Počasí 20.7.2021 7:05
V úterý bude v Česku polojasno s ojedinělými přeháňkami na severovýchodě a s teplotami až 26 °C. O víkendu mohou teploty vystoupat až nad tropických 30 °C, poté by se ale mělo začít postupně ochlazovat. Následující čtyři týdny budou podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teplotně spíše podprůměrné. Pršet by v porovnání s minulými roky mělo standardně.
V úterý by na většině českého území mělo být polojasno až oblačno, zejména v severovýchodní části republiky ale meteorologové očekávají ojedinělé přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 20 a 24 °C, na jižní Moravě až 26 °C
V noci bude jasno s nejnižšími teplotami 12 až 8 °C. Ve středu pak meteorologové předpovídají stejné počasí jako v úterý, jen teplotní maxima mohou dosahovat až 27 °C. Na severovýchodě musí lidé stále počítat s přeháňkami.
Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by měl být tento týden nejteplejší až do 15. srpna. Ve všední dny se nejvyšší denní teploty budou pohybovat okolo 26 stupňů, v pátek může být o něco tepleji. V sobotu pak meteorologové očekávají denní maxima 27 až 31 °C.
„Následně by průměrné týdenní teploty měly postupně klesat a v srpnu budou pravděpodobně už pod hodnotami, které jsou obvyklé pro danou roční dobu,“ uvedl ČHMÚ.
Nejchladněji bylo v roce 1987
Dlouhodobá průměrná teplota mezi 19. červencem a 15. srpnem je v Česku 19,4 °C. Nejchladnější byl rok 1987, kdy v tomto období průměr klesl na 15,6 stupně. Naopak v létě 1994 vystoupal na 22,5 °C, což je dosud nejvíce.
Srážkově budou nadcházející čtyři týdny průměrné. „První předpovědní týden bude poměrně suchý, ale už od následujícího týdne by mělo srážek přibývat až ke hranici srážkově nadprůměrných hodnot,“ uvedli meteorologové. Dlouhodobý srážkový průměr ve sledovaném období je v Česku 75 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.