Popáleniny u dětí, lékaři jich denně ošetří přes 100
Tříletý Lucas utrpěl vážné popáleniny poté, co ho zasáhla vařící voda v kuchyni. Jeho maminka děkovala záchranné službě za rychlou a profesionální pomoc, která mu nejen zachránila zdraví, ale uklidnila i otřesenou rodinu. V Česku musí do nemocnice s popáleninami denně v průměru přes sto dětí.
Začátkem prosince se v jedné z domácností v Jihomoravském kraji stala nehoda, kterou si žádný rodič nepřeje zažít. Tříletý Lucas právě procházel kolem, když se na něj z prasklé nádoby vylila vařící voda. Chlapec utrpěl bolestivé popáleniny na tváři, uchu a celé paži. Maminka Jana v zoufalé situaci okamžitě zavolala záchrannou službu, která na místo dorazila během několika minut.
ČTĚTE TAKÉ: Rasismus a kolektivní vina? Lékařka odmítající Romy budí vášně. Šídlo zmínil návrat 90. let
„Zdravotníci přijeli rychle a okamžitě začali fungovat. Přesně věděli, co mají dělat, na co se ptát, velmi empaticky mluvili nejen se mnou, ale i se synem,“ popsala situaci Lucasova maminka. „Všichni kolem nás se klepali stresem, otřeseni situací a záchranáři dokázali v rámci možností uklidnit vlastně všechny. Už jenom jejich přítomnost nás všechny uklidnila,“ dodala Jana s tím, že záchranáři po celou dobu byli „profesionální, laskaví, empatičtí, pohotoví a rychlí“.
Lucasovi přejeme brzké zotavení https://t.co/fn53bvsyOk pic.twitter.com/ozSOS564wt
— Zdravotnická záchranná služba JmK (@ZZS_Jmk) December 17, 2024
Lucasův příběh naštěstí dopadl dobře. Jak říká jeho maminka, zotavení je sice na delší trať, ale chlapec je statečný a na jízdu sanitkou vzpomíná dokonce s úsměvem. „Doteď vypráví, jak jel sanitkou, která dělala ‚viiijuu viiijuu‘. Pejska nosí stále u sebe,“ poznamenala.
Kuchyň jako časté místo úrazu
Popáleniny patří mezi nejčastější dětské úrazy a nejvíce se jich odehraje v kuchyni. Horká voda, pára, sporáky nebo ubrusy představují skryté nebezpečí. Ze statistik vyplývá, že 61 procent popáleninových úrazů je způsobeno horkou vodou a párou, 24 procent plamenem. Nejméně časté jsou popáleniny způsobené elektrickým proudem.
„Jedno z největších rizik v domácnostech jsou ubrusy, protože dítko ve chvíli, kdy se začne stavět na nohy a chodit, má tendenci se chytat všeho okolo. A ve chvíli, kdy je na tom ubrusu třeba horká polévka, tak je to velice snadný prostředek k tomu, aby se dítko popálilo,“ varoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Karel Kirs.
Zásadní roli v prevenci hraje opatrnost rodičů. „Děti jsou živé, během vteřiny se otočí a něco provedou. Jediná prevence je ty děti opravdu bezpečně hlídat,“ zdůraznil pro CNN Prima NEWS přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Zajíček.
Jak jednat v případě popálenin?
„Když už se popálíte nebo opaříte, nejdůležitější je postižená místa zchladit, a to studenou, ale ne ledovou vodou, a poté ideálně zavolat na tísňovou linku,“ sdělila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Monika Nováková.
S těžkými popáleninami se v Česku lze léčit jen na třech místech, a to v Praze, Brně a Ostravě. „Těch úrazů je relativně hodně, naštěstí jsou tak malé, že stačí jen jejich ošetření na chirurgických ambulancích,“ řekl Zajíček. Někteří rodiče často váhají, jestli s dítětem do nemocnice jet, nebo ne. Pokud se u dítěte objeví i puchýře, lepší je vždy do nemocnice zajet nebo volat záchranku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V boji s long covidem pomůže speciální tým expertů. Případů je poměrně hodně, říká Prymula