Přibližně čtvrtina lidí v České republice nadále odmítá očkování proti nemoci COVID-19. Ještě o něco horší situace je na Slovensku, tamní ministerstvo se proto snaží přesvědčovat občany přehledně vysvětlující kampaní. Aktuálně upozorňuje na pět nejzásadnějších důvodů, proč se občané vakcinaci vyhýbají. Úřad je vybral na základě průzkumu veřejného mínění. Obavy se snaží vyvracet.
1. Vakcíny byly vyvinuty příliš rychle
Technologie, na které jsou mRNA vakcíny založené, nejsou úplně nové. Byly vyvíjeny již od 90. let, takže vědci nezačínali úplně od nuly. Kvůli urgentnosti pandemické situace byl proces schvalování vakcín administrativně zjednodušen a zrychlen, ale nikoliv na úkor bezpečnosti.
Všechny registrované vakcíny, s nimiž se proti covidu očkuje, musely absolvovat tři kola klinických studií na desítkách tisíc dobrovolníků a dnes se již více než 2 miliardy lidí po celém světě nechaly očkovat.
VYSVETLENIE K TOP 5 NAJČASTEJŠÍM DÔVODOM, PREČO ĽUDIA ODMIETAJÚ OČKOVANIE 👂💉 Z prieskumov verejnej mienky, ale aj z...
Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Monday, August 9, 2021
2. Bojím se vedlejších účinků
Vakcíny proti Covidu mají, stejně jako téměř všechny léky, nežádoucí účinky. Příslušné instituce je ale od počátku pečlivě zkoumaly a byly otevřeně komunikovány. Na rozdíl od jiných léků se o těchto očkovacích látkách mluví nejčastěji, takže jsou tyto obavy pochopitelné.
Masivní očkování po celém světě potvrdilo, co ukázaly již klinické studie: vakcíny jsou bezpečné. Nežádoucí účinky jsou téměř vždy ve formě krátkodobých nepříjemností (teplota, únava, bolest hlavy) a velmi vzácně se vyskytují závažné nežádoucí účinky.
Je očkování skutečně bezpečné? Slováci ukazují, jak úspěšně vyvracet dezinformace
Očkování proti nemoci COVID-19 stále hlouběji rozděluje společnost. Jak v České republice, tak na Slovensku panuje ve velmi významné části společnosti obava z vakcín, která je mnohdy založená na dezinformacích, jež se šíří především po sociálních sítích. Slovenské i české úřady přišly na to, že k jejich vyvracení nejlépe poslouží především přesná statistická data. Především slovenské ministerstvo zdravotnictví je svými přehlednými grafy již proslulé i na českých sociálních sítích.
Je pravda, že po očkování milionů lidí se objevily i nežádoucí účinky, které neprozradily klinické studie – případy vzácných krevních sraženin nebo myokarditidy. Klinické studie však tyto nežádoucí účinky neodhalily právě proto, že jsou velmi vzácné. Je také pravda, že došlo k několika úmrtí s možným spojením s očkováním (čtyři případy na Slovensku). Takové případy jsou však extrémně vzácné ve srovnání s tím, kolik úmrtí a hospitalizací bylo způsobeno covidem (na Slovensku přes 12 500).
3. Bojím se očkování kvůli mým nemocem
Obecně platí, že kontraindikace (tedy překážky) očkování proti covidu jsou velmi nízké. Platí také, že chronické nemoci a věk nejsou překážkou očkování, ale naopak jsou důvodem, proč se očkovat co nejdříve. Pro lidi s přidruženými nemocemi představuje covid větší hrozbu.
Kontraindikace očkování proti covidu jsou: alergie na jednu ze složek vakcíny; akutní fáze zhoršení chronického onemocnění; akutní febrilní onemocnění; případy po závažné alergické reakci na první dávku vakcíny.
4. Bojím se neznámých dlouhodobých účinků
Všechny nežádoucí účinky popsané v příbalových letácích registrovaných očkovacích látek proti covidu, jsou krátkodobé. Dlouhodobé účinky jsou u vakcín všeobecně velmi vzácné. Není také důvod se obávat, že by se po letech mohly objevit nějaké nežádoucí účinky, všechny složky vakcíny opouštějí naše tělo po několika dnech.
5. Jsem mladý a zdravý, tak proč se očkovat?
Také u mladých a zdravých lidí jsou rizika plynoucí z covidu vyšší než rizika spojená s očkováním. Data ze zahraničí ukazují, že více mladých lidí v souvislosti s variantou delta končí v nemocnici – to souvisí i s tím, že starší lidé jsou více očkovaní. Až 13,7 procenta lidí se setkává s dlouhodobými obtížemi i po překonání covidu. Mladý a zdravý člověk by se však neměl nechat očkovat jen kvůli sobě, ale také kvůli tomu, že nikoho v jeho blízkosti nenakazí.