západ může Rusko odtrhnout od mezinárodního platebního systému SWIFT.