360°, Hana Cabrnochová, Kateřina Návojová Horáčková, Dušan Usvald - 9.8. v 21:19
Vakcínu proti koronaviru dostala v Česku už čtvrtina dětí, které ji mohly dostat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla praktická lékařka pro děti a dorost Hana Cabrnochová, která je zároveň místopředsedkyní České vakcinologické společnosti. Ta dále zmínila, že dětští lékaři mohou očkovat i doprovod dětí.
Očkování děti v ordinacích dětských lékařů se rozjelo teprve nedávno, přestože možnost byla již od června. „Jak to tak bývá, některé procesy trvají dlouho. Už jsme si asi zvykli, že neběží všechno kolem covidu tak, jak bychom chtěli,“ řekla Cabrnochová.
Aktuálně se proti covidu mohou očkovat děti od 12 let. Ty mohou přijít ke svému praktickému lékaři, kde by měly dostat vakcínu od společnosti Moderna. Cabrnochová ale zmiňuje, že část dětí dostala v Česku hojněji využívanou očkovací látku Pfizer/BioNTech.
„Pakliže se (děti) chtějí dát očkovat, aby byly naočkované před nástupem do školy, tak jsme je posílali už i do očkovacích center, kde se očkuje vakcínou Pfizer,“ řekla lékařka s vysvětlením, že na vině bylo právě pozdržení očkování v dětských ordinacích.
Nyní se ovšem i tento projekt rozjel a děti nejsou jedinými, kdo se zde může naočkovat. „Výhoda je, že můžeme očkovat i neregistrované. I doprovod dětí můžeme naočkovat, bude-li zájem,“ zmínila Cabrnochová.
Ta dále dodává, že mezi dospělé, kteří preferují očkování společně se svými dětmi v dětských ordinacích, patří zejména rodiče, kteří dosud u očkování váhali. Další skupinou jsou pak podle ní lidé, kteří se vracejí ze zahraničí a dosud neměli možnost si vakcínu nechat aplikovat.
Očkování dětí Modernou trvá déle
Aktuálně je hranice u nejmladší skupiny očkovaných na 25 procentech. To znamená, že čtvrtina dětí nad 12 let již má očkování za sebou či jej právě absolvuje. Cabrnochová si však uvědomuje, že toto číslo je ještě relativně malé. Ideál vidí kolem 65 až 70 procent.
Lékařka dodává, že ona a další praktičtí lékaři se zaměřením na děti a dorost velmi stáli o to, aby mohli očkovat vakcínou Pfizer. Nakonec však mají Modernu. „Obě vakcíny mají možnost být použitelné do 12 let. Malá výhoda vakcíny Pfizer je, že se druhá dávka může dát už za tři týdny. Čili u Moderny to bude trvat o týden déle, než bude mít dítě dokončené očkování,“ vysvětluje Cabrnochová.
Místopředsedkyně České vakcinologické společnosti kromě toho zmínila také rizikové skupiny. Ty totiž jsou nejen mezi dospělými, ale i u dětí. Jedná se podle ní o děti s neurologickými obtížemi, závažným vykašláváním či o děti, které mají metabolické nebo genetické potíže. „Jsou trošku odlišné od rizikových skupin, jak je známe u dospělých, byť i ty se u dětí objevují,“ dopnila Cabrnochová, že mezi dětmi jsou rovněž případy srdečních vad nebo také obezity.
Očkování dětí jde v Česku pomalu. Vakcínu dostalo teprve 25 dětí nad 12 let. Zdroj: Profimedia.cz