reklama

Byty přestanou být díky covidu skladištěm věcí, říká architektka Jiřičná

Architektura se vlivem pandemie koronaviru dost změní, řekla v pořadu Interview na CNN Prima NEWS neúspěšnější česká designérka a architektka Eva Jiřičná. Prostory se naučíme využívat ekonomičtěji a nebudou pouhým skladištěm. Slevíme i z dalších všemožných požadavků a pomůžeme tak planetě, myslí si.

reklama

„Kdyby si člověk neustále stěžoval na to, co se kolem nás děje, bude nešťastný a udělá nešťastnými všechny ostatní. Moje maminka vždy hledala ve všem to dobré a já se o to snažím také,“ řekla v pořadu Inteview první dáma české architektury Eva Jiřičná.

K tématu

Jednou z dobrých věcí, které přinesl s sebou covid, je podle ní změna architektury. „V bytech nebudeme skladovat všechno, co nám někdo dá, a naučíme se prostor používat ekonomičtěji. Byty nebudou jen skladiště,“ myslí si.

Do svých projektů se snaží dostávat i zeleň, která je zvlášť v této době důležitá. „Zeleň je v našich životech alfa a omega architektury. Jestliže se máme starat o planetu, zeleň je na prvním místě,“ podotkla.

Dodala, že se lidé navíc rádi starají o zahrádky. Ty má v plánu postavit na balkonech věžáku v Ostravě, který přetváří. „Kdyby mi někdo řekl, že můžu stavět na dálku, nevěřila bych mu. Člověk se ale naučí všechno,“ líčila s tím, že ji kolegové seznámili s aktuálním stavem budovy díky technologiím. „Koupili dron, aby mi stavbu ukázali ze všech stran,“ vysvětlila.

Jiřičná se tak naučila pracovat na dálku a myslí, že zdaleka není jediná. „Naučili jsme se rozumět tomu, co je nutné a co se dá ušetřit. A to jak v ekologické, tak osobní sféře. Člověk si nemůže neustále kupovat boty a trička nebo jezdit na jeden den na schůzi kdekoliv na světě a plýtvat benzínem. Lidé nebudou cestovat tak jako dřív,“ řekla.

Architektura se vlivem pandemie koronaviru dost změní, myslí si neúspěšnější česká architektka Eva Jiřičná.
Architektura se vlivem pandemie koronaviru dost změní, myslí si neúspěšnější česká architektka Eva Jiřičná.
Zdroj: Denisa Korityáková

Sama se do České republiky z Velké Británie, kde žije, vracela jednou za dva týdny. „Naposledy jsem byla v tuzemsku v únoru, teď necestuji, nejde to,“ uvedla. Ve volném čase se snaží komunikovat se světem alespoň pomocí technologií. „V poledne si pak dělám krátkou čtyřicetiminutovou procházku a dělám virtuálně pilates,“ dodala s tím, že jí ale Česká republika chybí.

„Narodila jsem se před druhou světovou válkou a různé věci jsem nemohla, na druhou stranu se považuji za člověka, co má více štěstí než rozumu. Nepláču nad rozlitým mlékem,“ uzavřela.

Architektura se vlivem pandemie koronaviru dost změní, myslí si neúspěšnější česká designérka a architektka Eva Jiřičná.
Architektura se vlivem pandemie koronaviru dost změní, myslí si neúspěšnější česká designérka a architektka Eva Jiřičná.
Zdroj: Denisa Korityáková

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama