Česko anektovalo Královec
Kvůli vtipům na konto anexe Kaliningradu čelí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) výhrůžkám. Už mu přišly stovky zpráv, ve kterých mu lidé například napsali, aby nevycházel z bytu nebo že na něj čekají ruští odstřelovači. Chování pisatelů označil europoslanec za ubohost. „Rozhodně se nenechám kvůli vtipu a ironii zastrašovat,“ řekl Zdechovský redakci CNN Prima NEWS.
Nynější recesistická akce je reakcí na nedávný postup Ruska, které narychlo uspořádalo mezinárodně neuznaná hlasování v těch částech Ukrajiny, které ovládá nebo okupuje. Poté, co se velká část hlasujících vyslovila podle ruských úřadů pro připojení k Rusku, je Moskva anektovala. Stejným stylem se tak Češi i Poláci rozhodli „vzít zpět“ Královec, tedy nynější Kaliningrad.
Z Královce se brzy stal internetový fenomén, který se dočkal i vlastního českého twitterového účtu s téměř 80 tisíci sledujícími. K sérii koláží a fórů se připojili i politici, mezi nimi také europoslanec Tomáš Zdechovský. Kvůli tomu ovšem nyní čelí výhrůžkám smrtí ze strany ruských sympatizantů, třebaže sdílené vtipy vždy mínil ironicky.
„Většinu těch vyhrůžek zatím bezpečnostní experti vyhodnotili jako demonstraci ruského nacionalismu a neschopnost rozlišovat ironií a žert od skutečnosti. Mají pocit, že zabrání Královce je skutečnost, na kterou oni emocionálně reagují. Často jsou jejich zprávy a posty spojovány s urážkami a nadávkami do sviní,“ řekl Zdechovský redakci CNN Prima NEWS.
Lidé mu například psali, že by se měl bát vyjít ven z bytu, protože mu může někdo ublížit. Jiní zase českému politikovi vzkázali, že na něj čekají ruští odstřelovači. Výhrůžek se už vyrojilo řádově několik stovek. Chování pisatelů označil europoslanec za ubohost.
„Proto je monitorujeme, vyhodnocujeme a zjišťujeme si více o jejich autorech,“ pokračoval Zdechovský. „A rozhodně se nenechám kvůli vtipu a ironii zastrašovat,“ podotkl.
Rozjel se nám tady takový nápad s rozdělením #kaliningrad mezi Čechy a Poláky. Já to samozřejmě vítám. Oprášíme odkaz Přemysla Otakara II. a získáme přístup k moři. Chorvatsko vystřídá v létě Kaliningrad. Všichni budeme spokojeni. ❤️https://t.co/IF2zMOBRbu
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) October 3, 2022
Vtipálky ocenila i Čaputová
Ruská státní televize RT zveřejnila před nedávnem kritický článek, v němž uvedla, že „europoslanec chce ruský region rozdělit mezi dva státy EU“.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová recesistickou akci na sociálních sítích naopak pochválila. „Mohla bych zvážit státní návštěvu. Nebo ne. Dobrá práce, naši čeští přátelé, demaskována absurdita ruských fiktivních referend na Ukrajině,“ napsala Čaputová.
V celé Kaliningradské oblasti dnes žije bezmála milion lidí, zhruba polovina jich pobývá v samotném Kaliningradu. Drtivou většinu populace tvoří Rusové (zhruba 86 procent), zbytek tvoří Ukrajinci, Bělorusové nebo Litevci. V minulosti žilo v oblasti mnoho Němců, ti ale z Královce museli odejít po druhé světové válce.