Migrační pakt v Evropském parlamentu
Europoslanci ve středu odpoledne schválili celý migrační balíček, který tvoří deset legislativních návrhů. Hlasování bylo dramatické do poslední chvíle, neboť podpora pro všech deset předpisů měnících unijní migrační a azylová pravidla nebyla vůbec jistá a jednotlivé frakce počítaly každý hlas. Jednání na krátkou chvíli skandováním přerušili demonstranti, kteří byli v sále na galerii pro veřejnost. CNN Prima NEWS nabídne od 21 hodin superdebatu lídrů českých kandidátek do europarlamentu.
Problém s výslednou podobou migračního balíčku měli europoslanci napříč frakcemi. Třeba Piráti nepodpořili většinu z deseti hlasovaných legislativ.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Migrační pakt a vše o něm. Jde o Rakušanův průšvih, nebo nesou vinu jiné státy?
„Výsledný dokument nás však nepřesvědčil. Nemůžeme balíček v aktuální podobě podpořit, protože nevěříme, že může přinést zásadnější změny pro viditelné problémy, zato si všímáme, že snižuje humanistické standardy. To první je pro nás samo o sobě důvodem k odmítnutí, to druhé je pro nás nepřijatelné,” vysvětlila pro CNN Prima NEWS europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).
Ještě odmítavější postoj zastávají členové ANO. „Migrační pakt neřeší příčiny, ale pouze důsledky nelegální migrace. EU by se měla více zaměřit na převaděče, kteří mají z nelegální migrace byznys,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS europoslanec Ondřej Knotek (ANO).
Zato předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová označila schválení za historické. Europoslanci podle ní odsouhlasili pevný legislativní rámec pro to, jak se vypořádat s migrací a azylem v EU. Zástupci členských států Evropské unie se na konečné podobě migračního balíčku dohodli již před několika týdny.
Série norem počítá mimo jiné s efektivnějšími kontrolami migrantů i rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Nejdiskutovanějším bodem je ovšem přístup k těm zemím, které jsou migranty nejvíce přetíženy. Těm mají ostatní pomoci buď tak, že převezmou část migrantů, nebo finančně a materiálně.
Kolik nelegálních migrantů proudí ročně na území Evropské unie? A jaké jsou jejich hlavní trasy? Podívejte se na podrobný přehled:
Proti tomu velmi hlasitě vystupovali zástupci Polska či Maďarska. Česká vláda ovšem migrační pakt zpočátku podporovala, což ostře kritizovala tuzemská opozice, jelikož bychom museli platit 20 tisíc eur za každého migranta, kterého odmítneme přijmout.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ještě v červnu 2023 tvrdil, že se vládě v tomto ohledu podařilo vyjednat výjimku, protože Česko přijalo mnoho uprchlíků z Ukrajiny. „Součástí dohody jsou i další peníze pro Česko. Kdo brání této dohodě, vystupuje nejen proti evropským, ale i proti bytostným českým národním zájmům,“ prohlásil tehdy politik na sociálních sítích.
Kritika Víta Rakušana
V únoru se ale česká vláda během hlasování o migračním paktu zdržela. Podle Rakušana z toho důvodu, že se nová podoba návrhu zhoršila oproti verzi, na jejímž dojednávání se Praha podílela za českého předsednictví. Konkrétně prý přibylo byrokracie a návrh se celkově vzdálil od toho, co vláda premiéra Petra Fialy (ODS) pokládala za dobré.
„Stávající podobu migračního paktu nepodpoříme. Neobsahuje sice povinné relokační kvóty, proti nimž Česko dlouhodobě vystupuje, takže nemáme důvod ho vetovat. Po jednání španělského předsednictví ale doznal změn, které podle našeho názoru snižují možnost efektivně bránit nelegální migraci na vnější hranici Unie. Opravdu účinná ochrana vnější hranice je přitom v otázce nelegální migrace klíčová,“ komentoval Rakušan.
Opozice navíc upozorňuje, že balíček neobsahuje zmíněnou výjimku, kterou mělo mít Česko vzhledem k přijetí velkého počtu ukrajinských uprchlíků. „Pokud ministr vnitra Rakušan v jednom ze svých vyjádření označil postoj k migračnímu paktu jako evropskou maturitu České republiky, tak je snad všem jasné, že v této zkoušce naprosto propadl,“ nebral si servítky Ondřej Knotek.
A kritiku si šéf resortu vnitra vysloužil i od některých koaličních partnerů. „Interpretuji to tak, že o tom byla vedena verbální debata. Nevím, jestli bych řekl, že ministr Rakušan přímo lhal. V každém případě se mu to, co se verbálně říkalo, nepodařilo promítnout do konečného textu,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) měl být Rakušan během hlasování razantnější.