reklama

Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU

Více než Češi utratí za alkohol a tabák už jen Lucemburčané. Neřesti jsou u nich ale výrazně dražší.
Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco průměrná evropská domácnost vydá za alkohol a tabák čtyři procenta ze svého rozpočtu, Češi za ně utratí téměř dvakrát tolik. Největší položkou na výdajové straně rodinných financí je bydlení a s ním související služby. Na zajištění jedné ze základních potřeb padne v Evropské unii zhruba čtvrtina ze všech životních nákladů. Vyplývá to z aktuálních údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

reklama

Výdaje na potraviny jsou až třetí nejvýznamnější položkou (13,1 % rodinného rozpočtu) jen o desetinu procentního bodu za dopravou. Necelých devět procent (přesně 8,7) vydávají evropské domácnosti v průměru za návštěvu restaurací nebo hotelů a stejný podíl zaujímají také útraty za kulturu a volnočasové aktivity.

Z českého pohledu je pak zřejmě nejzajímavější statistika týkající se podílu rodinných financí, které v průměru utrácíme za alkohol a tabákové výrobky. Zatímco celounijní průměr dosahuje rovných čtyř procent, Češi za tyto druhy neřestí utratí bezmála dvojnásobek (7,8 %). Jsou tak druzí v Evropské unii hned za Lucemburskem. Tento paradox se dá ovšem vysvětlit vyššími cenami alkoholu a tabáku v Lucembursku, spotřeba ve fyzických jednotkách je totiž v nejmenší zemi Beneluxu podstatně nižší než v Česku.

Struktura výdajů domácností Evropské unie v roce 2019 (podíly v procentech)
Struktura výdajů domácností Evropské unie v roce 2019 (podíly v procentech)
Zdroj: repro CNN Prima NEWS

Za potraviny dají nejvíce Rumuni

Poměrně velkou část ze svého rozpočtu na alkoholické nápoje a tabák vydávají také v Lotyšsku, Estonsku (u obou 7,4 %) nebo v Chorvatsku (6,6 %). Naopak Dánsko, které dlouhá léta platilo za zemi, kde se alkoholu daří (vypovídá o tom i rčení „pije jako Dán“), patří k zemím, kde se za alkohol vydává podprůměrný díl z rodinných financí.

Ale zpět k ostatním položkám. Jak už bylo zmíněno, nejnákladnějším zbožím je pro všechny Evropany bydlení včetně elektřiny, tepla a vody. Průměrně za něj platí 23,5 % svého rozpočtu. Česko je s podílem 26,4 % nad unijním průměrem a patří z tohoto pohledu mezi nejdražší státy v evropské sedmadvacítce. Nejvýše však stojí Finsko, kde domácnost za bydlení v průměru zaplatí 28,8 % ze svého rozpočtu. Jen o 0,4 procentního bodu níže se nachází Slovensko.

Struktura výdajů českých a slovenských domácností v roce 2019 (podíly v procentech).
Struktura výdajů českých a slovenských domácností v roce 2019 (podíly v procentech).
Zdroj: repro CNN Prima NEWS

Najdeme ale v Evropské unii také země, kde bydlení nepředstavuje to nejnákladnější, co lze z rozpočtů domácností pořídit. Například na Maltě jde až o třetí nejvýznamnější položku s podílem 12,3 %. Malťané zdaleka největší část svých rozpočtů utratí za restaurace a hotely (20,4 %) a za potraviny a nealkoholické nápoje (12,4 %). Posledně jmenované pak zaujímají nejvyšší podíl na výdajích rumunských domácností, a to rovných 26 %.

K tématu

Tagy: alkohol Slovensko tabák Česká republika finance Evropská unie rodinný rozpočet výdaje domácností struktura výdajů
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům

PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům

Prodělali jste COVID-19 a chtěli byste se vrátit co nejrychleji zpět do formy? Podle expertů koronavirus poškozuje hlavně plíce, lékaři tak doporučují jejich rehabilitaci. Shodují se, že mimo to pomůže například i pohyb nebo přestat kouřit. Přispět k uzdravení po nemoci by ale mělo i ovoce, zelenina či bylinky. Podívejte se na přehled toho, co podle odborníků pomůže.

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Babiš: Ministerstvo zahraničí o vakcínách nerozhoduje, Petříček jel předvolební kampaň
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Kauza lihového bosse Březiny opět u soudu. Začal proces s příbuznými a zaměstnanci
Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely
Ze stovky měl málem miliony. O štědrý jackpot sázkaře připravil teatrální Son a VAR
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Hazard a nezodpovědnost. Opozice kritizuje zmatky s obsazením postu ministra zahraničí
Následky hackerského útoku v Olomouci: Lidé si nic nevyřídí, výplaty přijdou pozdě
PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům
Další články
reklama
reklama