Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

Na Donbasu nadále pokračují intenzivní boje o každý metr země. Ruská armáda se spoléhá na masivní zapojení dělostřelectva, které zasypává ukrajinskou stranu válečné fronty. Obráncům se v mnoha případech daří postup Rusů odrážet, ovšem s velkými ztrátami.

U charkovské fronty bojuje také dobrovolnický prapor Karpatská Sič, který se skládá z ukrajinských, britských, latinskoamerických i českých vojáků. Společnými silami se snaží bránit strategické pozice a každý den čelí obřímu tlaku. Sami ale podle zjištění redakce CNN Prima NEWS přiznávají, že jim chybí adekvátní výstroj.

Dle svých slov nejvíce postrádají vybavení pro boj v noci – noktovizory, termovize, dalekohledy a příslušenství na zbraně s nočním viděním. Bez nich se českým bojovníkům odráží ruské pozemní útoky čím dál obtížněji, jelikož oproti prvním dnům invaze na Ukrajinu začala útočící strana pořádat výpady i za tmy.

„Termovize jsou třeba na sledování nepřítele na větší vzdálenosti, převážně v lepší kvalitě a mezi porostem a strukturou bojiště. Zde je to ta nejpotřebnější věc. Vzhledem k tomu, že jsou ruské pozice vzdálené asi 1 500 metrů od nás, klasickým nočním viděním je nevidíme,“ uvedli bojující Češi na Ukrajině. Podotkli, že i základní příslušenství pro klasické noční vidění je na frontě nedostatkovým vybavením.

Nákup nočního vidění pro české dobrovolníky na východní frontě.

SBÍRKA NA NÁKUP NOČNÍHO VIDĚNÍ PRO ČESKÉ DOBROVOLNÍKY! V návaznosti na události posledních dní považujeme za nutné odpovědět na skon Michala Janíka, který působil v jednotce s dalšími českými chlapci. Právě s touto jednotkou jsme nyní v úzkém kontaktu a snažíme se jim zajistit vše potřebné tak, aby se snížilo riziko dalších úmrtí mezi našimi krajany. Aktuálně kluci nejvíce potřebují noční vidění. Rusové tuto techniku získali, a tak útoky v noci jsou pro české bojovníky nyní velmi rizikové. 2x Elektrooptic Fortis 33x ZOOM ( cca 220 000 Kč/ks) 4x EOTech 552 (cca 20 000 Kč/ks) 3x AGM Global Vision Exploratory (cca 140 000 Kč/ks) 3x AGM Global Vision Cobra (cca 200 000 Kč/ks) Aktuálně se podařilo najít dodavatele schopného rychlého dodání. Transparentní účet Mise Ukrajina má 1/5 potřebné částky a tak budeme vděční za jakýkoliv příspěvek. Jakmile budeme mít vše potřebné, obratem vyrážíme na frontu. Čeští kluci jsou na frontě! Bojují z přesvědčení, že pokud neudrží pozice na Ukrajině, časem budou bojovat na našem území proti stejnému nepříteli. Nesmíme dopustit, aby v tom zůstali sami. Musí vědět, že náš národ je s nimi! Všem děkujeme za pomoc Čechům v boji. 💳 Transparentní účet: 4005004017/5500 💳 Příspěvek přes PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/miseukrajina 💻 Platby lze sledovat zde: https://bit.ly/TransparentniUcet K poskytnutému daru jsme schopni vystavit potvrzení o daru pro daňové účely.

Posted by Mise Ukrajina on Thursday, June 23, 2022

„Každý kus, který se k nám dostane, zvyšuje naši šanci na přežití i odražení útoku. Hlavně při nočních bojích je toto vybavení třeba víc než kdy jindy. Rusové touto technologií disponují, my nevidíme nic,“ zdůraznil český bojovník z praporu Karpatská Sič.

Jednotka prostřednictvím dobrovolníků z Mise Ukrajina zveřejnila seznam konkrétního vybavení, které na frontě postrádá. Cena doplňků pro zbraně se točí okolo 20 tisíc korun za kus, termovize a dalekohledy už ale stojí statisíce korun. Celková částka za požadované vybavení činí téměř půl milionu korun.

