Speciální zásahová jednotka Státní ochrany přírody Slovenské republiky (ŠOP SR) v pátek ráno usmrtila pětiletou medvědici. Důvodem bylo, že měla být problémová, chovat se agresivně a ohrožovat turisticky známé oblasti. Po samici zůstala dvě mláďata, která nyní budou experti monitorovat.
Medvědice byla usmrcena v lokalitě Pribylina v okrese Liptovský Mikuláš. Podle odborníků měla medvědice se dvěma mláďaty jevit známky agresivního chování. Pohybovala se v okolí turisticky známých míst, kde v blízkosti lidí hledala snadno dostupnou potravu, píše web Nový Čas.
Honila mě medvědice a krvácím, vzkázal záchranář kolegům. Realita je nakonec překvapila
Neobvyklý případ řešili záchranáři ze slovenského pohoří Velká Fatra. Když jim kolega zavolal, že ho napadla medvědice a krvácí, spěchali mu rychle na pomoc. Realita ale byla trochu jiná. K žádnému přímému střetu s obávanou šelmou nedošlo.
Mluvčí slovenského národního parku Kristína Bocková uvedla, že zásahový tým vyhodnotil chování pětileté medvědice jako nebezpečné. Navíc prý mohla ohrožovat místní obyvatele, chataře a návštěvníky. S mláďaty se totiž pohybovala v okolí Hrdova, Kokavského mostu a Pod surovým hrádkem, kde hledala odpad.
Již dříve zásahový tým obdržel hlášení o tom, že se zvířata v těchto lokalitách vyskytují, stejně tak si lidé stěžovali na způsobené škody. „Pokud by nebyl tento jedinec odstraněn, hrozilo by riziko dalších škod na majetku místních obyvatel i jejich zdraví,“ sdělil ředitel Správy Tatranského národního parku Pavol Majko.
Co bude s mláďaty?
Odstranění problémových jedinců medvěda hnědého z populace považuje SPO za nejkrajnější řešení v případě neúčinnosti všech dostupných preventivních opatření. Mezi ta se řadí například přesun zvířete do odchovny. To však nebylo u této medvědice podle Bockové možné.
„Jednalo se o jedince zvyklého na volný život v přírodě a jeho adaptace na uměle vytvořené podmínky v zajetí by nebyla možná,“ vysvětlila. A co bude s mláďaty? Zásahový tým je bude sledovat a následně vyhodnotí jejich chování. Kvůli problémům s medvědy slovenské ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby v zákoně o myslivosti bylo zavedeno i vytváření vnadišť pro tato zvířata.
Pro obce v blízkosti karpatské divočiny ministerstvo připravilo program, díky němuž budou obce moci zajistit bezpečné kontejnerové stání, pomůcky na plašení medvědů nebo zabezpečení včelstev.