Bývalý bodyguard severokorejského diktátora Kim Čong-ila přiblížil, jaké bylo jej chránit a připravovat na roli neomezeného vůdce nukleární mocnosti. Jeho vyjádření pochází z dokumentu, který National Geographic odvysílá 18. ledna. Fragmenty nahrávek získala některá americká média s předstihem.
Sedmapadesátiletý Lee Young-guk sloužil mezi lety 1978 a 1988 jako bodyguard v nejbližším okruhu Kim Čong-ila. Ten v té době ještě nebyl vůdcem, ale na rozdíl od svého syna se na tuto roli připravoval mnoho let dopředu. Ta se začala rýsovat již koncem 60. let, kdy zastával vysoké veřejné funkce včetně organizace propagandy. Následovníkem byl oficiálně jmenován již roku 1980.
Vlády se Kim Čong-il ujal v roce 1994, po smrti svého otce a zakladatele KLDR. Tou dobou mu Young-guk již nesloužil jako osobní strážce, pracoval jako vojenský poradce. Na přelomu milénia pak ze země uprchl.
Dokázal jsem rozbít 11 cihel
Pro National Geographic Young-guk zavzpomínal na období, kdy se Kim Čong-il připravoval na roli diktátora. „Učili mě uvěřit tomu, že za něj musím položit život,“ říká Young-guk na nahrávce, která bude součástí dokumentu North Korea: Inside the Mind of a Dictator (Severní Korea: Uvnitř diktátorovy mysli). „Tehdy jsme byli mladí a nadšení“, dodal někdejší bodyguard se smíchem.
Kim Čong-un nechal veřejně popravit muže, který porušil koronavirová opatření
V Severní Koreji byli v souvislosti s nedodržováním protiepidemických opatření popraveni nejméně dva lidé, informovala jihokorejská špionážní agentura. Druhá poprava přitom byla podle rádia Free Asia provedena pro výstrahu veřejně. Kim Čong-un přitom stále trvá na tom, že Severní Korea neeviduje žádné případy nákazy.
„Nejdůležitější bylo střílení,“ pokračoval Young-guk. V Severní Koreji přitom dodnes prakticky neexistuje disent, který by byl pro vůdce nebezpečný. Od Kim Čong-ila nebyl daleko, ani když trénoval s kolegy na střelnici. Kim prý totiž miloval střelbu sledovat. „Kim miloval, když se mohl dívat, jak střílíme a cvičíme bojová umění,“ vysvětlil. „Dokázal jsem rozbít 11 cihel. Z toho mám tuhle jizvu,“ ukázal Young-guk na svou dlaň.
Bodyguard strávil do konce své služby v roce 1988 nějaký čas také se současným severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se měl narodit roku 1984 (o přesném datu se však vedou dohady). Ten se na svou vůdcovskou roli nepřipravoval zdaleka tak dlouho, protože jeho otec se zdál být ohledně volby nástupce nerozhodný. Young-guk Kim Čong-una už dříve popsal jako osamělé dítě, které „nemělo s kým si hrát“. Blízký si však diktátor zřejmě byl a stále je se svou sestrou Kim Jo-čong, s níž byl na studiích ve Švýcarsku a která zastává v KLDR čím dál prominentnější roli.
Pohřbil jsem na 300 těl
Někdejší osobní strážce Kim Čong-ila Lee Young-guk se pokusil uprchnout ze Severní Koreje již v 90. letech. Nezdařilý pokus o útěk ho stál pobyt v koncentračním táboře Yodok, jednom z nechvalně proslulých severokorejských lágrů. Tam se prý hlásil k pohřbívání svých mrtvých spoluvězňů, aby dostal více jídla a přežil. „Osobně jsem pohřbil asi 300 těl,“ řekl. Neodmyslitelnou součástí věznění v Yodoku je podle jeho svědectví mučení.
Okolo roku 2000 se mu nakonec podařilo dostat k jižním sousedům, stále měl ale strach o život. V roce 2016 se proto Young-guk odstěhoval do Kanady, kde s ním National Geographic natáčela dokument. V září 2020 ale Kanada oznámila, že uprchlému Severokorejci azyl neposkytne kvůli nekonzistenci v jeho lidskoprávních aktivitách v Jižní Koreji. Tam Young-guk loboval zejména za základní lidská práva Severokorejců, podle vyjádření Kanady ale často měnil některá svá tvrzení.
Young-guk se nyní obává, že jej kanadské úřady vrátí zpět do Jižní Koreje, kde mu podle něj hrozí únos. „Režim se mě pokoušel unést, když jsem byl v Jižní Koreji. Pokud mě tam vrátí, jsem mrtvý muž,“ řekl. V Kanadě je i se svou ženou a dvěma dětmi.