
Ukrajinci zveřejnili záběry tvrdých bojů o Severodoněck
Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.
Na Donbasu nadále pokračují intenzivní boje o každý metr země. Ruská armáda se spoléhá na masivní zapojení dělostřelectva, které zasypává ukrajinskou stranu válečné fronty. Obráncům se v mnoha případech daří postup Rusů odrážet, ovšem s velkými ztrátami.
U charkovské fronty bojuje také dobrovolnický prapor Karpatská Sič, který se skládá z ukrajinských, britských, latinskoamerických i českých vojáků. Společnými silami se snaží bránit strategické pozice a každý den čelí obřímu tlaku. Sami ale podle zjištění redakce CNN Prima NEWS přiznávají, že jim chybí adekvátní výstroj.
Dle svých slov nejvíce postrádají vybavení pro boj v noci – noktovizory, termovize, dalekohledy a příslušenství na zbraně s nočním viděním. Bez nich se českým bojovníkům odráží ruské pozemní útoky čím dál obtížněji, jelikož oproti prvním dnům invaze na Ukrajinu začala útočící strana pořádat výpady i za tmy.
„Termovize jsou třeba na sledování nepřítele na větší vzdálenosti, převážně v lepší kvalitě a mezi porostem a strukturou bojiště. Zde je to ta nejpotřebnější věc. Vzhledem k tomu, že jsou ruské pozice vzdálené asi 1 500 metrů od nás, klasickým nočním viděním je nevidíme,“ uvedli bojující Češi na Ukrajině. Podotkli, že i základní příslušenství pro klasické noční vidění je na frontě nedostatkovým vybavením.
„Každý kus, který se k nám dostane, zvyšuje naši šanci na přežití i odražení útoku. Hlavně při nočních bojích je toto vybavení třeba víc než kdy jindy. Rusové touto technologií disponují, my nevidíme nic,“ zdůraznil český bojovník z praporu Karpatská Sič.
Jednotka prostřednictvím dobrovolníků z Mise Ukrajina zveřejnila seznam konkrétního vybavení, které na frontě postrádá. Cena doplňků pro zbraně se točí okolo 20 tisíc korun za kus, termovize a dalekohledy už ale stojí statisíce korun. Celková částka za požadované vybavení činí téměř půl milionu korun.
- Electrooptic Fortis 33× ZOOM – 1×, 250 tisíc korun
- AGM Global Vision Exploratory – 3×, 150 tisíc korun
- AGM Global Vision Cobra – 3×, 205 tisíc korun
- Vortex Razor AMG UH-1 Gen. 2–4×, 20 tisíc korun
„Právě s touto jednotkou jsme nyní v úzkém kontaktu a snažíme se jim zajistit vše potřebné. Jakmile dané vybavení získáme, obratem vyrážíme na frontu. Čeští kluci bojují z přesvědčení, že pokud nebudou držet pozice na Ukrajině, časem budou bojovat na našem území proti stejnému nepříteli. Nesmíme dopustit, aby v tom zůstali sami. Musí vědět, že náš národ je s nimi,“ uvedl Marek Wiesner, který stojí za organizací Mise Ukrajina.
Projekt Mise Ukrajina
Prakticky od začátku války se čeští dobrovolníci z Mise Ukrajina snaží zapojit do dobročinných aktivit. Náklady na převoz ukrajinských uprchlíků a potřebného humanitárního i vojenského materiálu Češi financují skrze vlastní sbírky. Více informací o projektu, podrobnosti o dosavadních aktivitách a číslo transparentního účtu najdete na webu miseukrajina.cz či na Facebooku, Instagramu a Twitteru organizace.
Čeští bojovníci podle dobrovolnice Denisy Boháčkové potřebují i další vybavení, jako jsou chrániče na kolena. Možnosti pomoci mohou zájemci nalézt na webových stránkách organizace Mise Ukrajina či na facebookové stránce dobrovolníků.
Na Ukrajině padl i český voják
V pluku Karpatská Sič bojoval i dvaačtyřicetiletý český voják a skaut Michal Janík. Měsíce se věnoval humanitární pomoci na Ukrajině, poté se připojil k bojovníkům v Karpatské Siči, s nimiž odrážel ruské útoky na východě země. Jedna z ranních hlídek se mu ale stala osudnou. Zemřel během ruského dělostřeleckého útoku.
„Byl přidělen k jednotce, jejímž úkolem bylo držet jednu ze dvou velmi zkoušených pozic. Jednalo se o přístupovou cestu, kudy mohla ruská technika projet a postoupit dál v bojové zóně. Míšova jednotka tak byla pod častým náporem útoků nejen jednotlivých vojáků, ale i vojenské techniky. Dle vyjádření jeho spolubojovníků se jim ale dařilo ruský tlak odrážet. Zvládali ničit jak obrněná vozidla, tak tanky,“ řekla Boháčková již dříve v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.