Měl vyhrát olympiádu, měl při absenci několika favoritů triumfovat na US Open a stát se prvním tenistou od 60. let a Roda Lavera, který během jediné sezony ovládne všechny grandslamy. Jenže vysněný plán se u světové jedničky Novaka Djokoviče neproměnil v realitu. Trofej nad hlavu v New Yorku pozvedl Daniil Medveděv a už v průběhu špatně vyvíjejícího se finále bylo vidět, jak těžce to Srb nese. A porážka tak trochu napsala tečku za jednou érou.
V tenise dokázal takřka vše, ke statistické dokonalosti Djokovičovi chybí jen pár věcí. Třeba zlato z olympiády, kalendářní grandslam nebo prvenství v počtu titulů ze čtyř největších turnajů. Letošek měl tyto položky ze seznamu přání vymazat, respektive odškrtnout jako splněné.
Rodák z Bělehradu v první polovině sezony válel – vyhrál Australian Open, Roland Garros i Wimbledon. Když bylo jasné, že v dalších týdnech a měsících budou kvůli zdravotním problémům chybět Rafael Nadal, Dominic Thiem i Roger Federer, cesta za splněním plánu byla daleko otevřenější. Vzhledem k suverenitě v předchozím průběhu ročníku bylo jen málo lidí, kteří pochybovali, že Djokovič dosáhne svých cílů.
Na olympiádě šlo až do semifinále vše hladce, pak ale 34letého Srba zastavil Alexander Zverev. Do toho Djokovič nezvládl ani duel o třetí místo s Pablem Carreño Bustou. Aby pošetřil své tělo, vůbec nenastoupil do zápasu o bronz v mixu, čímž leckoho zklamal. Ale chtěl udělat vše pro to, aby byl řádně připravený na završení kalendářního grandslamu v New Yorku.
Ve Flushing Meadows zvládl jen jednou uhrát čisté utkání bez ztráty setu, byla to větší dřina než jindy. Často se musel potýkat s nevolí fanoušků, kteří na něj neváhali bučet. Reprízou olympijského semifinále se Zverevem prošel až po pěti setech, pak ve finále přišel tvrdý náraz. Rus Daniil Medveděv ho „vypráskal“ ve třech sadách, nepotřeboval ani žádný tie-break a premiérovou trofej z grandslamu si mohl vychutnat po monotónním výsledku 6:4, 6:4 a 6:4.
Za poslední měsíce se to v něm nakumulovalo
Během zápasu byl jindy suverén značně rozladěný, emoce z něj tryskaly, a to všemi způsoby. Vypadalo to, že se hlavou nedokázal plně dostat do zápasu. Že si až příliš uvědomoval, co mu protéká mezi prsty. Občas mlátil raketou, v závěru se dokonce neubránil slzám.
„Na Novaka toho bylo příliš. Nedokázal v hlavě kontrolovat své emoce. Chtěl psát historii. Chtěl se na grandslamu stát nejúspěšnějším hráčem všech dob. Nechtěl být jedním z nejlepších, chtěl být tím nejlepším. Kdyby vyhrál, povedlo by se mu to,“ popsal Djokovičovu situaci expert a tenisový fenomén Boris Becker, který ho dříve trénoval.
Djokovic is in tears at the changeover. 😥 #usopen pic.twitter.com/UcwP6PQHrS
— Tennis GIFs🎾🎥 (tip jar🫙📌) (@tennis_gifs) September 12, 2021
Pokud by zvládl tažení v New Yorku zakončit vítězstvím, nejenže by byl od roku 1969 prvním hráčem, který by se mohl pochlubit kalendářním grandslamem, ale také by získal ze čtyř nejcennějších turnajů už 21. vavřín, čímž by předskočil Rafaela Nadala a Rogera Federera, se kterým je srovnaný na 20 trofejích.
Loňský – letos absentující – šampion Dominic Thiem si také všiml, jak celá situace na Djokoviče dolehla. „Mohli jsme vidět, jak byl Novak v tenzi. Zvlášť během poslední hry, kdy měl v očích slzy. Bylo patrné, co se v něm odehrává, co se v něm za poslední týdny a měsíce nakumulovalo,“ poznamenal.
Nedělní večer ukázal, že časy partičky velikánů – Djokoviče, Nadala a Federera – pomalu, ale jistě končí. Je celkem pravděpodobné, že v příštím roce zvláště Djokovič ještě udeří a nakonec bude vládnout žebříčku s celkovým počtem grandslamů. Ale prvním triumfem Medveděva je oficiálně stvrzena přicházející vláda mladé generace. Podle expertů má ruský tenista oproti svým vrstevníkům náskok, zvláště mentální. Už třikrát se na největších akcích podíval do finále, na třetí pokus zvládl dotáhnout dílo do konce.
„Ví, jak vyhrávat zápasy, ví, jak se připravit na největší zápasy,“ uvedl Becker k Medveděvovi. „Musíte ho takzvaně umlátit, protože se nenechá vykolejit. Je o jeden krok dál oproti Stefanosi Tsitsipasovi nebo Alexanderu Zverevovi,“ vyjmenoval bývalý německý hráč další ohromně talentované zástupce mladé generace, kteří ale zatím na první grandslam čekají.
Djokovič nicméně ani po velkém zklamání nehodlá jen tak přenechat pozice hladovým vlčákům: „V tenisu jsme ale zvyklí rychle otočit list. Brzy přijdou nové výzvy, proto je potřeba se z prohry poučit a pokračovat dál. Pro tenis mám pořád vášeň, motivaci a touhu bojovat o další úspěchy.“