Černá Hora: krásné moře, málo turistů a příznivé ceny
Autem jste tam za půl dne. Letadlem za hodinu a půl. Moře je krásné, turistů prý zatím málo. Reportérka CNN Prima NEWS vyrazila do Černé Hory, aby prozkoumala další místo vaší možné dovolené.
Sousedí s Chorvatskem, jezdí tam ale výrazně méně turistů, krajina je hornatější a leckde se dají najít i příznivější ceny. Do Černé Hory se můžete vydat autem, cesta zabere asi 14 hodin. Mnohem pohodlnější a samozřejmě také rychlejší je cestování s leteckou společností. Z Prahy jste v Tivatu za necelou hodinu a půl.
ČTĚTE TAKÉ: Strach z turbulencí umocnil let smrti v Thajsku. Kde řádí nejvíce a jak se připravit předem?
Turistka Jitka Novotná vyrazila s kamarádkami do čtyřhvězdičkového hotelu v Černé Hoře. Za týdenní all inclusive pobyt zaplatily 15 tisíc korun na osobu.
Cestujte bezpečně: Na které nemoci si dát pozor v jednotlivých kontinentech a jak se chránit?
Vzdálená exotika či nedaleké státy v Evropě? Ať už je cílová destinace dovolené jakákoli, měli by si lidé před cestou včas zjistit, na jaké nemoci tam mohou narazit. Do zemí jako africké Kongo nebo jihoamerická Brazílie budou potřebovat povinné očkování proti žluté zimnici. Od loňska je nově možné podstoupit vakcinaci proti horečce dengue, kterou přenáší komáři na Maledivách nebo v Asii. Prevenci by však turisté neměli podceňovat ani při cestování po Evropě, kde se mohou setkat například s tetanem.
Pláž Kamenovo je jedna z nejatraktivnějších pláží na Budvanské riviéře. Turisté za vstup nic neplatí, ale pokud si chtějí pronajmout dvě lehátka a slunečník, tak je to stojí 25 eur na osobu. Za kávu zaplatíte dvě eura, pokud si chcete dát místní alkoholický nápoj rakiji, tak ten stojí čtyři eura a velké pivo vyjde na pět eur.
„Je tady krásné moře, skoro žádní lidé a pláže jsou otevřené, uzpůsobené turistům. Je možné se tady stravovat za slušné ceny,“ řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
„Ryba, těstoviny nebo kuřecí maso stojí mezi 13 a 15 eury. Turisté si ale musí uvědomit, že porce jsou tady větší než v Česku nebo na Slovensku,“ řekl majitel místní restaurace.
V Černé Hoře, stejně jako u nás, ceny surovin v posledních dvou letech narostly mnohdy až o 35 procent. Restauratéři ovšem vědí, že je pro ně turistický ruch důležitý. Chtějí proto cizince nalákat na nižší ceny než v Chorvatsku, a tak zdražili pouze o 15 až 20 procent.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Oblíbená destinace je připravena na české turisty. Kolik dáte ve Slovinsku za pivo?