reklama

Češi jsou v pandemii premianti, přijde k nám maximálně vlnka, říká biochemik Hostomský

Čísla pozitivně testovaných dále rostou. Za pondělí přibylo 804 nakažených a číslo R je na hodnotě 1,31. Biochemik Zdeněk Hostomský však nevidí důvod k panice a říká, že Česku žádná vlna pandemie nehrozí, maximálně „vlnka“. Expert pro CNN Prima NEWS také řekl, že Češi jsou v Evropě v počtu nakažených za premianty. Zdůvodnil to však tím, že si nákazou za poslední rok prošlo velké množství lidí.

reklama

„Samozřejmě zůstaňme v klidu. Čísla jsou jedna z nejnižších v Evropě,“ zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS aktuální situaci v tuzemsku Hostomský. Biochemik dodal, že dnes jsou Češi ve světové špičce. „Jsme premianty, protože jsme si prošli tou obrovskou vlnou,“ dodal s odkazem na pandemii v uplynulém roce.

Parazitolog Jaroslav Flegr naopak varuje, že se na podzim nakazí všichni lidé. „Dokonce i ti očkovaní, ale ti to nepoznají,“ řekl vysokoškolský pedagog. Kromě toho odhaduje, že by už v prosinci či nejpozději v lednu mohl přijít lockdown.

S tím však Hostomský nesouhlasí. „Kolega Flegr se v tom trošku vyžívá,“ řekl biochemik pro CNN Prima NEWS a uvedl, že sice mohou růst počty případů, ale je potřeba rozlišovat, kdo je „jen“ nakažený a kdo opravdu nemocný. „Počty úmrtí jsou aktuálně jednotky lidí denně, většinou staří a dokonce neočkovaní. Katastrofa nám nehrozí,“ dodal Hostomský.

Fanouškem plošného lockdownu není ani šéf poslanců TOP 09 a radiodiagnostik Vlastimil Válek. „Plošný lockdown není podle mého názoru cesta, jak zabránit růstu pozitivně testovaných. Co mě zajímá, je nárůst počtu hospitalizovaných, a to jak na běžných odděleních a na JIP, a ještě více mě zajímá, jaký je stav těchto pacientů,“ řekl Válek redakci CNN Prima NEWS.

Vojtěch: Neplánujeme zpřísňování ani rozvolnění

Ministerstvo zdravotnictví podle všeho zatím žádné změny v opatřeních nechystá. „Základní opatření v tuto chvíli držíme. Neplánujeme jejich zpřísňování, ale zatím ani rozvolnění,“ řekl v úterý na tiskové konferenci ministr Adam Vojtěch (za ANO). Dále dodal, že nárůst není nikterak výrazný a počty nakažených jsou „v bezpečných hodnotách“.

Pro zachování současného stavu je i imunolog Václav Hořejší. „Myslím, že by se opravdu nemělo přistupovat k nějakým dalším omezením. To, co je teď předepsáno, myslím docela stačí,“ sdělil CNN Prima NEWS.

V nemocnicích je aktuálně 255 lidí, z toho 39 ve vážném stavu. Pro srovnání – loni bylo s COVID-19 v tento den, tedy 5. října, hospitalizovaných přes 1 100 osob.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

reklama