reklama

Americký tým po třech dnech v Česku odletěl zpět do USA. Mapovali terén, tvrdí obrana

Tým amerických zdravotníků přiletěl o víkendu do Česka. Vláda na jejich pobyt kývla před dvěma týdny, poté ho schválily i Poslanecká sněmovna a Senát. Jak ale zjistili reportéři CNN Prima NEWS, minimálně část týmu ve středu odletěla zpět do Spojených států. V živém vysílání Hlavních zpráv to pak potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj však nešlo o lékaře, kteří by měli v Česku pomáhat, ale o průzkumný tým, jenž teď bude vymýšlet strategii.

reklama

V neděli měli dva vojenští lékaři a pět pracovníků logistiky a techniky přiletět ze Spojených států do Česka. Původně měli začít pomáhat v nemocnicích, které bojují s podstavem kvůli nákaze koronavirem. „Tým se během týdne seznámil se situací. V současné době americká a česká strana řeší, jak můžeme nejlépe pomoci,“ informovala ambasáda USA.

V pondělí se americký tým zdravotníků vydal na obhlídku do pražské Ústřední vojenské nemocnice a nově vystavěné polní nemocnice v Letňanech. V úterý pak měli schůzku na ministerstvu zdravotnictví s náměstkem Aleksim Šedem. Ve středu ale měli podle informací CNN Prima NEWS z České republiky odletět.

„V tuto chvíli už jsou zpátky ve Spojených státech, dle mých informací odlétali včera. Informace o výsledku jednání nemám, ale předpokládám, že vyznělo pozitivně a že jsou připraveni nám v případě potřeby pomoct,“ uvedl ve čtvrtek poslanec ANO a člen výboru pro zdravotnictví Jiří Mašek.

Informaci potvrdil i mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Já vím, že ne všichni, ale větší část té skupiny měla odcestovat zpět. Ti nikde neléčili, v podstatě si jen mapovali terén a se vším se seznamovali a na základě jejich poznatků bychom v nejbližší době měli dostat zprávu o tom, jak by ta americká, už teda lékařská a zdravotnická pomoc měla vypadat,“ řekl.

Podobně mluvil v Hlavních zprávách i ministr zdravotnictví. „Nejednalo se o vojenské lékaře, kteří by odletěli. Jednalo se o sedmičlennou delegaci expertů, která přiletěla do České republiky jako jakýsi rekognoskační tým. Byli se podívat do zařízení, která jsou relevantní pro jejich budoucí působení, vrátili se opravdu zpátky do Spojených států, aby podali informace o tom, jak to zde vypadá, a na základě toho potom Spojené státy rozhodnou, jaký typ pomoci budeme potřebovat,“ sdělil Blatný.

Okamura: Ukázalo se, že pro ně nemáme využití

Když se o přítomnosti amerických lékařů hlasovalo, SPD Tomia Okamury byla proti. Teď se prý jen ukázalo, že pro ně české zdravotnictví nemá využití. „V podstatě se potvrzují naše obavy, že ministr vnitra Hamáček při své žádosti nespecifikoval, co tady budou dělat, odkdy dokdy tady budou, kdo je bude úkolovat a jaký bude obsah jejich činnosti,“ prohlásil Okamura.

„Já mám pocit, že Tomio Okamura žije v jiné zemi než já. Já každý den vidím informace o tom, jak docházejí kapacity, zejména zatím v malých nemocnicích. Já jsem přesvědčen, že ta situace vážná je,“ oponoval ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Do Česka by měla dorazit i lékařská pomoc z Velké Británie a Německa. Bavorsko navíc našim pacientům poskytne 100 lůžek intenzivní péče.

Tagy:
Tomio Okamura USA koronavirus COVID-19 Jan Hamáček odlet vojenští lékaři Jan Blatný pomoc američtí lékaři

Hlavní zprávy

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama