reklama

Americký tým po třech dnech v Česku odletěl zpět do USA. Mapovali terén, tvrdí obrana

Tým amerických zdravotníků přiletěl o víkendu do Česka. Vláda na jejich pobyt kývla před dvěma týdny, poté ho schválily i Poslanecká sněmovna a Senát. Jak ale zjistili reportéři CNN Prima NEWS, minimálně část týmu ve středu odletěla zpět do Spojených států. V živém vysílání Hlavních zpráv to pak potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj však nešlo o lékaře, kteří by měli v Česku pomáhat, ale o průzkumný tým, jenž teď bude vymýšlet strategii.

reklama

V neděli měli dva vojenští lékaři a pět pracovníků logistiky a techniky přiletět ze Spojených států do Česka. Původně měli začít pomáhat v nemocnicích, které bojují s podstavem kvůli nákaze koronavirem. „Tým se během týdne seznámil se situací. V současné době americká a česká strana řeší, jak můžeme nejlépe pomoci,“ informovala ambasáda USA.

V pondělí se americký tým zdravotníků vydal na obhlídku do pražské Ústřední vojenské nemocnice a nově vystavěné polní nemocnice v Letňanech. V úterý pak měli schůzku na ministerstvu zdravotnictví s náměstkem Aleksim Šedem. Ve středu ale měli podle informací CNN Prima NEWS z České republiky odletět.

„V tuto chvíli už jsou zpátky ve Spojených státech, dle mých informací odlétali včera. Informace o výsledku jednání nemám, ale předpokládám, že vyznělo pozitivně a že jsou připraveni nám v případě potřeby pomoct,“ uvedl ve čtvrtek poslanec ANO a člen výboru pro zdravotnictví Jiří Mašek.

Informaci potvrdil i mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Já vím, že ne všichni, ale větší část té skupiny měla odcestovat zpět. Ti nikde neléčili, v podstatě si jen mapovali terén a se vším se seznamovali a na základě jejich poznatků bychom v nejbližší době měli dostat zprávu o tom, jak by ta americká, už teda lékařská a zdravotnická pomoc měla vypadat,“ řekl.

Podobně mluvil v Hlavních zprávách i ministr zdravotnictví. „Nejednalo se o vojenské lékaře, kteří by odletěli. Jednalo se o sedmičlennou delegaci expertů, která přiletěla do České republiky jako jakýsi rekognoskační tým. Byli se podívat do zařízení, která jsou relevantní pro jejich budoucí působení, vrátili se opravdu zpátky do Spojených států, aby podali informace o tom, jak to zde vypadá, a na základě toho potom Spojené státy rozhodnou, jaký typ pomoci budeme potřebovat,“ sdělil Blatný.

Okamura: Ukázalo se, že pro ně nemáme využití

Když se o přítomnosti amerických lékařů hlasovalo, SPD Tomia Okamury byla proti. Teď se prý jen ukázalo, že pro ně české zdravotnictví nemá využití. „V podstatě se potvrzují naše obavy, že ministr vnitra Hamáček při své žádosti nespecifikoval, co tady budou dělat, odkdy dokdy tady budou, kdo je bude úkolovat a jaký bude obsah jejich činnosti,“ prohlásil Okamura.

„Já mám pocit, že Tomio Okamura žije v jiné zemi než já. Já každý den vidím informace o tom, jak docházejí kapacity, zejména zatím v malých nemocnicích. Já jsem přesvědčen, že ta situace vážná je,“ oponoval ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Do Česka by měla dorazit i lékařská pomoc z Velké Británie a Německa. Bavorsko navíc našim pacientům poskytne 100 lůžek intenzivní péče.

Tagy:
Tomio Okamura USA koronavirus COVID-19 Jan Hamáček odlet vojenští lékaři Jan Blatný pomoc američtí lékaři
Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

Okamura: Doktor mi změřil nejvyšší hladinu testosteronu. Proto jsem tak výkonný

Co stojí za pracovní výkonností šéfa hnutí SPD Tomia Okamury? Prý nejvyšší zdravá hladina testosteronu, uvedl politik ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. I přes své nasazení uznává, že má slabiny, a to především nedochvilnost. V letošních volbách si věří na obhájení dvouciferného výsledku a rád by také viděl SPD v nové vládě, řekl v rozhovoru vysílání CNN Prima NEWS.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama