Roste zájem Čechů o zlato. Třeba hodnota sběratelských mincí se jen za posledních pár let zvedla několikanásobně. Věděli jste ale, že vedle ceny u prodejců i v aukcích mají takové mince ještě jednu hodnotu? Za takzvanou nominální cenu by vám ji kdykoliv měly vyměnit třeba banky. A podle některých by vám ji měli vzít také v obchodě. Štáb CNN Prima NEWS se to vydal vyzkoušet.
Na prodej byla za 50 tisíc korun, teď má hodnotu přes 80. Nominální hodnota napsaná na pamětní minci Kněžna Ludmila je ale jenom deset tisíc. „Ta garantuje, že v případě, že by se z nějakého důvodu kov stal bezcenným, proti minci vám vydají určitý obnos peněz, který je dán nominálem. Je to v podstatě bankovka v hodnotě 10 tisíc korun schovaná do numismatické mince,“ vysvětlil ředitel jedné prodejen Martin Štich.
ČTĚTE TAKÉ: Ministerstva rapidně šetří. Začalo propouštění, ekonomové ale volají po plošných škrtech
Zdaňme vyšší střední třídu, vyzývá Švejnar. Nerudová nastínila, koho by se to mělo týkat
Zvýšení daňové progrese je zcela přirozené, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Jan Švejnar s tím, že přísnější zdanění by se mělo týkat už vyšší střední třídy. Podle ekonomky Danuše Nerudové by šlo o lidi, jejichž příjem přesahuje 150 tisíc měsíčně. Švejnar ale hranici vidí níž.
V případě zájmu majitele ji mají povinnost vyměnit třeba pobočky České národní banky. Podle některých by ji ale správně měly přijímat i běžné obchody. Jenže i přesto, že by mělo být za tuto minci možné získat zboží za několik tisíc korun, v českých obchodech štáb CNN Prima NEWS nepochodil. Prodavači se zpravidla odkazují na to, že by o věci musel rozhodnout majitel nebo vedení firmy.
Paradoxní přístup
Ceny zlata i sběratelských mincí přitom v poslední době rostly. A s tím i zájem Čechů. „Lidi chodí s jakoukoliv částkou – od dvou tisíc klidně i do dvou milionů. U nás v Čechách je to trochu proti trendu, který by člověk očekával. V případě, kdy cena roste, tak jsou lidi ke zlatu přitahováni k nákupu, místo aby prodávali,“ popsal dále Štich.
„Zlato vzrostlo o nějakých 30 procent. Oproti tomu například nějaké sběratelské mince či historické mince zaznamenaly nárůst několikanásobný,“ nastínil expert na numismatiku z prodejny Macho & Chlapovič Jan Jelínek.
Ekonomy ale zájem o zlato zas tolik nepřekvapuje. „Zlato je známo jako jeden z těch největších bezpečných přístavů. Současná situace je volatilní, do jisté míry nebezpečná, takže investice do zlata teď začala být víc a víc zajímavá právě kvůli tomu, že je velmi bezpečná,“ sdělil ekonom Pavel Peterka.
U sběratelských mincí pak hraje roli i to, že bývají součástí limitovaných edicí – jejich cena pak zpravidla ostře naroste ve chvíli, kdy se přestanou oficiálně razit a prodávat.