Falešné očkování v Palermu (zdroj: AP)
Italská policie zatkla zdravotní sestru z Palerma, která měla předstírat, že očkuje pacienty vakcínami proti covidu. Skrytá kamera odhalila, že zdravotnice vždy vyprázdnila lahvičku do kapesníku. V tamní nemocnici nejde o první případ. Podvodníci si podle policie přišli v přepočtu na statisíce korun.
„Odhalili jsme temné a podvodné spiknutí těchto zarytých antivaxerů, kteří neváhají porušovat zákon. Vyšetřování ukazuje, že bohužel stále existují neočkovaní zdravotníci, kteří pracují v nemocnicích v úzkém kontaktu s pacienty,“ cituje palermského policejního komisaře Leopoldo Laricchiu web web The Guardian.
Pryč s očkovacími nácky. Lidé demonstrovali proti restrikcím v Rakousku, Itálii i Německu
Tisícovky lidí v sobotu v ulicích Vídně protestovaly proti všeobecnému povinnému očkování proti covidu, které chce od února zavést rakouská vláda. Davy vyzývaly k její demisi, informovala agentura Reuters. Mnoho lidí demonstrovalo proti přísným restrikcím také v italských městech či v německém Freiburgu.
V sobotu v Palermu policisté zatkli ženu a obvinili ji ze zpronevěry, vydávání falešných certifikátů a plýtvání veřejnými prostředky. Na 58letou zdravotní sestru měli spadeno už dlouho. Vyšetřovatelům nakonec pomohla skrytá kamera. Na klipu, který byl zveřejněn v sobotu na Twitteru, je vidět, jak sestra nabíjí dávku vakcíny, poté ale vyprázdní injekční stříkačku do kapesníku. Dále předstírá, že látku vstříkne do rukou pacientů, velmi pravděpodobně odpůrců vakcinace.
V Itálii se nejedná o ojedinělý případ. V posledních měsících čelily obvinění nebo vyšetřování kvůli falešnému očkování desítky zdravotnických pracovníků včetně nejméně tří lékařů. Někteří z nich si za tuto službu nechali zaplatit až 400 eur, v přepočtu necelých 10 tisíc korun.
Falešně naočkovat se nechal i policista
V polovině ledna byl zatčen zdravotní bratr z Ancony. Falešné dávky měl podat nejméně 45 pacientům, injekční stříkačky vyprazdňoval do koše. Sestra z Palerma je pak již druhou obviněnou pracovnicí ze stejné nemocnice. Na konci loňského roku přišli policisté na to, že mezi desítkami lidí, kteří si platili za falešné očkování u nejmenované zdravotnice, byl i jeden z jejích kolegů.
Žena, která čelí mimo jiné obvinění z korupce, vinu přiznala a začala spolupracovat s úřady. Prozradila podrobnosti podvodu a také jména svých kompliců. Vyšetřovatelům řekla, že falešné vakcíny píchala, protože potřebovala peníze na podporu studia svého syna na univerzitě. Rovněž se netajila tím, že takzvaným antivaxerům vydávala falešné certifikáty s negativními výsledky testů na koronavirus.
Neočkovaným v Řecku se život prodraží. Lidé nad 60 let musí platit měsíční pokutu
Pokuta ve výši až 100 eur měsíčně (2442 korun) čeká všechny Řeky starší 60 let, kteří nemají očkování proti covidu. První pokuta za leden se týká zhruba 300 tisíc lidí. Řecká vláda si od kroku slibuje navýšení počtu vakcinací a zmírnění náporu na zdravotnický systém.
Vakcína do silikonové ruky neprošla
Koncem roku 2021 byl odhalen podvodník, který přišel do očkovacího centra se záměrem nechat se naočkovat do falešné paže. Za silikonovou náhradu vlastního těla zaplatil podle odhadů odborníků stovky eur. Plán mu překazila až uvědomělá a bystrá zdravotnice.
Motivace lidí, kteří vakcínu odmítají, nechat se očkovat jen na oko je jednoduchá – chtějí využívat oficiální certifikát potřebný pro cestování nebo vstup do barů, restaurací či veřejné dopravy. Povinnost mít takzvaný superzelený pas se totiž postupně rozšiřuje i na vstupy do sportovních center, muzeí či na lyžařské vleky.
Bez covidového certifikátu mohou lidé chodit jen do lékáren a obchodů s potravinami a zbožím základní potřeby. Takže hledají cesty, jak dostát svému přesvědčení, ale zároveň žít co nejvíce normální život. A pokud najdou lékaře, který je schopný jim v podvodu pomoci, mají téměř vyhráno.
Dvě úrovně covidových certifikátů zavedli v Itálii v prosinci a vláda postupně rozšiřovala aktivity, kam lze jen s přísnějším superzeleným pasem. Nejdříve bylo toto potvrzení potřeba například pro vstup do vnitřních prostor restaurací, kin či divadel. Jinde, například ve veřejné dopravě či na pracovišti, stačil takzvaný zelený pas, potvrzující negativní test na koronavirus. Od 15. února bude ale pro lidi žijící v Itálii ve věku od 50 let covidový certifikát potvrzující očkování proti covidu či prodělaní této nemoci nutný i na pracovišti.