  • Electrooptic Fortis 33× ZOOM – 1×, 250 tisíc korun
  • AGM Global Vision Exploratory – 3×, 150 tisíc korun
  • AGM Global Vision Cobra – 3×, 205 tisíc korun
  • Vortex Razor AMG UH-1 Gen. 2–4×, 20 tisíc korun

„Právě s touto jednotkou jsme nyní v úzkém kontaktu a snažíme se jim zajistit vše potřebné. Jakmile dané vybavení získáme, obratem vyrážíme na frontu. Čeští kluci bojují z přesvědčení, že pokud nebudou držet pozice na Ukrajině, časem budou bojovat na našem území proti stejnému nepříteli. Nesmíme dopustit, aby v tom zůstali sami. Musí vědět, že náš národ je s nimi,“ uvedl Marek Wiesner, který stojí za organizací Mise Ukrajina.

Organizace Mise Ukrajina

Prakticky od začátku války se čeští dobrovolníci z Mise Ukrajina snaží zapojit do dobročinných aktivit. Náklady na převoz ukrajinských uprchlíků a potřebného humanitárního i vojenského materiálu Češi financují skrze vlastní sbírky. Více informací o projektu, podrobnosti o dosavadních aktivitách a číslo transparentního účtu najdete na webu miseukrajina.cz či na Facebooku, Instagramu a Twitteru organizace.

Čeští bojovníci podle dobrovolnice Denisy Boháčkové potřebují i další vybavení, jako jsou chrániče na kolena. Možnosti pomoci mohou zájemci nalézt na webových stránkách organizace Mise Ukrajina či na facebookové stránce dobrovolníků.

Na Ukrajině padl i český voják

V pluku Karpatská Sič bojoval i dvaačtyřicetiletý český voják a skaut Michal Janík. Měsíce se věnoval humanitární pomoci na Ukrajině, poté se připojil k bojovníkům v Karpatské Siči, s nimiž odrážel ruské útoky na východě země. Jedna z ranních hlídek se mu ale stala osudnou. Zemřel během ruského dělostřeleckého útoku.

„Byl přidělen k jednotce, jejímž úkolem bylo držet jednu ze dvou velmi zkoušených pozic. Jednalo se o přístupovou cestu, kudy mohla ruská technika projet a postoupit dál v bojové zóně. Míšova jednotka tak byla pod častým náporem útoků nejen jednotlivých vojáků, ale i vojenské techniky. Dle vyjádření jeho spolubojovníků se jim ale dařilo ruský tlak odrážet. Zvládali ničit jak obrněná vozidla, tak tanky,“ řekla Boháčková již dříve v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:42

Dočasnou ochranu v ČR dostalo přes 410.000 ukrajinských běženců

10:14

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

09:33

Z východu Ukrajiny přichází informace o těžkých bojí kolem obce Pisky

09:11

Třináctiletá dívka, která byla zraněna při ostřelování Dněporpetrovsku, zemřela

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

Ukrajina se během bojů s ruským agresorem výrazně spoléhá na dvě samostatné brigády – 1. tankovou či 93. mechanizovanou. Vojenský analytik Lukáš Visingr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že jde o dvě nejlepší tankové jednotky, které ukrajinská armáda má. Podle Visingra by se jednou o jejich vítězných bitvách mohly točit velkofilmy. V čem jejich síla spočívá?

Mlejnek nemá v čele rozvědky co dělat. Je to bezpečnostní riziko, míní Svoboda i Šedivý

Petr Mlejnek nemá na postu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) co dělat. I přes bezpečnostní prověrku může představovat bezpečnostní riziko. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekli exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Kritický byl také investigativní novinář Janek Kroupa.

Tady je Hadamczikovo. Šéfa hokeje oponenti z Kravař vnímají jako všemocného bosse

Nový prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik má doma ve slezských Kravařích pověst bosse. „V Příbrami měli Jaroslava Starku, v Kravařích zase máme Aloise Hadamczika,“ s nadsázkou porovnává kravařský zastupitel Herbert Kahler. Podle svých slov vstoupil do komunální politiky také proto, aby přibrzdil penězovod tekoucí z radnice k rodinnému byznysu Hadamcziků. „Z pana Kahlera mluví jen závist, na rozdíl ode mě pro Kravaře nikdy nic neudělal,“ kontruje Hadamczik.

Živě
ON-LINE: Rusové přišli na Krymu o mnohem víc letadel. Zkázu dokazují satelitní snímky

Ukrajinci podle všeho zničili na ruském vojenském letišti Novofedorivka víc než devět letounů, o kterých původně hovořili. Ozbrojené síly Ukrajiny to dokládají na satelitních snímcích z oblasti. Podle nich je na letišti ještě více zničených letadel. Rusové naopak tvrdí, že o žádné letouny nepřišli. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym, tvoří se dlouhé kolony aut. Ukrajinský prezident slibuje Rusům odplatu za ostřelování obce Marhaněc, při kterém zahynulo 13 lidí. Dánové přislíbili Ukrajincům pomoc svých vojenských instruktorů.

Na základní potřeby nedosáhne čtvrt milionu lidí, problémy mají i děti. Jak situaci řešit?

Už dvanáct měsíců trvá výrazný růst inflace, který Česko nezažilo po desetiletí. Ten způsobuje, že 81 procent nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností.

Federer udělal nádherné gesto. Dojal mladíka, když mu tajně splnil jeho dětský sen

I když ho v počtu grandslamových titulů trumfli Novak Djokovič i Rafael Nadal, pro mnohé fanoušky stále bude Roger Federer tenista označovaný jako G.O.A.T. Ne koza, jak si lze čtyři písmena z angličtiny přeložit, nýbrž „greatest of all time“ – nejlepší všech dob. Díky nenapodobitelné eleganci na kurtu nebo pořádné porci gentlemanství. O druhé vlastnosti může vyprávět mladík Izyan Ahmad, který si říká Zizou.

Ukrajinci Krym zpátky nezískají, mají jasno experti. Vysvětlili, proč to není reálné

Ukrajinci v posledních týdnech prohlašují, že chtějí Rusy vyhnat nejen z území před únorovou invazí, ale i z poloostrova Krym. Ten Rusko okupuje už od roku 2014. Obnovit kontrolu nad touto oblastí je však nereálné. Shodují se na tom exministr zahraničí Cyril Svoboda a bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý. Ti v pořadu 360° zároveň vysvětlili, proč.

Domácí zpravodajství

Omlouvám se, vzkázal zakleknutý chlapec z Babišova mítinku. Jeho matka popsala, co se stalo

Patnáctiletý autistický chlapec, který se na mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO) v jihočeských Borovanech pokusil ukrást reproduktor a byl nevybíravě zadržen neoznačenými policisty, se omluvil. Mladík byl na akci s matkou, která redakci CNN Prima NEWS detailně popsala, co se odehrálo. Chování strážců zákona už prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Babišovo turné pokračuje, po incidentech ale bude policie postupovat jinak. Co se změní?

Andrej Babiš míří do Ústeckého a Karlovarského kraje. Aby policisté i pořadatelé předešli konfliktům mezi jeho příznivci a odpůrci budou postupovat jinak. Muži zákona budou v reakci na incidenty policistů v civilu jasně označeni a bude jich na místě více, včetně antikonfliktních týmů. Pořadatelé zase odpůrcům vyhradí část prostoru a jasně se od davu odliší jednotnými tričky.

Rakušan je slepý kůň, rýpe Šlachta. Ministra vnitra kritizuje kvůli rozvědce i Kalousek

Zejména pražská korupční kauza Dozimetr dostávala ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana pod stále větší tlak. Nyní k tomu ale přibylo jmenování šéfa civilní rozvědky. Obě kauzy jsou přitom úzce propojené. Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek se má totiž dobře znát s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. A tak političtí oponenti opět žádají Rakušanův konec na ministerstvu. Informace o kontaktech Mlejnka s Redlem přinesly Seznam Zprávy.

V obyváku 18 °C, ve školách jen o stupeň víc. Ministerstvo připravilo plán pro topnou krizi

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. MPO o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Opatření je součástí unijního cíle snížit spotřebu plynu v členských zemích o 15 procent. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 °C, ve školních učebnách by se topilo jen na 19 °C.