Lednový pokles průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů na 1,94 procenta mnohé překvapil. Stejně tak i samotný objem poskytnutých půjček na bydlení, který byl meziročně téměř o polovinu vyšší. Jenže při detailním pohledu na dění na finančním trhu to takové překvapení není.
Na trzích se momentálně doslova „válí“ rekordní objemy peněz, jejichž cena je tak nízká, že pro ně jejich držitelé lepší zhodnocení. Jednou z alternativ je financování nákupu nemovitostí, jejichž pořízení se vyplatí i na hypotéku. Hypoteční úvěry jsou totiž nejlacinější za poslední čtyři roky a zatím se zdá, že poptávka po nich je takřka nenasytná.
„Klíčovým důvodem je jednoduše to, že Češi nevědí, co s penězi. Ba co více, tyto peníze se jim na účtech v bankách hromadí nejrychlejším tempem za posledních skoro dvanáct let. Částečně proto, že Češi tolik necestují, nepodnikají tolik zejména zahraničních cest a omezují také některé své nákupy hlavně v kamenných obchodech,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS jedno z možných vysvětlení současného dění na hypotečním trhu.
Peníze tečou na realitní trh
Lidé si podle Kovandy také uvědomují, že v době nízkých úrokových sazeb je výnos z nemovitostí lákavou alternativou. Domy, byty nebo pozemky se totiž ročně zhodnotí o čtyři až pět procent. „Také se obávají výraznější inflace, kterou v nadcházející době může způsobit expanzivní fiskální, respektive monetární politika vlád i centrálních bank. Tedy právě to, že ekonomiku vláda a centrální banka zachraňuje na dluh,“ dodal Kovanda. Peníze uložené v nemovitostech jsou totiž před inflací chráněny lépe než na spořicím nebo termínovaném účtu.
Podobné příčiny hladu po hypotékách vidí i hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. „Na trhu je nadbytek peněz, pro které se hledá uplatnění. V zahraničí proto můžeme sledovat nové rekordy na akciových trzích. V České republice ale obchodování s akciemi nemá silnou tradici, proto přebytečné peníze tečnou na realitní trh. To vede k výraznému růstu cen i v době koronavirové krize,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Co na to ČNB?
Podle Křečka se úrokové sazby brzy odrazí ode dna a začnou růst. V růstu pak mají pokračovat i ceny nemovitostí, které jsou už řadu let nejvýraznější překážkou pro nákupy nemovitostí. „Výrazný nárůst cen je kromě bytů a domů evidován i u stavebních pozemků. To v kombinaci s rostoucí cenou stavebních prací věští další růst cen na realitním trhu v budoucnosti,“ dodal Štěpán Křeček s tím, že ani koronavirová krize zatím poptávku po nemovitostech příliš neutlumila.
Rekordní lednový zájem o hypotéky pak může přimět Českou národní banku k úvahám o postupném zpřísňování příjmových limitů pro získání hypotečních úvěrů, které loni po propuknutí koronavirové pandemie uvolnila. Myslí si to hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. „Česká národní banka sice prozatím o znovuobnovení limitů nehovoří, jelikož vnímala růst hypoték a cen nemovitostí v loňském roce jako spíše jednorázovou záležitost. Ledová čísla však navazují na silný trend zájmu o hypotéka a pokud tento vývoj bude pokračovat, začne ČNB svůj postoj opět přehodnocovat a příjmové limity pro poskytování hypoték obnoví,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.