Bžoch: Dělat z ANO zlo kvůli přátelství Babiše a Orbána je mimo mísu. Panuje hysterie

Jaroslav Bžoch

České zájmy v Evropě - Migrační pakt

Nikdy jsme neříkali, že naprosto souhlasíme se vším, co Viktor Orbán dělá. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl poslanec a kandidát hnutí ANO do europarlamentu Jaroslav Bžoch. S maďarským premiérem se neshodne například v pohledu na ruskou invazi na Ukrajinu. „Dělat z ANO zlo kvůli tomu, že má Babiš přátelský vztah s Orbánem, je mimo mísu,“ dodal Bžoch. Zároveň se vyjádřil ke sporům Andreje Babiše s Michalem Šimečkou.

„Myslím, že bychom měli zůstat součástí Renew Europe, i když jsme měli určité názorové neshody. Ta frakce je ideologicky šířeji rozkročená než ostatní unijní skupiny. To nám jako hnutí ANO vyhovuje. I u nás najdete několik názorových proudů,“ řekl Bžoch pro CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Europoslanci schválili celý migrační balíček. Panovala nejistota, frakce počítaly každý hlas

Renew Europe v Evropském parlamentu sdružuje především středová liberální politická uskupení. Kromě hnutí ANO do této skupiny patří třeba Progresivní Slovensko (PS) Michala Šimečky. Andrej Babiš přitom zástupce zmíněné strany již několikrát označil jako zelené šílence.

„Progresivní Slovensko je to nejhorší, co se vám může stát, pokud je budete mít ve vládě. Jsou stejní jako naši čeští Piráti – zelení šílenci. Vítání migrantů, legalizace drog, vyšší daně, nižší důchody a poslušnost Bruselu. Tak to dopadlo v Česku. Slovensku stejný osud nepřeji, nezasloužíte si ho,“ vzkázal šéf ANO loni v září, tedy krátce před slovenskými parlamentními volbami.

Šimečkova ostrá kritika

Podle Bžocha velmi razantní postoj Babiše k PS nevznikl ve vzduchoprázdnu. „S Michalem Šimečkou se známe. Proti hnutí ANO bojuje dlouhodobě. Mrzí mě, když přijede do české Sněmovny, tak se se mnou ani nesejde. Míří rovnou za Piráty, to mi přijde absurdní. Takhle se choval dávno předtím, než se o něm kriticky vyjádřil Andrej Babiš. Je na naší frakci, aby si situaci vyhodnotila a rozhodla se, kterým směrem se bude ubírat,“ sdělil člen ANO.

Šimečka na kritiku od kolegů z hnutí ANO reagoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS: „Žádný opravdový vztah mezi PS a ANO není. Je pouze formální v tom, že patříme do stejné politické rodiny v Evropě a frakce v europarlamentu. To je vlastně všechno. Sám sebe se ptám, zda Andreji Babišovi není bližší krajní pravice.“

Šimečka není jediným představitelem Renew Europe, který Babiše kritizuje. Někteří evropští partneři ANO jen těžko rozdýchávají „koketování“ Babiše s Viktorem Orbánem. Toho Babiš opakovaně označil za přítele. „Dělat z ANO zlo kvůli tomu, že má Andrej Babiš přátelský vztah s Viktorem Orbánem, je mimo mísu. Myslím, že ohledně toho panuje zbytečná hysterie,“ zastal se Bžoch svého stranického šéfa.

Nejrazantnější kritika na Orbána zaznívá v souvislosti s jeho vlažným přístupem k Ukrajině, která se již více než dva roky brání ruské invazi. „Nikdy jsme neříkali, že naprosto souhlasíme se vším, co Orbán dělá, nebo že bychom chtěli replikovat jeho politiku u nás. Nicméně vnímám, že má v Maďarsku výraznou podporu,“ upozornil Bžoch.

Jeho hnutí by chtělo v Evropském parlamentu posílit. „Byl bych moc rád, kdybychom získali osm mandátů. Na domácí scéně ukazujeme, že máme řešení a chceme pracovat. Co říkáme, myslíme vážně. Už dnes máme v Evropském parlamentu dobré zastoupení. Věřím, že v tom budeme pokračovat,“ dodal Bžoch.

Celý rozhovor s Jaroslavem Bžochem naleznete pod tímto odkazem. Poslanec a ministr zahraničí ve stínové vládě Karla Havlíčka se kromě jiného rozpovídal o koaličním potenciálu hnutí ANO. Zároveň zhodnotil působení Jana Lipavského na postu šéfa diplomacie.

CNN Prima NEWS nabízí pravidelně rozhovory s kandidáty do Evropského parlamentu. Přečtěte si některé z nich:

Tagy: