S vlnou odpůrců očkování kvete také černý trh s covid pasy. Přivydělat si chtěly i dvě zdravotní sestry z Long Islandu v USA. Na pediatrické klinice nabízely falešné covidové certifikáty, přišly si v přepočtu na desítky milionů korun. Podvody jim ale neprošly. Policisté je zadrželi a obvinili.
Nekalý obchod se měl odehrávat na pediatrické klinice Wild Child Healthcare. Právě sem vedoucí kliniky – dětská zdravotní sestra Julie Devuonová – zvala rodiče s dětmi, aby se nechali očkovat proti covidu. Za pomoci své asistentky Marissy Urrarové však namísto vakcíny lidem nabízela falešné covid pasy a následně zadávala informace o „očkovaných“ pacientech do státní databáze.
Ženy tak vydaly stovky falešných certifikátů. Devuonová jako provozovatelka kliniky čelí také obvinění z falešného zadávání údajů do zdravotní databáze státu New York. „Je licencovanou lékařkou, která se zaměřuje na mladé lidi. Mezi pacienty má řadu dětí ve školním věku,“ háji ji její advokát Barry Smolowitz.
Podle prokuratury měly ženy nabízet jednu dávku očkování za 220 dolarů (v přepočtu za 4 800 korun). Za plné očkování tak klienti zaplatili necelých 10 tisíc. Sazba pro děti měla činit zhruba 1 900 korun. Při domovní prohlídce u šéfky kliniky vyšetřovatelé nalezli 900 tisíc dolarů (necelých 20 milionů korun) a účetní knihu, ve které byly zapsány zisky v hodnotě 1,5 milionu dolarů (přes 32 milionů korun) za poslední tři měsíce.
Sousedka zdravotní sestry webu CBS New York řekla, že ženě šlo zřejmě jen o peníze. „Chtějí vydělat peníze a udělají pro to cokoliv,“ uvedla Rita Gardiniová. Podezřelého množství lidí, kteří mířili na kliniku, si všimli také majitelé obchodu nedaleko kliniky. „Je to děsivé a jsem vděčná, že to skončilo. Porušují zákony, vydávají falešné certifikáty. Je to velmi skličující,“ doplnila majitelka obchodu Erin Bevilacquaová.
Pokud se obvinění ukážou jako pravdivá, znamená to podle mnohých lékařů nejen neetické jednání, ale i potenciální ohrožení života pacientů kliniky.