Telefony produkují záření, které může škodit zdraví, uvedli odborníci, které citoval web The Sun. Hovořili dokonce i o riziku rakoviny mozku. Společnost Apple v této souvislosti vyzvala uživatele, aby častěji využívali funkci handsfree. Podívejte se, jaké množství potenciálně nebezpečných vln vysílají jednotlivé modely.
Společnost Apple doporučila svým zákazníkům, kteří používají její nejnovější iPhony, včetně modelů 14 Pro Max a iPhone SE, vyzkoušet možnosti, jak mít mobil dále od hlavy. Například funkci handsfree, vestavěný reproduktor či sluchátka. Výrazně to sníží vystavení mozku radiofrekvenční energii. Podle německého Spolkového úřadu pro radiační ochranu mohou být vlny z některých mobilních zařízení mimořádně silné a potenciálně zdraví škodlivé.
„Lidé jsou na svých chytrých telefonech závislí. Používáme je ke všemu a potřebujeme je, abychom mohli fungovat v každodenním životě. Myslím, že představa, že potenciálně poškozují naše zdraví, je pro některé lidi přehnaná,“ uvedl pro The Sun Joel Moskowitz, výzkumný pracovník ze Školy veřejného zdraví Kalifornské univerzity v Berkeley.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Naděje v boji proti tichému zabijákovi. Vědci přišli s převratným objevem k rakovině slinivky
Moskowitz a jeho kolegové publikovali v roce 2020 v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health přehled 46 zdravotních studií, které se zaměřovaly na problematiku mobilních telefonů ve spojení se zdravím. „Naším hlavním poznatkem je, že přibližně 1 000 hodin celoživotního používání mobilních telefonů, tedy asi 17 minut denně po dobu 10 let, je spojeno se statisticky významným šedesátiprocentním nárůstem výskytu rakoviny mozku,“ informoval Moskowitz. Světová zdravotnická organizace WHO i nadále tvrdí, že zatím „nebyly zjištěny žádné nepříznivé zdravotní účinky způsobené používáním mobilních telefonů“.
Elektromagnetické záření však WHO společně s Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny zařadila do kategorie potenciálních karcinogenů. V té jsou například i výfukové plyny. Český Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve svých doporučeních ohledně mobilů odkazuje na WHO.
Záření, které telefony produkují, se určuje pomocí specifické míry absorpce SAR. Hodnota je ve wattech na jeden kilogram (w/kg) tělesné hmotnosti a určuje, kolik energie absorbuje lidské tělo, je-li vystaveno rádiové frekvenci. V Evropské unii je povolena hodnota dva watty na kilogram, zatímco v USA je to 1,6 w/kg.
Web Digital Information World sestavil seznam mobilních telefonů podle toho, jak silné záření vysílají. Na prvním místě se umístil telefon Motorola Edge s 1,79 w/kg, následovaný telefonem OnePlus 6T s 1,55 w/kg a Sony Xperia XA2 Plus s 1,41 w/kg. Oproti tomu nejmenší záření vydává Samsung Galaxy Note10+ 5G, a to pouhých 0,19 w/kg. Druhé místo obsadil Samsung Galaxy Note10 s 0,21 w/kg a třetí Samsung Galaxy A80 s 0,22 w/kg. Často používané mobilní telefony značky Apple se pak umístily zhruba v polovině žebříčku. iPhone 11 vyzařoval 0,95 w/kg, iPhone 12 a iPhone 14 0,98 w/kg a iPhone 13 0,99 w/kg.